Чи готові Немовичі до об’єднання?

У неділю в Будинку культури села Немовичі відбулися громадські слухання, де йшлося про об’єднання територіальної громади. Це питання неабияк турбує його жителів, а також Катеринівки, Гути Перейми, тому попри сильну хурделицю, у залі було багатолюдно, а дискусія виявилася жвавою.

Об’єднаються Немовичі з Сарнами чи, можливо, зі Зносичами, Тинним, Чудлем, Кам’яне-Случанським, цікаво було почути не лише молоді, а й громадянам старшого віку. Про переваги об’єднання розповіли громадські активісти, депутати Немовицької сільської ради. Насамперед продемонстрували присутнім інфографічний відеофільм «Час робити великі зміни: про реформу, яку бояться, та без якої ніяк». Відео складалося з трьох частин: «Чому?» – де пояснюється необхідність реформи, «Як?» – де мова йшла про її зміст та яким чином її реалізувати; «Міфи» – де розвіюються основні міфи щодо децентралізації. Тобто, під час його перегляду присутні мали б отримати відповіді на запитання, чому нашій країні потрібна реформа системи влади й управління, та які конкретні кроки потрібно зробити для її проведення.

Однак, як виявилося, не всі в залі зрозуміли побачене й почуте, тому й попросили розповісти про конкретні переваги об’єднання. Представники ініціативної групи зауважили, що їх чимало. Насамперед, об’єднані громади перейдуть на прямі відносини з державним бюджетом. Тобто не треба буде погоджувати фінансові питання з районом, областю. А свої кошти спрямовуватимуть на утримання дитсадків, шкіл, ФАПів, закладів культури, спортивних споруд, ремонт доріг тощо. Держава ж надаватиме субвенції на освіту, медицину. У місцевому бюджеті залишатиметься  також 60% податку на доходи фізичних осіб, акцизний і податок на майно, 100% єдиного податку й також усі 100% податку на прибуток підприємств. Зостанеться на місці й частка плати за надання адміністративних послуг, рентної плати за користування надрами місцевого значення, плати за ліцензії та за державну реєстрацію, адміністративних штрафів і штрафних санкцій, дивідендів, плати за видачу місцевих гарантій, власних доходів бюджетних установ. Також ці бюджети отримають 25% екологічного податку, 1,5% від обсягу продажів продукції, 90% коштів від продажу земель несільськогосподарського призначення й інші доходи. До всього, державні субвенції — медичну й освітню — розподілятиме сама громада. Кошти Фонду регіонального розвитку можна буде реалізовувати на нагальні проекти. Тобто об’єднання є запорукою переходу місцевого самоврядування на якісно новий рівень і відмови від радянської системи. Кінцева мета децентралізації – це створення спроможних територіальних громад унаслідок передачі значних повноважень і ресурсів органам місцевого самоврядування від державних. Однак, попри таку інформацію, думки селян розходилися. Одні не вірили сказаному, інші вважали, що об’єднуватися взагалі не потрібно, деякі впевненні, що об’єднання неминуче, бо децентралізація – це загальнодержавна реформа. Дехто схилявся до думки, що ніхто їх не змусить об’єднатися з Сарнами чи Зносичами, адже це право жителів села. Хоча, згідно з перспективним планом формування територій громад, Немовичі мають об’єднатися з Сарнами.

Доречно зауважити, що участь в обговоренні взяли також нинішній сільський голова Віктор Савчин й екс-очільник громади Володимир Онищук, які вважають, що Немовицька сільська рада – самодостатня і може працювати самостійно як єдина територіальна громада. Оскільки має хороший бюджет, поступово впроваджують позитивні зміни на благо селян. Одно слово, понад 2 години тривала надзвичайно активна дискусія щодо формування та об’єднання територіальної громади. Говорили й про те, що якщо вже об’єднуватися,  то не з Сарнами, а лише зі Зносичами. Однак як буде – покаже час. Люди зневірилися в реформах, кажуть, жодна з них не принесла значних перетворень. Але ж із пояснень політологів знаємо, що при цій реформі успішними стануть ті територіальні громади, що вдало розвивають власну внутрішню спроможність і поліпшують умови, що впливають на інвестиції, та підтримують їх і беруть на себе відповідальність за власне соціально-економічне майбутнє. Зрештою, основною метою процесу об’єднання є покращання життя населення, створення умов для забезпечення рівної доступності кожного громадянина  до всіх видів послуг й інших ресурсів. Також маємо пам’ятати, що згідно з законодавством, об’єднання територіальних громад у країні повинно відбуватися виключно добровільно. Якщо ж громада Немович об’єднається – досягне успіху, переваг і преференцій. Ідея ініціативної групи, яка найбільше була зацікавлена в цих громадських слуханнях, полягає в тому, щоб допомогти реформуватися так, аби стати сильною спроможною громадою.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz