«15 кроків до свободи»

роздержавленняТак називається «Дорожня карта» реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації. Розробила її робоча група НСЖУ разом із активом Асоціації місцевої преси на виконання Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», що з 1 січня ц.р. набрав чинності.

Прийняття його журналістська спільнота чекала впродовж багатьох років, саме тому, мабуть, «Дорожню карту» й назвали «15 кроків до свободи». Вітали ухвалення Закону і Рада Європи та все європейське співтовариство, оскільки він забороняє органам влади та місцевого самоврядування бути співзасновниками ЗМІ та створює можливості журналістським колективам видавати незалежні газети.

Минулого четверга керівники комунальних друкованих видань області взяли участь у розширеному засіданні секретаріату Рівненської обласної організації Національної спілки журналістів України, де й обговорили «Дорожню карту» (календарний план усіх етапів реформи) та кроки, що мають здійснити редакційні колективи та місцеві органи влади на шляху до роздержавлення комунальної преси. Її в деталях представив голова обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк. Зазначив, що цей календарний план доволі обмежений у часовому просторі. Відтак на своїх зборах колективи редакцій визначаються щодо способів й етапів реформування. Відрадно, що 15 редакцій міських і районних газет Рівненщини, співзасновниками яких є (крім трудових колективів) райдержадміністрації, районні та міські ради, виявили бажання взяти участь у реформуванні видань уже на першому етапі, тобто впродовж 2016 – першої половини 2017 років. Про що й заявили їх головні редактори.

Підтримав колег у прагненні до незалежності від владних співзасновників і перший заступник голови обласної ради Микола Драганчук: «Роздержавлення комунальних газет – процес нелегкий, але боятися його не варто, – зауважив він. – Час уже підтвердив: місцева преса користується авторитетом у читачів. Десь більше, десь менше, але авторитет цей незаперечний. Отож дуже хотілося б, аби після реформування саме редакційні колективи стали власниками своїх видань, самі визначали редакційну політику й більше ніколи не працювали під чиїмось диктатом», – наголосив Микола Миколайович.

Хвилювало керівників газет і питання забезпечення якісного юридичного супроводу самого процесу роздержавлення. Тож обговорили способи його вирішення в якнайкоротший термін, а секретаріат обласної організації НСЖУ прийняв рішення створити юридичний консультативний пункт у Рівному. Попередньої домовленості з юристами, які спеціалізуються в медійній галузі, уже досягнуто, зазначили в ОО НСЖУ. За потреби залучатимуть і юридичну службу головного офісу Національної спілки журналістів України в Києві. А що юридична допомога редакціям і їх керівникам вкрай потрібна, свідчать і сумні факти звільнення неугодних владі головних редакторів, а то й закриття газет, що мали місце в деяких районах країни до набрання чинності закону про роздержавлення. Тому Національна спілка журналістів України й Асоціація місцевої преси звернулися до Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ із вимогою забезпечити захист редакцій і журналістів державних і комунальних ЗМІ від свавільних незаконних рішень органів влади та місцевого самоврядування в процесі роздержавлення.

У засіданні секретаріату обласної журналістської організації взяв також участь голова Волинської ОО НСЖУ Михайло Савчак. Він розповів про підготовку до реформування волинських колег, наголосив, що «приємно вражений прагненням керівників редакцій Рівненщини якомога швидше позбутися опіки владних структур, стати незалежними у творенні справді цікавих періодичних видань, котрі б читачі хотіли передплачувати самі, а не за чиєюсь вказівкою чи рознарядкою».

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz