Великі проблеми маленького села Дубки

DSC_6089Нещодавно на території Люхчанської сільської ради відбулися громадські слухання. На порядок денний винесли два питання: «Звіт сільського голови за 2015 рік» і «Перспективний план розвитку на 2016 рік».

З листопада 2015 року очолювати громаду селяни довірили молодому й енергійному Василю Дебелому. Й хоча минуло відтоді лише 5 місяців, Василь Миколайович зарекомендував себе дбайливим керівником, небайдужим до проблем селян. Сучасні й організовані підходи до вирішення нагальних питань забезпечують новообраному голові згуртованість і довіру громади.

Кореспондентів нещодавно запросили в с. Дубки. В приміщенні ЗОШ І ст. зібралося декілька десятків місцевих жителів, яких турбують проблеми села, його розвиток. Передусім заслухали районного військового комісара Петра Луцишина, який поінформував про військову службу за контрактом, її переваги. Інспектор поліції Дмитро Оленіч повідомив, що у звітному 2015 році на території ради зафіксували 14 кримінальних правопорушень. Найбільше виявили крадіжок (8), були випадки й незаконного видобутку бурштину (2), незаконного заволодіння транспортом (2), ДТП (1). Також зросла чисельність шахрайств, тому закликав бути обачними, адже нині аферисти різних мастей і кваліфікацій, користуючись довірливістю людей, спустошують їх гаманці, у тому числі й банківські рахунки. Жителі села, у свою чергу, попросили інспектора бодай раз на два тижні навідуватися в Дубки, мотивуючи це тим, що в населеному пункті трапляються різні правопорушення.

Відтак Василь Дебелий звітував про досягнення 2015 року. Позаяк посаду сільського голови обіймає з листопада, акцентував увагу на тому, що вдалося зробити за цей короткий проміжок часу. Отож діяльність виконкому, депутатів сільради, підприємств і закладів комунальної власності за цей період спрямували на виконання завдань «Програми соціально-економічного та культурного розвитку сільської ради на 2015 рік». Вона передбачає виконання сільського бюджету, забезпечення належного функціонування закладів освіти, культури, фізкультури та спорту, системи соціального захисту населення, благоустрою тощо. Нині при раді діють три постійні депутатські комісії: з питань бюджету, фінансів й управління сільською комунальною власністю, з питань земельних відносин й охорони навколишнього природного середовища, з питань спортивної та молодіжної політики та соціального захисту населення. Раніше було дві.

Василь Дебелий зупинився на кожній із галузей. Житлово-комунальне господарство передбачає реконструкцію та ремонт сільських і вуличних доріг, вивезення та захоронення твердих побутових відходів, озеленення територій тощо. На території ради ці роботи проводили нестабільно. Тож голова взявся вирішувати найактуальніші проблеми. Провели грейдерування доріг по вулицях Тихій, Г. Максимової, Яблуневій у с. Люхча та грунтової дороги від с. Люхча до с. Дубки. До речі, їх стан – одне з найболючіших питань громади. Бідкались і на підприємців, які реалізовують населенню пісок, а їх вантажівки тим часом руйнують сільські дороги.

Інформуючи про діяльність закладів дошкільної освіти, констатував, що на обліку на влаштування в дитсадки перебуває 108 дітей. Однак виявили факти одночасної реєстрації на чергу дітей у ДНЗ с. Люхча та міста Сарни. На утримання та розвиток дошкільних закладів минулоріч із сільського бюджету спрямували 65563,73 грн. і батьківської плати за харчування дітей у сумі 27913,26 грн. У дитячому садку діє триразове харчування, вартість якого ще донедавна становила 14 грн. у день на одну дитину. Однак із березня суму збільшили до 16 грн. Також не сплачують за харчування діти-сироти, напівсироти, інваліди, діти учасників АТО. Нині вирішують питання щодо зарахування до пільгової категорії дітей із багатодітних сімей.

DSC_6078

Важливим етапом реалізації програми «Молодіжна політика, спорт» була безпосередня участь молоді в її впровадженні. Пропозиції щодо її заходів, зауважив сільський голова, сформували на основі побажань молоді населених пунктів. А для забезпечення громадського порядку працівники виконкому, депутати сільської ради, працівники Сарненського відділу поліції влаштували рейди місцями відпочинку та дозвілля у вечірній і нічний час. Крім того, для дітей і молоді провели змагання з різних видів спорту. Організували акцію з прибирання місць відпочинку.

Минулоріч Люхчанська сільрада прийняла 558 рішень із земельних питань. Прикро, що впродовж 5 років не уклала жодного договору оренди на земельні ділянки з суб’єктами господарювання, від чого бюджет втратив значні надходження. Отож нині цю проблему намагаються владнати, а отримані кошти спрямують на вирішення проблем громад.

Турбота про самотніх людей – справа благородна. На території сільради проживає 20 одиноких громадян похилого віку: в Глушиці – 32, в Обірках – 2, у Люхчі – 16, у Дубках – 6. Турбуються й про інвалідів війни (1), учасників бойових дій, у тому числі АТО (12), пенсіонерів (620). Працівники виконкому обстежили умови проживання та потреби 109 сімей, завезли палива одинокому пенсіонеру, надали продуктовий пакет ветерану війни, сім’ям учасників АТО презентували 20 подарунків. До речі, усе це зробили за головування Василя Дебелого. Раніше ніхто так не допомагав.

Проблем у селян вистачає. У 2015 році до виконавчого комітету Люхчанської сільської ради надійшло 967 звернень щодо земельних відносин, транспортного обслуговування та графіків руху автобусів на сільських маршрутах загального користування, житлової та цінової політики. Усі їх розглянули й відповіли заявникам.

Озвучив сільський голова і перспективний план розвитку села, що сприятиме соціально-економічному та культурному розвитку населених пунктів. Отож у бюджеті сільради передбачили 100 тис. грн. на освітлення центральних вулиць у селах Люхча, Дубки, Глушиця. Тому, принагідно Василь Дебелий поцікавився, варто чи ні, на думку людей, зробити це в Дубках. Селяни підтримали цю пропозицію. Та радили спершу замінити старі електроопори. Очільник громади поінформував, що це компетенція Сарненського РЕМу. Також планують відремонтувати дороги на вулицях Люхчі, Дубків, Глушиці, Обірок, санітарне очищення населених пунктів, вивезення побутових твердих відходів. Там встановлять дитячі ігрові майданчики, чого дійсно бракує в селах. Благоустроять території кладовищ у Люхчі та Глушиці, завершать виготовлення містобудівної документації «Генеральний план с. Обірки», встановлять автобусні зупинки, відновлять приміщення клубів в Обірках, Люхчі, приміщенні сільської ради.

Насамкінець місцеві жителі торкнулися найболючішого земельного питання. Висловили невдоволення поділом землі в їхньому населеному пункті. Серед них, зокрема, багатодітні сім’ї, корінні мешканці села. Частина їх вважає, що території під будівництво роздали жителям інших населених пунктів, зокрема Сарн, а не тим, хто насправді цього потребує і звертався в сільську раду з проханням одержати наділи, навіть проплатили грошові внески. У кожного з них своя правда й підстави, аби вважати, що землю в селі повинні отримати саме вони й у хороших місцях. До того ж, отримати ділянку під будівництво житла – конституційне право кожного українця, гарантує Закон. Однак селяни мають зрозуміти, що без розумного діалогу з нинішнім сільським головою проблему, що виникла при колишньому очільнику громади, не вирішити.

DSC_6089
Фото Василя СОСЮКА

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz