Народна пісня від бабусі

Чим зацікавлюють туристів у найвіддаленіших куточках світу? Звичайно ж, місцевою культурою. Мешканці нашого краю хочуть подивитися, наприклад, на танці жителів Африки чи придбати сувенір, виготовлений індіанцями. А для жителя американського мегаполісу, мабуть, справжньою екзотикою є поліська хата й народна пісня у виконанні бабусі у вишиванці.

Тож треба берегти свою самобутність навіть для розвитку туризму, не кажучи вже про власну історію з її віковими традиціями.

Яна та Галина КУРИШКИ нині вже досить відомі артистки не лише в районі. Хранителі та популяризатори народних пісень й обрядів ідуть стежиною своєї бабусі, жительки мальовничого села Карасин Ганни Петрівни Куришко. Співачки зізнаються, що в дитинстві не дуже любили слухати її пісні. Певне, так буває з кожним молодим поколінням, яке не завжди розуміє старших. Але дівчата весь час жили у творчому середовищі, бо не лише бабуся, але й батьки Антоніна Федорівна й Іван Григорович закохані в пісню. Отож, всотуючи, як губка, народну обрядовість сестри самі того не розуміючи, готували себе до сцени.

Старша Яна навчалась у Сарненській музичній школі. Її керівник Дмитро Августовський помітив юне обдарування і порадив розвивати талант виконання народної пісні. Підтримав захоплення учениці й Віктор Торчик, який у той час очолював районний відділ культури.

І результат не забарився. У 2001 році Яна Куришко вступила до Рівненського державного гуманітарного університету на кафедру музичного фольклору й оволоділа традиційною манерою співу, притаманною для регіону Середнього Полісся.

Вольова, ініціативна й активна студентка в тому ж році на Міжнародному фестивалі дитячої народної творчості «Золотий лелека» в м. Коблево виборола гран-прі. Згодом стала лауреатом І премії ІХ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута-2005». В її творчому доробку багато дипломів, премій і сертифікатів за перемоги й участь у змаганнях у  Києві, Запоріжжі, Харкові й інших містах України та Клєщелі(Польща).

Молодша сестра Яни Галина теж пішла творчою стежиною. Успішно закінчила Рівненський державний гуманітарний університет. А ще перемогла в регіональному фестивалі «Мистецтво молодих» м. Сарни 2002 р., стала лауреатом III премії 1 конкурсу виконавців народної музики кафедри музичного фольклору «Передзвін» (м. Рівне, 2004 р.) та І премії V Всеукраїнського фестивалю-конкурсу молодих виконавців української народної музики «З народного джерела» в обласному центрі 2005 року, лауреат ІІ премії ІІ Всеукраїнського конкурсу молодих виконавців «Слобожанський вернісаж—2006» та І премії Всеукраїнського фестивалю-конкурсу «Сьогодні Івана, завтра Купала» що проходили в Харкові. Володарка сертифікату «Краща виконавиця 2006 року» (автентичний спів, м. Рівне, 2007 р.), лауреат І премії ІІІ конкурсу виконавців народної музики кафедри  музичного фольклору «Передзвін» (м. Рівне, 2007 р.), а також  член Союзу обдарованої молоді України.

У 2005 році з ініціативи директора Рівненської обласної філармонії Миколи Орешка створили музичний фольклорний театр, що отримав назву «Дуліби». В основу його репертуару ввійшов фольклорний матеріал, зібраний безпосередньо керівником проекту й сестрами Куришками. Працюючи на посаді солісток-вокалісток естрадного плану в КЗ «Рівненська обласна філармонія» в складі гурту «Дуліби», вони щороку брали участь у понад 200 концертах районного, обласного та всеукраїнського значення. Колектив разом із відомим співаком Степаном Гігою гастролював Україною. Галина та Яна Куришки – учасниці численних мистецьких фестивалів у рідній Україні та сусідніх Польщі й Білорусі. До того ж, за активну участь у концертній діяльності Сарненського району, творчі успіхи, відмінне навчання у вищому навчальному закладі співачки були стипендіатами голови Сарненської райдержадміністрації. У 2005-2008 роках сестри провели багато фольклорних експедицій у Поліському краї та записали безліч народно-музичних творів у селах Карасин, Карпилівка та Рудня-Карпилівська. В результаті ввійшли в науковий збірник «Пісні від Ганни Куришко», виданий у Рівному. На основі власних записів і за підтримки продюсерського центру «Корона» у 2009 році світ побачив диск під назвою  «Сєриє гусі» етногурту «Дуліби», солістками якого став дует полісянок. Того ж року наші землячки представляли Рівненщину з програмою «Пісні бурштинового краю» в місті Київ. Разом із камерним оркестром Рівненської обласної філармонії у 2010-ому здійснили ще один тиражований проект – видали компакт-диск «Різдвяні дарунки». Крім того, Галина разом із сестрою Яною Куришко-Шаргар стали ще й переможцями столичного телепроекту «Folk-music»-2013 національної телерадіокомпанії.

Нині сестри Куришки працюють у Сарнах. Яна Іванівна після повернення на рідне Полісся влаштувалася в міський Будинок культури, що по вул. Толстого, керувала вокальною етностудією «Родовід», де вчила дітей автентичної манери співу Середнього Полісся. З недавнього часу вона – головний спеціаліст відділу культури РДА.

А Галина Іванівна – викладач із вокалу Сарненської музичної школи та керівник фольклорного ансамблю «Веретенце» й етностудії з такою ж назвою, в якій діти індивідуально опановують естрадний і народний спів, відтворюють старовинні поліські обряди. В планах записати диск із піснями у виконанні колективу.

Вільного часу в молодих мам і співачок не дуже й багато. Але коли з’являється хвилинка, то Яна любить послухати музику різних жанрів, а Галина малює.

Є в співочого дуету чимало цікавих творчих задумів. Один з проектів глядачі вже зможуть побачити під час святкування Дня міста. Разом з керівником відділу культури РДА Едуардом Раковцем сестри Куришки подарують учасникам свята твори, в яких поєднані рок і фольк.DSC_0011(1)

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz