Громада плюс влада – партнери

Поїздка в м. Дубно, що відбулась у рамках спільного заходу обласного ресурсного центру розвитку громад проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ», секретаріату обласної організації Національної спілки журналістів України, управління економіки та власності Дубенської міської ради, була досить результативною.

У старовинному містечку побували разом із журналістами засобів масової інформації області. А завітали туди, щоб побачити результати співпраці місцевої влади та громади в рамках проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». До речі, у травні торік в області в його рамках стартував новий компонент розвитку міст. Він дає можливість невеликим містечкам отримати реальні кошти на вирішення своїх нагальних потреб. Адже нині місцевій владі важко знайти чималі суми грошей на ремонт закладів соціальної сфери, дороги тощо.

Але варто зауважити, що в області всього декілька міст стали партнерами цього проекту. Серед них Костопіль і Дубно. Чому наші міста такі пасивні? Хтозна. Можливо, громадськість не знає переваг цього партнерства, що покликане значно покращити якість проживання містян? А може, просто не хочуть брати на себе відповідальність за втілення своїх ініціатив чи витрачати власні кошти? Бо значно легше нарікати на все й усіх, писати скарги про те, що протікає дах чи брудний під’їзд… Чекати, що хтось прийде й усе відремонтує, усе зробить. Не змусило поворушитися нас і те, що цього року потрібно було створити об’єднання співвласників громадян і своїм будинком управляти самим. А навіщо? Нехай влада дбає. Вона то подбає, але чи завжди ми цим задоволені. Адже місцеві бюджети не такі вже й багаті, а от дірок у них вистачає. То навіщо чекати манни небесної? Ось громадськість міста Дубно пішла іншим шляхом. І що це правильно, переконалися на власні очі.

Так, небайдужі мешканці Дубна, ознайомившись із умовами проекту ПРООН, що не просто дає гроші на втілення тих чи інших задумів, а вчить, як знайти власні шляхи розв’язання проблем, створили громадські об’єднання, визначили пріоритетні завдання, які підтримала й міська рада. Тому що проект передбачає й співфінансування з місцевого бюджету. І вже торік побачили результат: у восьми багатоповерхівках відремонтували дахи, ще в трьох – утеплили фасади. На що витратили 3,2 млн грн. Половина цієї суми – кошти ПРООН/ЄС, 1,5 млн грн виділили з міського бюджету й лише трохи більше 160 тис. грн внесли мешканці багатоповерхівок.

Ще вісім мікропроектів із ремонту дахів, будинків, шкільних приміщень й ін. на суму понад 5 млн грн реалізовують цього року. Зокрема погоджено реалізацію мікропроекту «розумне місто» (690 тис. грн) та ще одного ОСББ – 870 тис. грн.

Загалом, як розповів дубенський міський голова Василь Антонюк, упродовж 2015-2016 років у Дубно надійшло грантових коштів, у рамках реалізації проекту ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ», у сумі 3,7 млн грн, громада вклала понад 213 тис. грн, а місцева влада – 2,7 млн грн.

Про те, як втілювали проекти, розповіли голови функціональної групи ОСББ «Квартал» Ірина Тимощук і громадської організації «Батьківський фонд Дубенської ЗОШ № 3» Галина Дучук, директор Дубенського НВК «Школа-гімназія» Любов Головко. Повідали, з якими труднощами довелося стикнутися, як шукали підрядників тощо. Але ж, упевнені, результат цього вартий. У чому й пересвідчилися, побувавши в ЗОШ № 3 і гімназії. Так, учні ЗОШ № 3 отримали, можна сказати, новий спортзал, а гімназисти – теплі, затишні коридори. Задоволені зробленим ремонтом і батьки, і вчителі, і школярі. Ну і, звичайно, міський голова. Адже залучити в місто стільки коштів – це насправді дуже добре для місцевого бюджету. Звичайно, витратили їх більше, ніж планували, але ж і зекономили. Тобто вивільнили для вирішення інших, не менш нагальних проблем, яких ще вистачає. Тому й підтримує будь-яку ініціативу громадськості, що дозволить їх розв’язати.

Ну і здивувала мене особисто кількість створених ОСББ у місті: на понад 200 багатоквартирних будинків їх діє 50. Така ж приблизно кількість будинків і в Сарнах, але, як повідомляється на сайті міської ради, діє всього чотири об’єднання співвласників багатоповерхових будівель: по вул. Грушевського, 2 «Добробут-Сарни», по вул. Ярослава Мудрого, 5 «Авангард-Сарни», у мікрорайонах Дослідної станції «Оберіг» і Сахаліну – «Сахалін-Сарни». Про кращі ми вже розповідали. Головне, що власники квартир зрозуміли, що благоустрій території та утримання будинку в належному стані, а значить і комфортне проживання в ньому, залежить від них самих. Тому й варто ще використати шанс, що дає участь у проекті ПРООН/ЄС. Прикро, що до цього часу більшість сарненців так і не визначились: об’єднуватись чи ні.

Що ж у Дубні? Ми побували біля багатоповерхівок №№ 41, 43, 47 на вулиці Мирогощанській, і на власні очі побачили ті перетворення, що зробили їх мешканці. Фасади, покрівля, територія… Жильці значно покращили свої умови проживання й задоволені цим. Більше того, їх сусіди також уже об’єднуються й готові включитися в проект.

Ну й амбітних планів у міського голови Василя Антонюка та його команди разом із громадськістю ще багато. Один із них – побудувати пам’ятник борцям за волю України на центральній площі міста, а ще – запустити електронну систему голосування та відеотрансляції в Дубенській міській раді. Їх втілення залежить від спільної праці влади та громади, адже тільки так нині можна створити комфортні умови для проживання як у великих містах, так і маленьких містечках і селах. І цьому сприяє й адміністративна реформа. Так, держава більше можливостей дає людям на місцевому рівні: прав, ресурсів. Тобто, щоб вистачало і на зарплату, і на медичне обслуговування, і на нові дороги та школи, дитячі садочки. Тож маємо цим скористатися, головне не втратити свій шанс.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz