Тонкий лід – дорога на той світ

Зазвичай з настанням льодоставу на річках, озерах та водоймах збільшується кількість людей, загиблих внаслідок необережного перебування на кризі.

З початку 2016-го зафіксовано різке зростання надзвичайних подій, пов’язаних із загибеллю громадян на водних об’єктах (загинули 12 осіб, що у два рази більше за аналогічний період 2015 року). Що ж потрібно робити, аби не стати жертвою підступної криги, запитала в заступника начальника Державного пожежно-рятувального загону № 5 Григорія КРИНИЦЬКОГО:

– Як свідчить аналіз, щороку в зимовий період на водних об’єктах України в середньому гинуть від 260 до 350 осіб. Найбільшу кількість таких нещасних випадків відмічають у Дніпропетровській (2013-2014 рр. – 24 особи, 2014-2015 рр. – 17), Кіровоградській (2013-2014 рр. – 18 осіб, 2014-2015 рр. – 10), Одеській (2013-2014 рр. – 23 особи, 2014-2015 рр. – 10), Черкаській (2013-2014 рр. – 26 осіб, 2014-2015 рр. – 10), Чернігівській (2013-2014 рр. – 17 осіб, 2014-2015 рр. – 9) областях. Враховуючи сумну статистику, вкотре закликаємо громадян не виходити на тонку кригу на ставках, річках та інших водоймах. Адже необдумана та необережна поведінка загрожує життю!

Щоб зберегти своє здоров’я, необхідно пам’ятати таке: перш ніж ступити на кригу, дізнайтесь про товщину льодового покриву на водоймі, виходити на лід можна лише тоді, коли вона досягне 7 см; для влаштування ковзанки – не менше 10-12 см; масову переправу пішки можна організувати при товщині льоду не менше ніж 15 см; масове катання – 25 см; для переправи вантажного автомобіля – 35-55 см, трактора – 40-60 см; виходити на кригу й іти нею безпечніше там, де вже пройшли люди (їх слідами чи стежками). Якщо ж виходите першим, необхідно глянути, чи не просів лід, бо він завжди тонший там, де впадають теплі стічні води промислових підприємств, швидка течія та б’ють джерела, ростуть кущі чи очерет; робити лунки для риболовлі треба на безпечній відстані один від одного; обов’язково майте при собі  міцну мотузку завдовжки 15-20 метрів із петлею на одному кінці та півкілограмовим вантажем – на іншому, два цвяхи або ніж, які допоможуть вибратися на лід, якщо раптом провалитеся. Не  виходьте поодинці й у нічний час!

Вирушаючи рибалити, попереджайте рідних, куди йдете; перші кроки треба робити, не відриваючи ноги від льоду, при переході необхідно йти один за одним на відстані 5-6 метрів і бути готовим надати необхідну допомогу людині, яка йде попереду; треба особливо обережно спускатися з берега, тому що лід може нещільно з’єднуватися із сушею, мати тріщини, під ним може бути повітря; треба також остерігатись місць,  покритих снігом, – він діє як ковдра, тому лід наростає повільно. Іноді буває так, що по всій водоймі товщина відкритого льоду становить 10 см, а під снігом – усього 3. Забороняється збиратися на кризі великими групами в одному місці; категорично заборонено вживати до та під час відпочинку на льоду алкогольні напої й інші наркотичні або психотропні речовини.

Що робити, якщо ви провалилися в холодну воду? Не піддавайтесь паніці, не кричіть, якщо поруч нікого немає, ви тільки даремно витратите сили, не робіть різких рухів, стабілізуйте подих, уникайте занурення з головою; розкиньте руки в боки й намагайтеся зачепитися за крайку льоду, надавши тілу горизонтальне положення за напрямком плину; спробуйте обережно налягти грудьми на кригу й закинути одну, а потім й іншу ногу; вибравшися на лід, перекотіться й відповзайте в той бік, звідки прийшли, де міцність льоду вже відома, повільно повзіть до берега.

Враховуючи високу ймовірність нещасних випадків на льоду, від імені Державної служби України з надзвичайних ситуацій звертаюся до земляків із проханням утримуватися від виходу на тонкий лід, що утворився на маленьких озерах і затоках річок, і застерегти від цього дітей. Завзятим рибалкам також треба пам’ятати, що зимова ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил безпеки при перебуванні на льоду.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz