Благодійність чи афера?

Останнім часом у Сарнах часто бачимо молодих людей, які збирали гроші на допомогу хворим дітям. Крім того, на автовокзалі вже звикли до оригінальної «пари» – жінки, яка водить «сліпого» чоловіка, підводячи супроводжує до маршруток (до речі, тільки тих, де не бракує пасажирів).

Молодий чолов’яга з палицею в руках розповідає про пережиту операцію й просить подати «хто скільки може» на подальше лікування. А нещодавно біля кафе «Кварта», розташованому в районі автовокзалу, побачила особу прекрасної статі, яка підходила до авто, що паркувалися біля закладу, й просила гроші для «брата-військового». На вимогу показала цілу низку різних ксерокопій документів: від посвідчення військовика до діагнозів. А от живе він, повідомила, в Чернівецькій області. Сама ж, нібито, вийшла заміж у Сарнах і мешкає по вулиці Чкалова в райцентрі. Погодилася на мою пропозицію прийти в редакцію й розповісти свою історію, але як уже, мабуть, здогадалися, це була лише обіцянка.

Не можу не акцентувати увагу на ще одному факті: і жителів, і водіїв часто обурюють дії юнаків і дівчат зі скриньками, які кидаються майже під колеса автомобілів, щойно на світлофорі по вулиці Бєлгородській (неподалік перехрестя вулиці Ткача) засяє червоне світло. Щойно зупиняється автомобіль, молодь у брендовому одязі фонду, що нібито представляють, підбігає і через вікна просить зробити пожертвування. Тим самим порушують правила дорожнього руху, стають перешкодою й без того напруженої, транспортної ситуації. До того ж, люди навіть не встигають перевірити документи цих «волонтерів» і законність збору коштів. У зв’язку з цим, за допомогою правоохоронців провела власне журналістське розслідування, аби переконатись у чистоті намірів добродійників.

Варто подякувати працівникам Сарненського відділу поліції, які підоспіли дуже вчасно затримали «псевдоволонтера» Олександра Острина, мешканця Донецької області. Його 23-літню напарницю Оксану Горб, місце проживання якої зареєстроване в місті Баштанка на Миколаївщині, годі було й наздогнати (так утікала). У відділі поліції гастролер, нібито представник Міжнародного благодійного фонду «Люди сильні духом» розповів, що збирає гроші на лікування Антона Волянського з Чернівців. Навіть показав витяг із амбулаторної картки юнака та виписний епікриз з історії хвороби відділу трансплантації та хірургії печінки Національного інституту хірургії та трансплантації Національної Академії медичних наук України ім. О.О. Шалімова. Представив також два договори – про надання послуг Оксаною Горб і благодійну допомогу Наталії Волянської.

Серед документів побачила й лист-звернення мами Антона, Наталії Володимирівни, до добродійної організації, точніше його ксерокопію з указаним номером телефону. На мій дзвінок жінка відповіла одразу, поділилась, що працівники фонду «Люди сильні духом» із лютого по червень 2015 року передали на лікування сина 40 тис. грн., однак на вулицях ці гроші ніхто не збирав. Їй дуже прикро було чути, що на хворобі її дитини досі заробляють нечисті на руку особи. Акцентувала, що останнім часом ліки хворому надавали безкоштовно (у псевдоволонтера виявили їх перелік на декілька сторінок однієї з медико-фармацевтичних фірм на суму 223 тис. 418 грн.).

Отож, як уже зрозуміли, ці хлопці та дівчата не волонтери, адже отримували за погодинну роботу певну суму (відсоток від зібраних коштів). А таку працю добровільною та безоплатною не назвеш. У середньому за день лише в одну скриньку жалісливі сарненці жертвували шахраям майже тисячу гривень. Таким чином, від 5 до 10 тис. грн. щодня надходили на потреби учасників злочинного фонду, однак аж ніяк не на лікування хворих дітей.

Щоб збирати пожерти, волонтери зобов’язані мати при собі нотаріально завірене доручення на право представляти інтереси тієї чи іншої благодійної організації. Однак сарненські збирачі, яким зазвичай від 16 до 22 років, пред’являли довіреності, причому неякісні. Проте, як зазначили правоохоронці, така ситуація не привід, щоб підозрювати псевдо благодійників у шахрайстві або прямому розкраданні грошей. Хоча молоді люди стверджують, що фонди оплачують їхні витрати на харчування та проїзд. Для того, щоб встановити, звідки надходять кошти, потрібна додаткова перевірка фінансово-господарської діяльності їх центральних офісів.

Справа в тому, що, аби проконтролювати витрати, гроші зі скриньок необхідно здавати в банк упродовж доби після збору, де їх зараховують на розрахунковий рахунок благодійної організації. Однак в Україні такий контроль не ведуть, тому готівкою розпоряджаються як заманеться. До того ж, у міліції немає інформації про жертводавців і суми, які вони дали, а отже, й говорити про те, що конкретну людину обдурили, виходить, не можна. Через це громадські працівники й активісти сарненських волонтерських організацій закликають мешканців міста й району бути пильними й перевіряти тих, кому вирішили пожертвувати кошти.

Відповідно до Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», особи, які здійснюють публічний збір добродійних внесків від імені доброчинної організації, діють на підставі нотаріально завіреної довіреності керівника цієї організації. Вона повинна визначати, зокрема, мет, місце і термін збору коштів або іншого майна, порядок їх використання та загального доступу до фінансових звітів. Тож варто ретельно перевіряти документи, уточнювати дані, банківські рахунки й будь-яку іншу інформацію, яка може підтвердити, що ваші гроші використають за призначенням.

А найлегший спосіб обману ж самі скриньки для пожертвувань. Інший шахрайський метод – фонди-двійники, що часто з’являються у великих благодійних фондів або громадських організацій. Аферисти, як у нашому випадку, прикриваючись відомим ім’ям, збирають пожертви на власні рахунки.

Існують і більш витончені засоби маніпулювання внесками. Найпоширенішим із них є прокручування зібраних коштів через банки й отримання відсотків від вкладів. Саме тому оплата лікування людей, на яке збирали гроші «всім світом», часто затримується на декілька місяців. Тим більше, нинішня криза – найсприятливіший час для заробітку.

Ще один вид афери – завищення витрат. Деякі фонди збирають гроші для лікування та проведення операцій у «німецькій» або «швейцарській» клініці, а потім оплачують перебування хворого в українській лікарні, що обходиться набагато дешевше.

Зазначу, що в багатьох країнах світу фінансова звітність доброчинних організацій є нормою. Наприклад, у Британії працює Комісія з благодійності, якій усі фонди зобов’язані щорічно надавати повний звіт про те, скільки грошей зібрали й на що витратили. Ці відомості є у вільному доступі на сайті Комісії, тож будь-хто може ознайомитися з діяльністю британських благодійних організацій.

Щодо БО «Міжнародний благодійний фонд «Люди Сильні Духом», створеної в Києві у 2014 році, то люди, які з нею співпрацюють, знають, що їхні волонтери не збирають кошти на вулицях у скриньки. Перевірити назву фонду та розрахунковий рахунок, а також ознайомитися з інформацією про всі акції можна на сайті організації.

Одно слово, якщо хочете когось підтримати, в цьому немає нічого поганого. Існують фонди, що дійсно дуже допомагають хворим дітям. Але, по-перше, насправді небагато, по-друге, їх волонтерів ніколи не побачите на перехрестях і в маршрутках. Це основна ознака, про яку треба пам’ятати. Ті ж, хто реально підтримує хвору малечу, знають не тільки історію захворювання кожної дитини, а й реквізити її батьків.

Якщо ж, усе-таки, звернули увагу на людину зі скринькою на вулиці, ретельно перевірте документи волонтера, радять правоохоронці. Скажімо, чи має бейджик, та чи оформлений він правильно. Інформацію про особу, для якої збирають кошти, можна знайти в Інтернеті. Якщо це благодійний фонд, і хочете допомогти, то крім того, щоб кинути дві гривні, маєте можливість перевести кошти на розрахунковий рахунок саме на цю дитину. Якщо такого рахунку немає, вже виникає певна підозра.

Не бійтеся ставити конкретні запитання: чому, скажімо, на бейджику печатка не стоїть на фотографії, а на договорі, що надає фонд на збирання коштів, немає мокрої печаті, чому взагалі немає договору, розрахункового рахунку. Також наголошую на потребі телефонувати батькам дитини, якої збирають кошти. У випадку ж якщо людина зі скринькою видається підозрілою, обов’язково повідомте про це поліцію, в соцмережах, звертайтесь до знайомих або перевірених волонтерів. Вони, повірте, зможуть роз’яснити ситуацію.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz