Коментар-відповідь юриста

Ми попросили прокоментувати статтю, що надійшла в редакцію за підписом голови районної ради Руслана Серпенінова (вміщена на сайті Сарненської районної ради), Тетяну КОТЮЖИНСЬКУ, головного юрисконсульта, секретаря Національної спілки журналістів України, члена Ради з питань захисту професійної діяльності журналістів і свободи слова при Президентові України:

«При розробці законопроекту «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ» ми передбачали, що в органів місцевого самоврядування, їх керівників було величезне бажання «поставити свою людину» керувати редакцією для забезпечення контролю над нею. Саме тому, з 1 січня 2016 року, тобто з початку дії Закону про реформування, в органів місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо призначення і звільнення керівників друкованих ЗМІ, створення або ліквідації цих ЗМІ. Крім того, в Законі є спеціальна заборона на відчуження майна друкованих ЗМІ: «З дня набрання чинності цим Законом і до завершення процесу реформування відповідних друкованих засобів масової інформації органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування, що є засновниками (співзасновниками) редакцій, забороняється проводити операції, наслідком яких може стати відчуження майна редакцій, зокрема його продаж, обмін і застава, встановлення іпотеки, безоплатна передача та реалізація для погашення заборгованості, передача в оренду, внесення його до статутних (складених) капіталів суб’єктів господарювання, передача в управління та проведення операцій з борговими вимогами і зобов’язаннями (факторинг)».

Посилання на застосування процедури обрання редактора, встановленої Статутом редакції, не витримує юридичної критики, адже для делегування особи до складу зборів співзасновників та висунення кандидата на посаду керівника редакції, орган місцевого самоврядування не мав повноважень. На відміну від громадян України, які діють у межах того, що не заборонено законом, органи влади і місцевого самоврядування діють лише у межах повноважень прямо передбачених Конституцією і Законами України. Це питання чітко врегульовано статтею 19 Конституції України, норми якої, як відомо, є нормами прямої дії. Ще раз підкреслю — Конституція це питання врегульовує чітко, не допускаючи зловживань під улюбленою тезою правопорушників: «закон, що дишло».

Теза про «унітарне» підприємство також не витримує критики. Національна спілка журналістів України неодноразово звертала увагу, що положення Господарського кодексу України, якими і передбачено створення унітарних комунальних підприємств, набуло чинності з 1 січня 2004 року. Тому в прикінцевих і перехідних положеннях ГКУ зазначено, що всі суб’єкти господарювання, засновані до 1 січня 2004 року, продовжують працювати в своїй організаційно-правовій формі без змін. Відповідно до Класифікатора такі підприємства відносяться до категорії «інші», а не комунальні. Також звертаю увагу, що відповідно до Закону України «Про державну підтримку ЗМІ та соціальний захист журналістів», всебічну державну підтримку отримують комунальні засоби масової інформації, а не підприємства. А от щодо анулювання Свідоцтва про державну реєстрацію ЗМІ газети «Сарненські новини» у 1999 році, то цікаво, яким чином, могла виходити газета стільки років після анулювання Свідоцтва, яке є єдиним документом, що дає право на друк і розповсюдження видання? Відомості про газету, її примірники є у всіх установах, визначених законом для надсилання обов’язкових примірників. За ненадсилання обов’язкових примірників встановлено адміністративну відповідальність. Якщо дійсно начальник відділу з питань юридичного забезпечення роботи ради та комунальної власності виконавчого апарату районної ради Світлана Рацкевич на пленарному засіданні сесії районної ради стверджувала про анулювання Свідоцтва у 1999 році, то виникає питання притягнення до відповідальності посадових осіб органу місцевого самоврядування та обласного управління юстиції Міністерства юстиції України, яким було відомо про такий факт, та про їх професійну придатність. Редактор газети має оригінал Свідоцтва, листи органів влади та установ, яким обов’язковий    примірник надсилається в обов’язковому порядку, про отримання примірників, а головне — архів з усіма номерами газети, зокрема і за 1998-1999 роки, а отже, з її боку порушення відсутні.

І про гроші… Редакція є успішним підприємством, газета популярна серед читачів, бюджетні кошти на утримання видання не витрачалися. Можливо, саме це і «непокоїть» когось із керівників району? Якби редакція була збитковою, то бажання «поставити свою людину» не виникало би? Порядок нарахування заробітних плат творчим працівникам комунальних ЗМІ встановлено Постановою КМУ № 377, питання нарахування і виплат премій працівникам, зокрема і редактору, регулюються положенням про преміювання, яке є частиною колективної угоди. Ніякого погодження органу місцевого самоврядування на виплату зароблених редакцією грошей жоден закон не вимагає.

Відповідно до Указу Президента України «Про затвердження Річної національної програми співробітництва Україна – НАТО на 2016 рік» № 45/2016 від 12 лютого 2016 року передбачено:

«1.1.3. Свобода слова та інформаційна політика

Неухильне дотримання принципів свободи слова та відкритості діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, забезпечення доступу громадян до інформації, недопущення цензури і перешкоджання професійній діяльності журналістів є пріоритетними напрямами інформаційної політики України, що реалізується у постійному конструктивному діалозі з громадськістю;

– реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації;

– створення умов для провадження професійної діяльності журналістами, іншими працівниками засобів масової інформації».

Органи державної влади, зокрема і райдержадміністрація, яка теж є серед співзасновників газети «Сарненські новини», зобов’язані відзвітувати про виконання цього Указу. Цьому звіту оцінку дасть Президент України. Оцінку ж «ділкам» від органів місцевого самоврядування дадуть виборці на чергових виборах і суд, який має повноваження і обов’язок скасовувати незаконні рішення органів місцевого самоврядування».

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz