Понад 200 матерів-героїнь із Цепцевич готують владі масштабні акції протесту

DSC_6829Вони ситі обіцянками, якими їх годують вже 10 років. Ще в листопаді 2005-го року селяни надіслали перше офіційне звернення до районної й обласної влади та Міністерства освіти з проханням побудувати в Цепцевичах нову школу. Однак їх не почули.

У старій будівлі, що розрахована на 240 дітей, сьогодні здобувають освіту майже 700 школярів. Навчальний процес триває у дві зміни: з 8 години ранку до 20.45. Це чи не єдина школа в Україні, що працює в такому режимі. Деякі учні навчаються в їдальні, майстерні, там готуються і до ЗНО. Також використовують для навчання Центр сімейної медицини, клуб, бо у школі немає спортзалу, актової зали.

DSC_6836

Проблему вивчав нардеп Сергій Євтушок

Будівництво нового закладу освіти планували розпочати ще у 2006–ому. Перший крок зробили – виділили земельну ділянку. Наступним було виготовлення проектно–кошторисної документації. Над цим, як повідомляють достовірні джерела, працює Сарненське бюро технічної інвентаризації (керівник Олександр Серпенінов). У 2014 році районна влада заплатила за проект 500 тисяч гривень. Уже завершили його повторну експертизу. Однак досі в селі документ не одержали. А якби був, то вже отримали б і стартовий капітал на будівництво в сумі 2 млн. грн.

Нещодавно з жителями Цепцевич зустрічався народний депутат Сергій Євтушок, який згодом написав на своїй сторінці у «Фейсбуці»: «Разом з громадою села Цепцевичі обговорили місцеві проблемні питання та визначили пріоритетність їх реалізації. Серед яких: будівництво школи, ремонт дороги, придбання автомобіля швидкої допомоги, будівництво моста через річку Горинь тощо. Отож гуртом вирішили – почнемо з проекту на школу. До слова, позиція районної влади збігається з бажанням громади». Почнемо з проекту на школу?! Це дежавю, пане депутате. Бо за проект уже говорили-переговорили, і виготовляти його взялися, і кошти, бачте, проплатили, та досі він не готовий. І на ваше «Позиція районної влади збігається з бажанням громади» скажу коротко: мабуть, позиція районної влади трохи інша, бо досі очільники району не навідалися в заклад, жодного разу з батьками не обговорювали цю проблему. Після візиту в село зрозуміла, що батьки налаштовані рішуче. Кажуть, що мовчати більше не будуть. Бо розуміють, що скоро їхнім дітям доведеться навчатися в третю зміну. І владі до їх проблем байдуже.

DSC_6823

Завдяки зусиллям батьків стара школа ще працює

Стара школа в Цепцевичах отримала друге життя з приходом Людмили Мариніної та за підтримки батьків і меценатів. Минулого року за кошти батьків та вчителів у шести класах замінили старі меблі на нові. Позаяк у закладі мало місця, зайняли ще й приміщення дитсадка. А в селі є 500 діток дошкільного віку. Отож якщо побудують новий навчальний заклад, ДНЗ звільнять для наймолодших мешканців Цепцевич і вони отримуватимуть якісну дошкільну освіту.

Директор Людмила Мариніна – депутат Рівненської обласної ради від «Батьківщини». До речі, нещодавно Людмилі Василівні вручили подяку керівництва ВО «Батьківщина» за плідну працю на благо людей. Вона ж повідомила, що нинішню школу збудував у 1967 році колгосп «Шлях до комунізму», але без фундаменту й вентиляційних отворів. Коли очолила у 2005–му заклад, була шокована побаченим: гриби росли на стінах і підлозі. Тільки завдяки єдності, активності й небайдужості батьків приміщення нині в належному стані. З їхньою допомогою здійснили в закладі колосальну роботу. А шведи та фахівці програми ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», ставлячи енергозберігаючі вікна, запитували, чому держава нічого не робить. Чому в селі, де так стрімко зростає народжуваність, не зводять омріяну всіма жителями школу. Той факт, що діти, хоч би яка була пора року за вікном (осінь, зима чи весна), уроки фізкультури проводять на вулиці, взагалі викликав у них здивування. А в мешканців села – розчарування та гнів.

DSC_6822

«1 вересня не пустимо дітей у школу»

Завітавши в село, почули думку батьків. Володимир Гамза повідомив, що проблема назріла давно. “Чомусь усі забули про Цепцевичі, згадують тільки напередодні виборів. Про які знання можна говорити, коли дитина повертається пізно ввечері зі школи, втомлена, змучена?” – каже чоловік.

– У мене 15 дітей, – приєднується до розмови Микола Брик. – Дванадцять із них уже здобули освіту. Вони не знають, що таке фізкультура в спортивному залі, через аварійність його закрили. Сподіваюся, хоч троє найменших навчатимуться в нормальних умовах.
— Ми неодноразово просили в районі й області, щоб звели школу. Та нам лише обіцяють і жодних конкретних дій. Що ж це за якість навчання, коли робочий день триває 13 годин. Як мені відомо, такого розкладу уроків немає в жодній школі України. Скоро доведеться ще й третю зміну запроваджувати, – додає батько сімох дітей Юрій Сергійчук. – Тому звертаємося до народних обранців, щоб і в столиці почули про Цепцевичі. Ми більше не мовчатимемо й не терпітимемо.

Як повідомили батьки, далі буде ще гірше. Цього року в селі 62 першокласники, наступного – 77 діток, у 2018 – 94 майбутніх школярики. Які ще показники потрібні чиновникам та урядовцям, щоби врешті–решт звернули увагу на проблему? У 2015–ому в селі народилося 103 малюки. Через 6 років це буде 4 шкільних класи. Де їх навчати?

— Якщо не розпочнеться будівництво, то з 1 вересня не пустимо дітей у школу, – зауважили розгнівані батьки. – Зробимо, як жителі села Познань Рокитнівського району. Їм тоді за 3 місяці збудували навчальний заклад. І ми влаштуємо марш-протест матерів-героїнь.

Коли 201 мати-героїня разом із дітками перекриють міжнародну трасу, тоді їх, упевнена, таки почують у Києві. Бо в районному масштабі вже не докричатися. У Цепцевичах запланували збудувати школу на 1000 місць зі спортивною та актовою залами. Та, судячи з реалій, про які стало відомо з достовірних джерел, влада району немає особливого прагнення розпочати будівництво у цьому році. Не випробовуйте терпіння селян, шановні керівники краю. Щоб ви робили, якби ваша дитина приходила зі школи майже о 21.00? Скажу більше, у січні в Цепцевичах трапився неприємний випадок – дитину, яка поверталася ввечері зі школи додому, покусав собака. Отож питання будівництва школи в Цепцевичах «Сарненські новини» триматимуть на контролі, обіцяють підтримку матерям-героїням у боротьбі за якісну освіту їх дітей.

DSC_6862

Швидка допомога – не мрія, а необхідність

Ще одна актуальна проблема є в Цепцевичах – потреба в автомобілі швидкої допомоги. Лікарська амбулаторія та сімейний центр тут діють уже понад 5 років. Мешканцям сільської ради, а особливо сім’ям із дітьми, тепер уже не треба їхати аж у райцентр, аби отримати первинну медичну допомогу чи консультацію. Та, як повідомила головний лікар Наталія Василевська, 5 тисяч населення обслуговують лише 2 лікарі сімейної медицини. Тоді як, згідно із штатним розписом, один має обслуговувати 1200 громадян. Тож потрібні ще 2 фахівці. Крім того, тут украй необхідний автомобіль швидкої допомоги. Люди в Цепцевичах частенько хворіють, та й хіба нині недуг мало?! Тож викликають «швидку» з Сарн, іноді доводиться просити і в односельців, щоб завезли в лікарню. Тож транспорт – то неабияка поміч людям. Та чи почує зараз влада мешканців села?

DSC_6868

Бездоріжжя – ще одна актуальна проблема селян

Мимоволі звикаємо жити в умовах, коли нас оточує тотальне бездоріжжя. Автошляхи Сарненщини стають непридатними для їзди. Терпіти безперервні вибоїни, ями, що псують нерви та автівки, уже несила й жителям Цепцевич. Воно й не дивно, бо дорога в село – суцільна руїна.  Отож селяни сподіваються, що влада нарешті почне діяти й дороги в населеному пункті зробить, і автомобіль придбає, і школу побудує. Ці проблеми роками дошкуляють людям. Чому ж владі до них байдуже?

P.S: Поки готували статтю, стало відомо, що у вівторок, 5 квітня, народний депутат Сергій Євтушок знову відвідав Цепцевицьку школу, де спілкувався з педколективом й учнями. Народний депутат запевнив вчителів про те, що швидше за все до кінця дня(?!) буде готова проектна документація з експертизою на будівництво нової школи. Цікаво, а за які кошти роблять цю еспертизу, бо в районному бюджеті їх не передбачали? Також Сергій Євтушок повідомив на своїй сторінці у “Фейсбук”, що школа отримала в подарунок 40-дюймовий смарт TV. Придбав його, як відомо з офіційних джерел, відділ освіти, тобто за кошти, які і так виділили на цю школу. Також Сергій Євтушок кожній дитині початкової ланки вручив подарунки від фонду “Серце Батьківщини”. Але ж людям потрібна нова школа, Сергію Миколайовичу!

P.S. Поки готували статтю, стало відомо, що у вівторок, 5 квітня, народний депутат Сергій Євтушок знову відвідав Цепцевицьку шклоу та спілкувався з педколективом й учнями. Народний депутат запевнив учителів, що швидше за все до кінця дня (?!) буде готова проектна документація з експертизою на будівництво нової школи. Цікаво, а за які кошти роблять цю експертизу? Бо в районному бюджеті їх не передбачили. Також Сергій Євтушок повідомив на своїй сторінці у «Фейсбуці», що школа отримала в подарунок 40-дюймовий смарт-ТV. Придбав його, як відомо з офіційних джерел, відділ освіти, тобто за кошти, які й так виділили на школу. Також Сергій Євтушок кожній дитині початкової ланки вручив подарунки від фонду «Серце Батьківщини».

DSC_6856
Фото Василя СОСЮКА

DSC_6835       DSC_6876

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz