Чи буде в Сарнах притулок для тварин?

Минулого тижня на маленькому ринку в райцентрі під час обідньої перерви стала свідком емоційної розмови вуличних продавців.

Їх розбурхав вчинок господаря розкішного авто. Він відкрив двері машини й, викинувши маленьке кошеня під ноги жіночкам, які торгували на тротуарі сезонними овочами, поїхав далі. Безпорадна тваринка мирно лежала, довірливо пригорнувшись до ніг однієї з них. А господині невимушено торкнулися іншої проблеми, яку намагаються вирішити в місті вже не один рік, – безпритульних псів.

Окрім стерилізації та будівництва притулку для них, розмірковували, іншого, принаймні законного, способу немає. Раніше комунальники присипляли чотирилапих. Тепер політика щодо бродячих тварин змінилася, про що досить часто чуємо в телевізійних сюжетах: до них треба ставитися гуманно. Не вбивати, а відловлювати й стерилізувати. Серед бездомних собак є приручені й такі, що становлять загрозу для людей, особливо маленьких дітей. А щодо місця для притулку, то воно повинно бути поза межами житлової громадської забудови — такі правила. Окрім того, безпритульних тварин мають утримувати в хороших умовах, тому в цьому напрямку ще треба також багато працювати.

До слова, цього року пристановище для тварин-безхатьків відкрили в Ужгороді. Воно обійшлося місту майже в 1 млн. грн. У Чернівцях аналогічний заклад збудували за 320 тис. євро, хоча роботи тривали чотири роки. А в Рівному цими днями біля входу до Парку молоді («Лебединка») ТЦ «Злата Плаза» встановив для собак першу вбиральню. Мешканців обласного центру  просять доглядати за своїми улюбленцями, щоб парк і місто загалом були чистими й охайними.

Вирішила поспілкуватись із жителями Сарн, аби дізнатись, що вони думають про створення притулку для бездомних тварин у райцентрі. І ось що почула:

Інна П.:

– Нещодавно ходила до майстра педикюру. Коли зібралася додому, на вулиці біля під’їзду очікували шестеро собак, які гарчали й кидались на мене. Добре, що в руках була сумка. Це не єдиний випадок агресивної поведінки псів, тож, думаю, ідея зібрати їх усіх в одному місці хороша.

Світлана К.:

– Часто буваю в Хмельницькому на ринку. Раніше там теж було багато собак, тепер вони з бірками у вухах, тобто стерилізовані й не становлять загрози. У мене вдома є пес, якого всі люблять, доглядають і годують. А є й безвідповідальні господарі. Спочатку придбають тваринку, а потім викидають, як непотрібну річ. Тож треба виховувати людей, бо дорослі завжди відповідають за братів наших менших, яких приручили.

Скажімо, часто в центрі міста можна спостерігати картину, коли продавці магазину підгодовують тварин, спеціально прикупивши їм кості чи покришивши буханку хліба безпосередньо біля свого торговельного закладу, що не надає йому привабливого вигляду, а ще перехожі просто бояться туди заходити. Можливо, мої слова прозвучать жорстоко, але добре було, коли собак відстрілювали. І я проти притулку, нехай краще гроші віддадуть на благоустрій міста.

Ольга Л.:

– Чи звернули увагу на те, скільки зараз бездомних людей, які щодня шукають їжу в сміттєвих баках і потребують соціального захисту? Тож притулок треба будувати для них. Я не проти собак, але супроти їх кількості й категорично не підтримую тих, хто їх весь час підгодовує у дворах чи під’їздах. Якщо любите тварин – заберіть їх додому, там доглядайте, стерилізуйте, робіть їм щеплення.

– Безперечно, великим плюсом було б прибрати бродячих собак із міста, серед яких багато агресивних. Але на це необхідні великі кошти. Якщо зігнати всіх голодних у вольєр чи велику клітку, вони загризуть один одного. Дехто навіть пропонує харчові відходи приносити безхатнім тваринам замість того, щоб викидати їх на смітник. Але від неякісної їжі собаки почнуть хворіти. А щоб не було жахливого запаху, їх треба купати. Разом із тим, не можна допустити, щоб через недофінансування собак утримували в жахливих умовах і щоб цей притулок перетворився для них на концтабір.

Харчі для чотирилапих, догляд за ними ветеринарна служба — не з дешевих послуг. Якщо все ляже на плечі волонтерів, то призведе до хаосу, непорозумінь і проблеми безгрошів’я. Ще одне коло невирішених питань — у законодавчому забезпеченні. Так, правила утримання домашніх собак і котів у Сарнах повинні містити такі розділи: реєстрація, умови проживання та використання, перебування поза межами їх постійного місцезнаходження, профілактичні та протиепізоотичні заходи, транспортування, умови угод, предметом яких є собаки та коти, поховання або утилізація трупів загиблих, контроль і повноваження органів, підприємств та організацій у сфері утримання домашніх тварин, участь громадських організацій у забезпеченні дотримання вимог цих правил, відповідальність за їх порушення тощо.

У країнах Європи, де вже давно діють такі притулки, фінансування здійснюють за рахунок місцевого бюджету, а також будь-яких інших не заборонених законодавством джерел фінансування, включаючи й спонсорську та волонтерську допомогу. А саме за рахунок міського бюджету мусить бути обладнаний притулок усім необхідним, включаючи надання ветеринарної допомоги в межах, необхідних для утримання в ньому тварин. І він має здійснювати відлов і перевезення бродячих тварин, а також реєстрацію всіх безпритульних, що надходитимуть сюди, вести їх облік, включаючи й організацію передачі собак охочим.

Олена М.:

– Усім добре відоме місце на ринку «Транзит», де продають «Корецькі ковбаси». Покупців тут не бракує. Але ніхто не бачить (або робить вигляд, що не помічає), як біля м’ясних продуктів щодня збирається ціла купа собак, які проводять там не одну годину. А нещодавно були просто шоковані, коли одна з тварин справила нужду прямо на пакет із продукцією, що стоїть на землі.

Скоро діти підуть до школи. Мами, які заводять малечу в садочок, також часто зранку йдуть через продуктовий ринок, аби одразу зробити покупки. Саме тоді пси агресивні, можуть напасти ззаду. Їх треба прибрати, й не тільки з території ринку. Адже це вже антисанітарія, і хтозна, які недуги вони можуть розповсюджувати.

Людмила Б.:

– Я проти фізичного знищення тварин. Навіть якщо втопити новонароджених, кажуть священики, це також великий гріх. А то, буває, з’являться на світ щенята, і їх викидають на вулицю. Тварини також мають жити в теплі й добрі. Тож, мабуть, добре було б організувати притулок для бродячих псів у місті. Водночас на ринку бачимо собак, які спокійно лежать біля торгових палаток. Біля них так само байдуже ходять покупці. Але ж не маємо чекати грому, поки щось трапиться. Наразі ж питання притулку для тварин залишається відкритим. І проблема безпритульних може так і залишитися невирішеною.

Підсумував нашу розмову Петро Пілат, ветеринар:

І насамкінець лише факти. З початку цього року на Рівненщині зафіксували 13 випадків укусів скажених тварин, серед них один смертельний (повідомляє управління Державної фітосанітарної служби в Рівненській області). Скажену кішку впіймали й ізолювали. Проте через декілька днів вона померла. А що робити, якщо покусала собака? Одразу промити рану 20% розчином мильної води (господарського мила) й обробити краї рани йодом і накласти стерильну пов’язку. Якщо рана кровоточить, не потрібно зупиняти кров. Покусаних людей необхідно негайно доставляти в травматологічні пункти лікарні для надання допомоги. Єдиний засіб, що запобігає захворюванню на сказ, – це щеплення. Однак це вже тема іншої розмови.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz