Хто спекулює?

У газеті «Сарненські новини» від 1 грудня 2016 року була надрукована стаття члена комісії міської ради з питань функціонування цеху гарячого цинкування Віталія Онанка й інтерв’ю з генеральним директором ТОВ «Завод металевих виробів» Андрієм Кузнірським.

З приводу першої статті ніяких питань не виникає, зміст її відповідає реальним даним, що напрацювала комісія міської ради. А ось окремі факти, що виклав гендиректор, неприємно вражають. Це стосується екологічних аспектів діяльності цеху.

2 грудня ц.р. на черговому засіданні комісії міської ради розглядали це інтерв’ю та прийняли рішення щодо спростування певних тверджень Андрія Кузнірського через газету.

По-перше, щодо відповідності якості повітря на межі санітарно-захисної зони підприємства. Так, дирекцію заводу результати лабораторних досліджень влаштовують. Але не мешканців прилеглих до цеху житлових територій, які скаржаться на те, що неможливо нормально дихати, коли викиди від цеху спрямовані в бік житла. Це не влаштовує і фахівців (депутатів, громадських діячів), які вивчали негативний вплив викидів цеху на атмосферне повітря. Коли була можливість ознайомитися з протоколами досліджень повітря, прийшли до висновку, що вони не відповідають вимогам нормативного документа (РД 52.04.186-89) щодо контролю за забрудненням атмосфери.

Згідно з проектними розрахунками, найбільш небезпечні концентрації хімічних речовин у повітрі житлової зони становлять двоокис азоту, хлорид цинку та хлорид амонію. На наявність двох останніх речовин дослідження не здійснюють. Правила відбору зразків повітря, навіть на межі СЗЗ, доходять до абсурду. Окремі відбори зразків повітря (2 квітня та 3 серпня 2014 року) здійснювали в ті періоди, коли вітер був спрямований від житла в напрямку цеху. То які можуть бути результати концентрацій хімічних речовин у повітрі на межі СЗЗ, коли їх там не повинно бути? Фахівці від громадських організацій ще в час перебування на посаді гендиректора А. Циганенка довели, що ці дослідження не варті уваги, що вони не дають об’єктивної оцінки реального рівня забруднення повітря, що вдихають мешканці. Тепер уже новий гендиректор ТОВ «ЗМВ» А. Кузнірський використовує ці протоколи, як стяг, що завод не спричиняє ніякої шкоди для довкілля та людей.

Враховуючи надбані факти, громадська організація міста «Громада – за безпечні умови життя» направила в лютому 2016 р. звернення-протест проти дій, у порушення нормативних документів, Сарненського лабораторного відділу до керівництва Рівненського обласного лабораторного центру. На звернення отримали відповідь (№ 02-31/4-1 від 02.03.2016 р.), у якій вказують, що для реальної оцінки стану забруднення атмосферного повітря в зоні впливу цинкового виробництва заплановано проведення належних лабораторних досліджень у рамках соціально- гігієнічного моніторингу в червні та жовтні 2016 р. На жаль, це повідомлення залишилося тільки на папері, дослідження обласний лабораторний центр не провів.

По-друге, щодо викладених в інтерв’ю А. Кузнірського фактів про ефективну роботу газоочисних установок перед викидом забруднюючих речовин в атмосферу. Коли під час проведення перевірки заводу екологами з 18 до 21 жовтня ц.р. здійснили лабораторні вимірювання викидів у повітря після очистки на фільтрі ФКГ, то виявили перевищення нормативів граничнодопустимих викидів хлористого водню в 1,12 раза.

По-третє. Ствердження гендиректора ЗМВ про те, що згар і гартцинк, що утворюються внаслідок виробничої діяльності цинкового цеху, це «практично не є відходи» і на комерційній основі завод продає їх іншим організаціям для подальшого використання, наприклад, для поліграфічної промисловості. Тоді чому громадські активісти спіймали на міському сміттєзвалищі транспорт, який саме вивіз у травні ц.р. такий дорогий продукт?

Далі, дирекція укладає угоди зі спецпідприємствами щодо збирання й утилізації небезпечних відходів ЗМВ (гартцинку і згару). В акті перевірки підприємства екологи визначили, що клас небезпеки згару та гартцинку – 4. А Ви, шановний гендиректоре, вводите в оману громаду, що гартцинк – це не відходи. Відходи, та ще й небезпечні! Нині ні громадські організації, ні наша комісія міської ради з питань функціонування цеху з термічної обробки металевих виробів не ставить питання щодо закриття цеху. І громада, і органи місцевої влади та самоврядування розуміють, що на даний час, коли йде війна з Росією, завод підтримує економіку держави. Але діяльність шкідливого підприємства для мешканців міста не може бути підставою для спричинення шкоди здоров’ю теперішнього та майбутнього поколінь сарненців.

Гендиректор наприкінці жовтня ц.р. отримав від трьох громадських організацій міста перелік заходів, при здійсненні котрих вони погоджуються на мирне співіснування громади та шкідливого виробництва з гарячого цинкування металевих виробів ТОВ «ЗМВ». Комісія та інші представники (переважно) підтримують цю громадську ініціативу. Вважали, що гендиректор разом із власником заводу обговорять 13 пунктів цього переліку й усі зацікавлені сторони (громадські організації, місцева влада) сядуть за круглий стіл – оформимо чи то меморандум, чи щось інше. Але повинен народитись договір між громадою та власником заводу щодо реалізації заходів із приведення діяльності цеху у відповідність до вимог екологічного та санітарного законодавства держави. Вважаю, що це може бути погоджений план-графік реалізації заходів із визначенням конкретних термінів і виконавців. Та ще умова, щоб для контролю за виконанням долучили представників зацікавлених сторін, які підписали цю угоду. Рішення за Вами, Андрію Михайловичу.

І останнє прохання до Вас. Не принижуйте свою гідність висловами, як у Вашому інтерв’ю, що проти заводу поширюються плітки, що розповсюджують їх зацікавлені в цьому особи, що це дійсно є політичні спекуляції, а кажіть прямо, хто робить політичне замовлення проти заводу, яку мету це замовлення передбачає та інше.

Порядні люди міста, отримавши правдиві докази Ваших стверджень, що проти заводу є політичне замовлення, стануть на захист виробництва, але за умови, що будуть здійснюватися заходи щодо зменшення шкідливого впливу цинкового виробництва на довкілля та здоров’я громадян.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz