Любов ЖУК: «Читач повинен мати безкоштовні книгу й Інтернет»

Нині бібліотека – чи не єдиний заклад, що надає безкоштовні послуги читачам і має свій неповторний стиль спілкування з ним. Також це інформаційний і культурно-освітній центр у селі.

До Немовицької бібліотеки йдуть школярі й абітурієнти, студенти й вчителі, представники місцевої влади тощо. Випускники реєструються на сайті Українського центру оцінювання якості освіти для участі в ЗНО, беруть участь у пробному тестуванні он-лайн. Літні люди в основному приходять погомоніти, вилити душу. Саме тут усі можуть віднайти потрібну інформацію, взяти книгу додому, душевно поспілкуватися, вирішити виробничі питання й просто дізнатися про погоду. А допомагає їм у цьому завідувачка публічною бібліотекою Любов ЖУК, моя співрозмовниця сьогодні:

– Немовицька бібліотека розташована в приміщенні місцевого Будинку культури в центрі села, займає дві кімнати. І хоча книгозбірня невелика, проте стала популярним місцем проведення часу для різних представників громади. Є місце для читання та навчання, ігор і дозвілля. Кожен читач самостійно обирає середовище, де хоче перебувати.

– Любове Сергіївно, які зміни відбулися в інтер’єрі бібліотеки?

– Він організований за принципом однієї кімнати. Щоб створити відчуття відкритості бібліотечного простору, стелажі розташовані по периметру кімнат, а середина приміщення вільна. Сьогодні це найпоширеніше рішення організації території. Вільний доступ до всіх наявних книг і періодичних видань дає можливість читачам самостійно обирати книжку, переглядати потрібні сторінки.

До послуг відвідувачів – сучасні меблі, м’які стільці та столи (придбані за кошти районного бюджету), ігрова зона для дітей, чотири обладнаних Інтернет-місця. Наявність Wi-Fi зони дозволяє працювати на власних ноутбуках, планшетах, телефонах. У бібліотеці безкоштовний доступ до Інтернету, є можливість ксерокопіювання, сканування, друку інформації.

Кращому розкриттю книжкового фонду, приверненню уваги читачів до літературних новинок, тематики чи події сприяють виставки книг: інсталяція, хроноскоп, реквієм, календар; оригінальні заголовки на полицях: «Книги, що читає весь світ», «Книга поза часом» та інші.

Біля кафедри бібліотекаря діє «гарячий стелаж» під назвою «Сучасне українське слово», що привертає увагу й спонукає взяти ту чи іншу популярну книгу. Інформаційний куточок «Бібліотечний формат» містить оголошення, знайомить із подіями в житті книгозбірні. Інший куточок – «А що у нас?» висвітлює творчість обдарованих дітей-читачів та їхніх ровесників із сусідніх сіл.

– У час інноваційних технологій люди завжди поспішають, а не отримуючи послугу в бібліотеці швидко та якісно, зазвичай втрачають інтерес до неї. Як з цим справляєтесь?

– Обслуговування в сільській бібліотеці є ситуативним, тобто «тут і зараз». За необхідності почекати, читачі можуть переглянути газету чи журнал, подивитися новини он-лайн, зайти в соцмережі з власних гаджетів. Організація Інтернет-місць також суттєво прискорила й підвищила високий рівень і комфортність обслуговування користувачів. Саме тут відвідувачі користуються електронною поштою, оплачують комунальні послуги, замовляють квитки он-лайн, бронюють місця в готелях, купують товари в Інтернет-магазинах. Пошук роботи, доступ до офіційної інформації проходять у книгозбірні, а бібліотекар постійно проводить консультування громадян, організовує заняття з комп’ютерної грамотності.

– А яка послуга найпопулярніша?

бібл немовичі3
Фото Віктора РУДНІКА

– Дуже популярною є Інтернет-довідка на найрізноманітніші теми, однак усі рекорди б’є інформація про погоду в селі. Майже всю роботу планують після того, як громада дізнається синоптичний прогноз. Популярністю користуються такі форми роботи, як віртуальні подорожі, відео-розповіді, он-лайн-вікторини, години корисної інформації, екскурсії, конкурси малюнків Paint, літературні ігри, хвилинки-цікавинки, п’ять хвилин із поезією, «Веселий мультзал» та інші.

Найменші люблять, зібравшись разом, почитати вголос улюблену казку, погратися в ігри, подивитись мультфільми. Діти з задоволенням відгукуються на пропозицію взяти участь у конкурсах малюнків, на кращий вірш, казку, оповідання. У бібліотеці постійно виставляємо дитячі роботи (малюнки, саморобки). Діють персональні виставки обдарованих юних художників.

– Любове Сергіївно, зупиніться детальніше на краєзнавчій музейній експозиції «Миті історії села».

– Це гордість бібліотеки, цінний інформаційний і меморіальний ресурс. На вісімнадцяти стендах експозиції – оцифровані фотографії, документи з сімейних архівів, ксерокопії історичних документів (відомості про село), тематичні альбоми «Історія села у фотографіях», «Гута-Перейма», «Пісні села Немовичі» й ін. Доповнюють експозицію речі з особистих сімейних архівів і колекцій місцевих жителів: предмети повсякденного вжитку, одяг, 152 монети періоду царської Росії, буржуазної Польщі, Австро-Угорщини та Радянського Союзу. Тут проходять екскурсії «Не згасає пам’яті свіча» (про односельців, які не повернулись з фронтів війни), «Заглянемо в історію села», «Бойові дії загону УПА «Дорош». Частими відвідувачами експозиції є також вихованці місцевого дитсадка, учні Немовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Із її експонатами знайомились колеги з усієї України під час візиту в район.

Розпочали роботу з дослідження та оцифрування церковних рукописів кінця 19 – початку 20 століття, що зберігаються в місцевому храмі. Підготовлені матеріали доповнять стенди експозиції. Сформували тематичні краєзнавчі ресурси на CD-дисках («Історія села в світлинах», відеоролик «Воїнам – афганцям присвячується», «Прислучанські дюни» (сучасні пісні немовицьких авторів), відеоролик «Історія та сьогодення рідного села»).

Електронні презентації «Наше коріння» та «Моя маленька Батьківщина» активно використовують учні та студенти, під час проведення історичних уроків, свят села. А театралізоване дійство «Немовицькі вденьки» – захід, якому немає аналогів в області. На таких заходах пропагуємо творчість місцевих авторів, демонструємо вироби місцевих умільців. Під час проведення вечорів, присвячених воїнам-інтернаціоналістам, демонстрації відеоролика «Воїнам–афганцям Немович присвячується» бачила, як дорослі діти переживали почуття гордості за своїх батьків. Зараз аналогічний інтерес викликає стенд «Наші земляки – учасники АТО».

Бібліотека приваблює людей не тільки як місце фізичного відвідування, але й майданчик для віртуального спілкування. Книгарня формує власний веб-сайт, де ведеться літопис села (рубрики «Край, в якому живемо», «Уся наша родина»).

– У соціальних мережах є також сторінка книгозбірні?

– Так, і на ній можна ознайомитися з бібліотечними подіями, літературними новинками, переглянути альбоми «Світлини з бабусиної скрині», «Наша творчість», «Аніме», «По туристичному маршруту», «Немовичам – 480 років» та ін., з відеоматеріалами, створеними бібліотекою та народною фотостудією «Об’єктив». На сторінці інформуємо про конкурси, нагадуємо про вчасне повернення книг, публікуємо звернення до односельців із важливих питань діяльності громади. Анонси подій, фото- та відеоматеріали масових заходів одразу ж знаходять відгуки в мережі. Для прикладу, зустріч земляків, які повернулись із зони АТО, перейменування вулиць, звернення до односельців про допомогу в ремонті місцевого храму. У цілому друзями бібліотеки є майже 500 віртуальних користувачів, серед них значна частина проживає в інших регіонах і країнах.

– Знаю, що не залишаєтесь осторонь різноманітних конкурсів, скажіть про це декілька слів. І що, на Вашу думку, є головним для читача?

– Бібліотека брала участь у конкурсі «Партнерство бібліотеки та громади» (програма «Бібліоміст»), проекті «Покращання доступу жителів малих громад до правової допомоги через використання новітніх технологій і залучення ресурсів органів влади», обласному фестивалі-конкурсі «Бібліофест 2013 та 2014» (у 2014 стала переможцем у напрямку «Бібліотека в житті громади»), обласному вебінарі «Бібліотечне краєзнавство Рівненщини», конкурсі на отримання міні-грантів бібліотечних ініціатив обласного відділення Української бібліотечної асоціації.

Якісні зміни, що відбулися в книгозбірні, сприяли залученню нових груп користувачів, які раніше ніколи не приходили в бібліотеку. Насамперед, це – християни віри Євангельської. Нашими постійними відвідувачами є працівники сільської ради, дитячих садків, ФАПу, музичної школи, Будинку культури, учнівська та студентська молодь.

Вважаю, що кожна успішна бібліотека має своє обличчя, починаючи з дизайну й закінчуючи нестандартними методами роботи. Це місце для одночасної роботи і з книгою, і з комп’ютером, і тут можна поспілкуватися, обговорити важливі ділові питання або просто обміркувати якусь актуальну проблему. Вважаю, що читач повинен мати безкоштовну книгу й Інтернет. І в цьому повинні бути зацікавлені керівники держави, бо зусиль самих бібліотекарів недостатньо.

– Дякую за інформативне й цікаве інтерв’ю. Від щирого серця напередодні Всеукраїнського дня бібліотек вітаю Вас і Ваших колег зі святом. Бажаю успіхів у благородній просвітницькій справі. Міцного здоров’я, щастя та благополуччя Вам і Вашим родинам.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz