Чи можлива демократія без вільних журналістів?

Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», що чекає підпису Президента, має вступити в дію вже 1 січня 2016 року.

Більшість колективів газет, засновниками (співзасновниками) яких є органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, чекали його прийняття Верховною Радою з нетерпінням. І не тому, що дуже вже хотіли самостійності, а тому, що виборювали право на професію. Адже, на жаль, професія журналіста, особливо в останні роки, стала вкрай небезпечною, а влада не поспішає розслідувати злочини проти її представників. Звичайно, Закон не зможе вирішити всіх наболілих проблем редакційних колективів, але допоможе краще реалізувати право громадян на доступ до інформації з місцевих друкованих ЗМІ, вибудувати партнерські відносини з владою, яка не втручатиметься в редакційну політику.

Можливо, декому й легко працювати під захистом владних співзасновників, які щедро дотують свої видання. Наприклад, на Львівщині газети отримують дотацій до 1 млн. грн. у рік. Тому там дуже мало прихильників реформування ЗМІ. А от більшість видань Рівненщини забезпечують себе самотужки й прагнуть уже наступного року розпочати цей процес. Так, з ініціативи секретаріату Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України на базі успішної газети «Володимирецький вісник» провели виїзну нараду-практикум, в якій взяли участь редактори комунальних ЗМІ області й начальник відділу інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Тетяна Панасюк.

Зазвичай журналісти Рівненщини не обмежуються однією подією. Так було й цього разу. Отож, перед тим як їхати у Володимирець, відвідали місто Кузнецовськ. Фахівці Рівненської атомної електростанції розповіли медійникам про її діяльність, провели змістовну екскурсію, зокрема до ЛЕП «РАЕС – підстанція «Київська», що вже підключена під напругу. Зустрілися й із генеральним директором РАЕС Павлом Павлишиним, який відповів на всі запитання редакторів. Тож дорогою до Володимирця обговорювали побачене й почуте.

«Володимирецький вісник» має понад 6 тисяч передплатників, а ще популярний Інтернет-сайт, число відвідувачів якого сягає 70000 у місяць. Чимало коштів отримують і від реклами. Про що розповів головний редактор Сергій Скібчик, поділився досвідом роботи. Під час круглого столу в приміщенні Володимирецької районної ради та райдержадміністрації, говорили про перспективи діяльності газет після роздержавлення. Як зауважив голова обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк, саме від керівника «районки» залежить понад 80% успіху газети, адже головний редактор має вирішувати долю колективу, визначати напрями фінансування, шукати нові шляхи розвитку: збільшення доходів від реклами, співпраця з громадськими організаціями, створення власних Інтернет-сайтів тощо. Свої застереження й думки висловив голова Володимирецької районної ради Василь Ковенько. Розмова подеколи була гострою, адже кожен відстоював свою позицію. Всім хотілося б, аби Закон чітко визначив шлях реформування, однак на сьогодні в ньому більше запитань, ніж відповідей. Відтак учасники наради прийняли звернення до керівників місцевих рад і державних адміністрацій, які нині є засновниками (співзасновниками) друкованих ЗМІ з проханням поставитись до проблем журналістів із розумінням, не чинити будь-яких перешкод редакціям газет на етапі їх роздержавлення. Пам’ятати про виконання зобов’язань України перед Радою Європи щодо перетворення провладних газет на незалежні. Цей процес перебуває під пильним контролем НСЖУ,  Адміністрації Президента та Верховної Ради України. Адже демократія неможлива без вільних журналістів.

Національна спілка журналістів України також наголошує на необхідності кримінальної відповідальності посадовців, які, порушуючи законодавство, ініціюють ліквідацію газет, намагаються відібрати в редакцій майно та приміщення чи звільнити редакторів. Про це йдеться у зверненні до Міністерства внутрішніх справ і лідерів політичних сил, яке ухвалив пленум Спілки: «Замість виконання законодавства України та використання комунального майна на користь місцевих громад для реалізації прав громадян на доступ до інформації в ЗМІ посадовці місцевого самоврядування всіма силами протидіють змінам!». Як наголошується в документі, НСЖУ вимагає від лідерів політсил відповідати за дії своїх представників на місцях і забезпечити дотримання ними інформаційного та законодавства про реформування комунальних друкованих засобів масової інформації.

Велика відповідальність лягає й на плечі редакційних колективів, бо не маємо права забувати про дотримання журналістських стандартів, перетворитися на «жовте» видання під тиском непереборних викликів сьогодення. Тобто в погоні за прибутками повинні не згубити свого основного завдання – доносити людям достовірну інформацію про події, що відбуваються в країні, краї.Жур

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz