Чи буде багато дощів і велика вода?

Те, що клімат в Україні змінюється – очевидно, літо стає спекотнішим і засушливим, а зима – теплішою, частішають аномальні погодні явища. Вітчизняні метеорологи прогнозували зміни клімату – на найближчі десятиліття: температура повітря підвищуватиметься, опади будуть нечастими, але інтенсивними, почастішають стихійні лиха, зумовлюючи різкі перепади температури, що подеколи доходитиме до 10-12 градусів на добу.

За останні 10 років країна тричі входила в десятку найбільш постраждалих від метеорологічних явищ.

Підвищення температури призводить до того, що атмосфера стає нестійкою, зростає її енергетика та швидкість руху хмар. Це зумовило виникнення сильних вітрів, гроз, граду, засух і смерчів. В останні роки інтенсивність цих процесів збільшується. Однією з найгостріших гідроекологічних проблем в Україні є захист населених пунктів й угідь від руйнівної дії паводків і повеней, частота яких невпинно зростає. Негативні їх наслідки проявляються на 27 відсотках території країни, де проживає майже третина населення. Забезпечення захисту громадян – мета «Комплексної програми захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод на період до 2010 та прогноз до 2020 року». Але через недостатнє її фінансування виконують вкрай повільно.

Через нестачу коштів залишилася без належного господаря внутрішньогосподарська мережа. Вона заросла чагарниками, деревами, замулилася та майже втратила свою пропускну спроможність. Давно вже не проводять нарізку кротового дренажу й глибоке розпушування. Також значна частина гончарного дренажу перебуває в незадовільному технічному стані. Потребують ремонту й міжгосподарська мережа та гідротехнічні споруди. Прикро, але часто проблеми виникають через селян, які використовують землі, що можуть підтоплюватися, засипають канали, створюють сміттєзвалища на берегах річок і каналів, забудовують прибережну захисну смугу та розорюють її.

Сьогодні від великої води потерпає Закарпаття. Піднімається її рівень і в наших річках. За прогнозами експертів, в Україні з грудня стартує  період дощів, що триватимуть до початку березня. А вже  з кінця травня – спекотне й сухе літо. І хоча сьогодні нам ніби не загрожують ні повінь, ні паводок, повисихали річки, канали, колодязі, але хтозна, який сюрприз подарує природа завтра. Ми стали надто безпечними, а загроза затоплення та підтоплення значної частини території району, присадибних ділянок, житлових будинків, сільськогосподарських угідь, особливо в заплавах річок Случ і Горинь, дуже висока.

Тож маємо знати, що робити у випадку великої води. Раптовість виникнення повені викликає необхідність особливих дій і поведінки населення. Не потрібно впадати в розпач, а навпаки, проявити витримку, добре підготуватися.

Не зайвим буде підготувати й тримати під рукою господарський інвентар (лопати, сокири, драбини й інше), щоб швидко використати його за необхідності. Керівникам підприємств, установ, організацій, сільгосппідприємств треба тримати автомобільну техніку й інші технічні засоби в стані підвищеної готовності, створити з місцевого населення рятувальні групи. У період загрози повені доречно організувати цілодобове чергування, встановити сигнали небезпеки, узяти під контроль будинки одиноких і громадян похилого віку.

Як діяти в зоні раптового затоплення під час повені, паводка? Насамперед, зберігати спокій, уникати паніки. Швидко зберіть потрібні документи, ліки, продукти й інші необхідні речі. Перед виходом із будинку відключіть електрику, газ, воду. За можливості негайно залишіть зону затоплення або найшвидше займіть найближче безпечне підвищене місце. Залишайтеся там до прибуття допомоги. Для самостійної евакуації бажано використати власні човни або катери, плоти з колод та інших підручних матеріалів.

Після повені переконайтеся, що ваше житло не  пошкоджене. Не користуйтеся  електромережею до повного висихання будинку. Остерігайтеся розірваних або провислих електричних проводів. Не вживайте підтоплені продукти (у тому числі й консервацію). Обов’язково кип’ятіть питну воду, особливо з затоплених джерел водопостачання. Колодязі необхідно осушити для подальшої  дезінфекції.

Про пошкоджені або зруйновані водопровідні, газові й каналізаційні магістралі та мережі негайно повідомте у відповідні комунальні служби й організації.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz