ВПУ № 22 – перша ластівка проекту «Геберіт»

У рамках Угоди між Урядом України та Швейцарською Конфедерацією про технічне та фінансове співробітництво Міністерство освіти й науки України та Швейцарська агенція розвитку та співробітництва започаткували проект «Державно-приватне партнерство для поліпшення санітарно-технічної освіти в Україні».

Задум реалізовують у шести професійно-технічних закладах різних областей України (Донецька, Полтавська, Чернігівська, Дніпропетровська, Одеська та Рівненська). На його реалізацію витратять майже півмільйона швейцарських франків (понад 12,5 млн. грн.).

Минулого тижня на базі Вищого професійного училища № 22 м. Сарни відкрили перший міжрегіональний навчально-практичний центр із підготовки монтажників санітарно-технічних систем і устаткування.

У заході взяли участь директор Швейцарської агенції розвитку та співробітництва Хольгер Тауш, генеральний директор представництва «Геберіт Інтернешнл Сейлз АГ»  Олексій Раков, начальник відділу Департаменту професійно-технічної освіти МОН України Сергій Коваленко, перший заступник голови Рівненської обласної ради  Микола Драганчук, начальник відділу професійно-технічної та вищої освіти управління освіти й науки Рівненської облдержадміністрації Петро Коржевський, народний депутат України  Сергій Євтушок, голова Сарненської райдержадміністрації Ярослав Яковчук, заступник голови Сарненської районної ради Микола Костецький, сарненський міський голова Світлана Усик.

Вітаючи колектив професійного закладу з подією, Хольгер Тауш назвав найважливішими присутніх у залі студентів. Бо за ними – майбутнє. Зупинився на співпраці між Україною та Швейцарією. Вів мову про підтримку професійної освіти в Україні швейцарським урядом разом із «Геберіт». Наголосив, що це перший проект такого роду, що фінансує уряд у Східній Європі.

Олексій Раков висловив сподівання, що приклад шести учасників проекту надихне інших керівників навчальних закладів. А на думку Миколи Драганчука, який відзначив чимало досягнень ВПУ № 22, відкриття Міжрегіонального НПЦ із підготовки монтажників санітарно-технічних систем і устаткування сприятиме не лише підготовці сучасних професійних кадрів, а й популяризації робітничих професій. Адже молоді люди, які отримають тут ринково орієнтовану, практичну та сучасну освіту, зокрема у сфері санітарних технологій мають перспективу. Училище ж на високому рівні підтримує своє реноме в підготовці кадрів, яких потребують роботодавці.

Перший заступник голови обласної ради повідомив також приємну новину – професійну освіту фінансуватимуть із державного бюджету. Тож  є майбутнє і в працівників галузі.

Сергій Євтушок у вітальному слові та спілкуючись з педагогічним колективом, також запевнив, що разом із колегами по фракції ВО «Батьківщина» й надалі спонукатимуть Уряд до фінансового стимулювання профтехосвіти. Світлана Усик назвала символічним відкриття міжрегіонального НПЦ саме після святкування Дня Європи й напередодні Дня міста.

У свою чергу Володимир Городнюк, якому  Сергій Коваленко вручив наказ Міносвіти, сердечно подякував присутнім за колосальну підтримку. Акцентував увагу на тому, що училище працює на перспективу і є все необхідне, аби готувати кадри для країни. Через зростання вимог до якості підготовки кваліфікованих робітників має бути й сучасна матеріально-технічна база в кожному кабінеті, майстерні чи лабораторії, адже не можна навчити учнів на застарілій техніці й устаткуванні. Тому основне завдання, що ставить перед собою інженерно-педагогічний колектив, – виучка кадрів відповідно до вимог сучасності.

Саме з цією метою на базі ВПУ № 22 вже створили два навчально-практичні будівельні центри (НПБЦ) за технологіями провідних будівельних компаній  «Хенкель Баутехнік (Україна)» та «Кнауф Маркетинг». Їх робота показала, що, використовуючи найсучасніші матеріали й технології в будівництві, учні навчаються затребуваним професіям на ринку праці: монтажник гіпсокартонних конструкцій, монтажник систем утеплення будівель, маляр, штукатур. Для реалізації нового проекту заклад отримав  матеріали, обладнання та наочність для міжрегіонального НПЦ із підготовки монтажників санітарно-технічних систем і устаткування на суму 638 тис. грн. Власний внесок становив понад 500 тис. грн.

Над створенням самого центру працювали майстри-будівельники, учні, викладачі, одно слово, все зробили своїми руками. Володимир Городнюк запросив гостинно відкрити його.  Вразило приміщення, обладнане новітнім устаткуванням за фінансового сприяння Швейцарської Конфедерації та компанії «Геберіт Інтернешнл Сейлз АГ».

 

Є майбутнє у профтехосвіти

Після екскурсії для гостей, яку особисто провів Володимир Городнюк, відбувся прес-брифінг з теми «Державно-приватне партнерство для поліпшення санітарно-технічної освіти в Україні». Поцікавилась у Володимира Павловича, як можна охарактеризувати попит за прогнозами на сантехніків, підняти ринок із оплати праці цієї професії та яка частина проекту виявилась найзатратніша. Впевнено відповів, що ринок не забезпечений кваліфікованими робітниками не тільки в Сарнах, а й області. Як переконались, із допомогою уряду Швейцарії облаштували новітнім обладнанням та якісним інструментом навчальний центр. Хоча й живемо бідно, не так як у Європі, але вже знаємо, які мають бути опалювальні батареї чи котли, тож є перспектива й у сегменті підготовки цих працівників.  Дуже багато грошей пішло на саме приміщення центру, що почали створювати практично з нуля. А дороговартісним стало обладнання й інструменти.

У кулуарах дехто вів розмови про заводи Любомирки й Радивилова, що постачають якісні будівельні суміші на світовий ринок, вітчизняні фарфорові гіганти Житомира, Львова, Одеси, Харкова. Чому б і з ними не співпрацювати, аби дати можливість конкурентно розвиватися національному виробнику? Чому б і їм не відкривати подібні центри в професійних закладах освіти? Підприємства в країні закриваються. Відрадно, що тримається будівельна галузь. Але поки не запрацюють промисловість і сільське господарство, а Уряд не повернеться обличчям до народу й не створить робочі місця, колектив ВПУ № 22 готовий у будь-який час за короткий термін перекваліфікуватися відповідно до вимог ринку праці та забезпечити його кваліфікованими фахівцями.

Модератор Петро Коржевський підкреслив, що метою цього проекту є розробка та втілення моделі державно-приватного партнерства у професійну освіту, запровадження ринково орієнтованої, практичної та сучасної освіти у сфері санітарних технологій. Його реалізація дозволить збалансувати ринок праці, зменшити безробіття  та покращити систему підготовки кадрів робітничих професій. Це дасть також можливість  зменшити кількість безробітних у нашому регіоні, збільшити загальний рівень укомплектованості навчального закладу через покращання матеріально-технічної бази за кошти проекту. Із системою професійної освіти постійно експериментують, наголосив Петро Коржевський, завдячуючи чому стали сильнішими. Попросив представників ЗМІ допомогти в популяризації робітничих професій. І висловив сподівання, що у профтехосвіти є майбутнє.

Пощастило поспілкуватися і з заступником директора Швейцарського бюро співробітництва в Україні Віктором Шуткевичем, який безпосередньо трудився над проектом:

– Спочатку Міністерство освіти й науки України офіційно вело перемовини зі швейцарським керівництвом, уклали спільний меморандум на виконання цього проекту, сторони взяли на себе різні зобов’язання. Скажімо, представники швейцарського уряду – фінансові, Міносвіти – координувати й допомагати в розробці навчальних планів. Шість навчальних закладів поклали на себе обов’язки підготувати приміщення й надати базу.

«Геберіт» (другий донор проекту) пообіцяв забезпечити частково фінансуванням і надати обладнання. Наступні кроки: хочемо мати підручники, що пахнутимуть фарбою й лежатимуть на столі першого вересня, привести сюди швейцарських спеціалістів, які у відкритих класах передаватимуть свій досвід учням і майстрам.

Насамкінець, було б несправедливо не сказати про саму організацію й підготовку неординарного заходу, учасники якого часто залишаються за кадром. Тож попри деякі висловлювання, що вже з’явилися в соціальних мережах, скажу: першим завжди важко, бо вони прокладають шлях. І концерт учасників художньої самодіяльності, їх автентичне вбрання, і запашний коровай на вишитому рушнику, проникливі слова ведучих та задушевні українські пісні, килимова доріжка перед входом у новостворений центр і ножиці на гаптованій подушечці для розрізання стрічки, щедра поліська гостинність створили неповторний і піднесений настрій гостям.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz