Газета і «нова» влада: війна проти «районки» триває…

DSC_5382Минулої п’ятниці відбулась 5 сесія Сарненської міської ради сьомого скликання. В її порядок денний, як і було повідомлено, включили й питання, що стосувались редакції районної газети «Сарненські новини».

Насамперед депутати поспіхом відмінили рішення № 1068 від 28 лютого 2013 року (тоді вони вийшли зі складу співзасновників). А зробили це, вочевидь, для того, щоб всупереч чинному законодавству на звернення районної ради призначити на посаду головного редактора свого кандидата, якого «знайшли» аж у Березному. А ще, мовляв, міська рада образилась на газету за статтю «Місцева влада не готова відпустити комунальні ЗМІ?!». Тобто це і є вагома причина для звільнення керівника редакції? Не хочемо цитувати Закони України про заборону цензури та втручання в професійну діяльність журналістів і засобів масової інформації. Адже посадовці міської та районної рад, а особливо райдержадміністрації, повинні їх добре знати, як і те, що цьогоріч Верховна Рада України їх ще підсилила, аж до кримінальної відповідальності.

Сподівання на те, що обранці міської ради вчинять у відповідності до Закону про роздержавлення, були марними. Посилюючи тиск чи то на в.о. головного редактора, чи то на весь колектив редакції, у сесійну залу голова райради привів ще й прокурора. Тож більшість депутатів, як і передбачалося, віддали перевагу кандидатці райради, яку, певно, дехто бачив вперше. Ми б дуже хотіли запитати в цих депутатів, чи добре вони знають професійні якості пані Баковецької щодо газетної справи? Але, як було добре видно під час засідання, її професіоналізм аж ніяк не хвилював обранців міської громади.

Висловлюємо щиру вдячність усім небайдужим громадянам, нашим відданим передплатникам, членам громадських організацій, воїнам АТО, волонтерам, тим депутатам міської ради, які підтримали наш колектив, відстоювали наші інтереси, а отж, й інтереси громади, право виборців, які їх обрали, на свободу слова, незалежну від влади пресу. Адже газета ПОВИННА СЛУЖИТИ ГРОМАДІ, а не владі. І саме наші читачі, передплатники і є власниками видання. Проте їх, як і нас, не почули або не хотіли чути. Вкотре хочемо нагадати, що органи державної влади, інші державні органи й органи місцевого самоврядування не можуть виступати засновниками (співзасновниками) друкованих засобів масової інформації (стаття 8 ЗУ «Про друковані ЗМІ (пресу) в Україні». Ми не просимо їх допомагати нам. Хочемо лише одного: не заважайте нам працювати й успішно реформуватися. Адже саме за європейські цінності, серед яких верховенство права та свобода слова, боровся Майдан.

DSC_5363

Обурює нас і те, що деякі обранці громади (як і працівники апарату міської ради) стверджують, що вони нам дають кошти, тобто утримують. Такими заявами вводять в оману всіх. У статті 6 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» йдеться: діяльність друкованих засобів масової інформації, спрямована на отримання прибутку, є підприємницькою діяльністю у цій сфері та здійснюється на підставі цього Закону, Закону України «Про підприємництво» (698-12) та інших актів чинного законодавства України. Діяльність друкованих засобів масової інформації забезпечується самостійністю її суб’єктів у всіх видах відносин, пов’язаних із здійсненням їх прав і обов’язків. Втручання в діяльність друкованих засобів масової інформації поза межами, визначеними цим Законом, забороняється.Згідно з чинним законодавством, органи державної влади та місцевого самоврядування повинні укладати угоди з редакціями на висвітлення їх діяльності. Такі угоди в нас укладені з районною та міською радами, райдержадміністрація друкує матеріали безкоштовно. Більше того, нікуди не ділася й цензура. Чого тільки варті телефонні дзвінки посадовців журналістам, редактору після виходу газети у світ, якщо їм там щось не сподобалося. То для кого приймаються закони? І коли за злочини проти журналістів винні понесуть заслужене покарання?То хто ж утримує газету?

DSC_5359

Ми вже розповідали про те, скільки коштів платять редакції співзасновники за висвітлення своєї діяльності. Але варто все ж, з огляду на останні події, нагадати. Так, у відповідності до укладених угод, міська рада виділяє 30 тис. грн., районна рада – 70 тис. грн., а райдержадміністрація – 0 грн., використавши площі на значно більшу суму. І це, зауважте, на рік. Ці кошти нам не подарували, а ми їх заробили. А становить це всього 3% до загальноредакційних надходжень. Для прикладу, торік тільки за поліграфічні послуги ми сплатили 716 тис. 671 грн. І ще, ці 100 тис. грн. колектив редакції повернув місцевому бюджету, навіть більше, сплативши в частині чистого прибутку 15% – 32,1 тис. грн., податку на прибуток – 38,5 тис. грн., а ще – ПДФО у сумі… Хочемо запитати шановних депутатів, а скільки сплачують вони у бюджет зі своєї підприємницької діяльності?

Про прийняття цільової програми адресної підтримки газети мова не йде. Її немає. Наголошуємо, що жодної копійки із місцевого бюджету співзасновники не виділяли нам ні на ремонт приміщення, ні на розвиток матеріально-технічної бази, а тим більше на заробітну плату чи премії. Але ми й не просимо. Хоча в статуті редакції, який так любить цитувати голова райради, а за ним і міський, є ще пункти 3.3, 3.4, 3.7, 3.8 розділу ІІІ, в яких чітко вказані ОБОВ’ЯЗКИ співзасновників. Та їх виконанням вони не переймаються, а прагнуть лише «управляти редакцією».

Шановні співзасновники, нині ми ВИМАГАЄМО прозвітувати не тільки перед редакцією, а й перед громадою про виконання своїх ОБОВ’ЯЗКІВ, як співзасновників газети, на виконання Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» та інших нормативно-правових актів, зокрема й положень статуту.

DSC_5382

А ще, шановні голови районної ради та міський, обов’язково розкажіть виборцям про свої щомісячні стовідсоткові премії та надбавки, за які проголосували депутати на сесіях і про які ви волієте не повідомляти громаді. Хоча це саме ті кошти, які ми, громадяни, сплачуємо в місцеву казну. І це тоді, коли медичні працівники отримують жебрацьку зарплатню, коли в районі аварійні школи, в які батьки бояться пускати дітей, коли в місті на голови жителів у негоду зі стелі ллється вода, а жильці отримують прості відписки… Продовжити? Можна. Але чи варто? Хто нас почує? Влада? Оце вже ні. Вона зайнята зміною керівників, їй, бідненькій, не до вас, шановні мешканці району. а виборці мають право знати, що особисто зробили для громади міський і голова райради за 100 днів свого перебування на посаді. Тож допоки будемо мовчати? Час припинити це свавілля. Чиновники, зручно всівшись в омріяні крісла, забули, що саме вони СЛУГИ НАРОДУ, а не ми маємо їм прислужувати і виконувати їх забаганки.

DSC_5354
Фото Василя СОСЮКА

Вкотре про статути…

І знову повернемось до статуту. Розділ 1: п. 1.6. Редакція газети має власну назву «Сарненські новини», самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки в установах банків, володіє відокремленим майном, має печатки, штампи, бланки встановленого зразка, може мати свою емблему, видавничий і товарний знаки, редакційний штандарт. Від свого імені укладає угоди, несе відповідальність за них, виступає позивачем, відповідачем у господарському або третейському чи інших судах, відповідає за своїми зобов’язаннями майном, що їй належить, не відповідає за зобов’язання співзасновників; п. 1.7. Основними принципами діяльності редакції є демократизм, об’єктивність, правдивість, повнота інформації, оперативність, принциповість у висвітленні й оцінці подій та явищ, глибина публікацій, гарантія свободи слова, вільного вираження поглядів творчих працівників редакції та позаштатного активу, читачів газети, повага до різних світоглядних позицій, вільність, політична безцензурність, повна економічна і творча самостійність її суб’єктів у всіх видах відносин, здійсненні їх прав і обов’язків, гарантовані чинним законодавством про діяльність друкованих ЗМІ. Ніхто не має права зобов’язати газету опублікувати відхилений редакцією матеріал, якщо інше не передбачено законодавством.

Підставами для відповідальності посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування є їх втручання в професійну, організаційно-творчу діяльність редакції та в індивідуальну професійну творчу діяльність журналістів, інші посягання на свободу інформаційної діяльності, перешкоджання журналістам у виконанні своїх професійних обов’язків, однобічні рішення щодо редакції та їх працівників за наявності інших співзасновників. І вкотре наголошуємо на тому, що Закони України на нашому боці, тобто трудового колективу.

Трудовий колектив редакції районної газети «Сарненські новини»:

pidpisi1

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz