Лицарі права і мужності

Напередодні Дня адвокатури, що відзначаємо щорічно 19 грудня, «Сарненські новини» завітали до директора місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Миколи Павлюка.

У цей день сюди приїхав і директор Рівненського обласного центру Василь ОВДІЮК, тож розмова вийшла конструктивною. Як куратор, Василь Петрович часто буває на Сарненщині, надає необхідну допомогу колегам. Окрім того, тут мешкає родина, яка з розумінням ставиться до його зайнятості і завжди підтримує, дружина і двоє синів теж за фахом юристи. Тож із рідними Василь Петрович намагається провести весь вільний від роботи час, який уділив і нам:

– Вторинна правова допомога передбачає складання процесуальних документів і представлення інтересів громадян у судах у цивільних та адміністративних справах, а в кримінальних – захист. Останній здійснюємо впродовж трьох років. Щодо адвокатів, то в області їх приблизно 1200. Частина з них виявили бажання працювати разом із нами в центрі, склавши відповідні тести. У реєстрі їх тепер майже 200. З ними укладаємо контракти, обумовлюючи, на якій території працюватимуть і якими справами займатимуться.

Під юрисдикцією Сарненського  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги є шість районів і місто Вараш (Кузнецовськ). Майже в усіх райцентрах, із якими співпрацюємо, є адвокати. Єдиний, де їх немає – Зарічне, але виручають дубровицькі фахівці. Звісно, у Сарнах їх найбільше працює й проживає. Хоча вони виїжджають і в Рокитно й інші райони, також у місця позбавлення волі, де надають допомогу засудженим.

Зауважу, що наш регіональний центр працює цілодобово, і якщо когось затримали (чи прокуратура, чи поліція, чи служба безпеки), нас повідомляють. Якщо в затриманого немає адвоката, направляємо свого. Тож для людей – безоплатна вторинна правова допомога, а державі вона обходиться в копієчку. Наші адвокати завжди перебували в числі найкращих. Серед них Геннадій Михалець, Сергій Турчик, Віталій Семейко, Дмитро Овдіюк.

– Василю Петровичу, з 1 вересня нинішнього року безоплатна первинна правова допомога (юридичні роз’яснення та консультації) надається всім громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, у тому числі й біженцям чи особам, які потребують додаткового захисту. Чи передбачаєте ще якісь інновації?

– Скажімо, з наступного року особисто укладатиму контракти з адвокатами з кримінальних справ, а Микола Григорович – з цивільних і адміністративних, і відповідно платитимемо. У нинішній ситуації працювати непросто. У Сарнах ще декілька суддів залишилося, а в Радивилові немає жодного. 178 справ про притягнення до відповідальності водіїв за керування в нетверезому стані лежать нерозглянуті. В іншому районі їх розглядати не можна, бо цього не дозволяє законодавство. З одного боку, як жартують, у Радивилові можна їздити як хочеш і коли хочеш, усе одно ніхто не покарає, а з іншого – це проблема.

– Миколо Григоровичу, з якою категорією справ адвокатам доводиться найбільше мати справу?

– Насамперед, це земельні питання, оформлення спадщини, надається також допомога потерпілим і свідкам у кримінальних провадженнях, у повному обсязі малозабезпеченим особам, дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, біженцям, ветеранам війни (у тому числі й учасникам АТО).

Трапляється, що адвокатам досить важко працювати з людьми, які не можуть чітко висловити думку, що саме вони хочуть. Тож, якщо в минулому році давали доручення адвокату й він писав заяву, то тепер це можуть зробити  в центрі, завдячуючи створеним представництвам.

– Василю Петровичу, щодо бюро правової допомоги, вони теж розпочали свою роботу у вересні цього року? Яка їх роль?

– Звернувшись до них, мешканці Рівненщини мають змогу отримати юридичні консультації та доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції. Окрім того, клієнти через бюро можуть отримати доступ і до адвокатських послуг – якщо це буде необхідно, та у випадку належності до визначених законом категорій осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Також фахівці представлятимуть інтереси таких осіб у суді за окремими видами спорів. І якщо раніше з Рокитно чи Дубровиці треба було їхати до нас, у Сарни, то зараз клієнти приходять у бюро, там їх вислуховують, збирають документи і його представники особисто представляють або передають документи.

– Миколо Григоровичу, декілька слів скажіть про умови праці адвокатів і як вона оплачується?

– Кожен адвокат має прозвітуватися про роботу, здати акт виконаних робіт, що оплачуємо. Налагодили роботу так, що не потрібно їхати в Рівне, аби їх здавати. Є й окремо обладнана кімната для роботи адвокатів із клієнтами (адже не в кожного з них є свій офіс), де вони можуть поспілкуватися. Такі умови створені в кожному центрі, де адвокати здобувають солідний досвід роботи.

– Василю Петровичу, у Сарни завжди їдете з охотою?

– Не просто з бажанням, люблю тут бувати, бо як уже сказав, тут дружина, сини й п’ятеро онуків, які мешкають у місті. А ще залишилося багато знайомих, друзів, і тут набагато простіше вирішувати різного роду питання. Переконаний, що саме від професії адвоката залежать долі багатьох людей, політичних інститутів, а подекуди й держави. Адвокат завжди виконує складну, але благородну місію, що вимагає відповідного рівня освіченості та моральних якостей.

Напередодні професійного свята хочу сердечно привітати адвокатів, працівників Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги з Днем адвокатури. Зичу всім міцного здоров’я, родинного затишку й достатку, творчої енергії, сил і наснаги в нашій нелегкій справі служіння Закону, нових вагомих здобутків в ім’я правової Української держави.

– Дякую за інтерв’ю. І прийміть найщиріші вітання з нагоди свята від «Сарненських новин».

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz