Продаєте житло? Не беріть завдаток!

Чого тільки не придумують аферисти! Їх фантазії немає меж. І що вигадають наступного разу винахідливі крутії, часто навіть важко передбачити. Адже способи обману довірливим громадянам постійно вдосконалюють. Приміром, шахрайські схеми з авансом.

У цьому випадку шарлатан одну й ту ж нерухомість, що йому не належить продає декільком покупцям. Він просто забирає аванс і зникає. Але буває все навпаки, коли сам дає завдаток, а потім, через певний час, приїжджає до власника й вимагає під будь-яким приводом повернути гроші, сума яких перевищує попередній у декілька разів.

Нещодавно в редакцію завітало подружжя й розповіло, в яку халепу вскочили, продаючи будинок, аби попередити інших й застерегти не повторити їхню помилку. Не називатиму їх імен із етичних міркувань, але зазначу, що це порядна багатодітна родина.

Нелегко нині доводиться поставити дітей на ноги, тож вирішили продати будинок, який тримали для сина. Дали оголошення в «Сарненські новини», а незабаром з’явилися й покупці. Дім їм сподобався й запропонували завдаток (4-5 тис. доларів). Чоловік не хотів брати аванс, а дружина, подумавши, сказала, що тисячі достатньо на оформлення документів. Та й аванс, гадала, підтвердження того, що люди справді мають намір купити майно.

Прийшовши з паперами до нотаріуса, власники уклали з ними договір. Однак, через певний час потенційні покупці відмовились від своїх намірів, повідомивши, що передумали, а від продавців почали вимагати повернути гроші. От тільки не одну, а вже 2 тис. доларів. Оскільки цієї суми в господарів не виявилось, подали позов до суду.

Уже декілька місяців триває судова тяганина, перше рішення було не на користь родини. Тепер змінили суддю й розгляд справи триватиме далі. Отож, виходить, через свою довірливість пара тепер добивається справедливості, а комбінатори за один-чотири місяці лише на завдатках заробляють від 10 до 150 тис. доларів США, і при цьому виходять сухими з води.

Впевнена, корисними стануть деякі поради фахівців продавцям нерухомості. Насамперед, будьте уважними, отримуючи гроші готівкою: замість справжніх купюр можуть підсунути «ляльку» з газетного паперу. Звичайно, обдурити таким чином досить важко. Але не забувайте, що аферисти – чудові психологи, іноді на думку не спадає, що усміхнена, ввічлива людина переслідує підступну мету.

Укладаючи угоду, вказуйте в ній реальну вартість квартири, за яку отримуєте гроші. Часто трапляється, коли шахраї-покупці переконують вказати меншу суму6 нібито не має сенсу платити зайві гроші у вигляді податків.

Отримавши завдаток за житло, не можна розслаблятися, навіть якщо обидва примірники договору залишаються в продавця. Аферисти знаходять найрізноманітніші способи обману. Наприклад, заплативши частину грошей, виїжджають за рештою суми, насправді ж приїжджають до нотаріуса і просять у нього його копію (свій екземпляр нібито втратили). Легковірний юрист може піти назустріч, видати дублікат, а шахраї швидко зареєструють операцію й продадуть квартиру.

На жаль, навіть найретельніший підхід до справи не зможе гарантувати відсутність проблем у майбутньому, пов’язаних із недосконалістю законодавства, неправильно проведеною приватизацією, обмеженням прав тих громадян, про існування яких може не знати навіть продавець квартири. Але виявити шахраїв зможете досить швидко, якщо будете уважними й перевірите хоча б частину необхідних відомостей.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz