Чи здобудуть діти Чемерного якісну дошкільну освіту?

Батьки й учні Чемерненської ЗОШ І-ІІ ступенів поділилися з нами радістю – у школі нарешті по справжньому тепло, не чути чадного газу (раніше опалювали грубками).

Одно слово, однією проблемою стало менше. Однак невирішеним залишається питання про реконструкцію приміщення дитячого садка під школу-садок. «Сарненські новини» спробували розібратися в ситуації.

Будівля, в якій нині перебуває місцевий ФАП, фактично і є дитячим садком, не введеним у дію ще в 90-х роках минулого століття. От і стоїть без господаря понад 20 літ, бідкаються жителі. Хоча, як розповідають старші люди, тоді чимало багатодітних родин відмовились від послуг дошкільного навчального закладу, бо отримували кошти на дітей, які не відвідували дитсадок. Молодші ж стверджують, що не чули, аби хтось пропонував чи запрошував написати заяви в заклад. Тепер, бачимо, ситуація змінилася.

Упродовж останніх шести років у селі народжується в середньому майже 30 дітей щороку. Тож на місце одного класу, що випускають зі школи (16 учнів), приходять два класи дошкільнят (30 школярів), порахували члени батьківського комітету. Кажуть, серце кров’ю обливається, коли хлопчики й дівчатка до семи вечора навчаються у дві зміни, а просторе й добротне приміщення, що могло б врятувати становище, пустує й руйнується.

Батьки звернулися у відділ освіти, молоді та спорту Сарненської РДА. Дізналися, що частину адмінприміщення (контори) безкоштовно передали на його баланс згідно з рішенням Тутовицької сільської ради ще у 2008 році. У 2010 р. на прохання відділу освіти виділити кошти на його реконструкцію, об’єкт включили в перелік будівництва, реконструкції, капітального ремонту загальноосвітніх та інших навчальних закладів на 2015 рік (розпорядження голови Рівненської ОДА № 551 від 9 грудня 2010 року). Окрім того, було й відповідне розпорядження голови Сарненської РДА № 19від 21 січня 2011 року. У 2015 році відділ освіти РДА знову подав пропозицію надати кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації та реконструкцію придбаного приміщення в розмірі 750 тис. грн, однак грошей так і не отримали. У листопаді минулого року батьки учнів і дошкільнят (серед них і матері-героїні), педагогічний колектив і мешканці села Чемерне знову почали стукати в усі двері. Зібравши майже 200 підписів (хоча стверджують, що їх набагато більше), звернулися до голів районної та обласної рад – Руслана Серпенінова та Миколи Драганчука – з наполегливим проханням допомогти. Районна рада переадресувала звернення Сарненській РДА й надіслала копію відповіді, де, зокрема, сказано: «З метою переведення учнів на однозмінне навчання є необхідність у реконструкції придбаного приміщення під початкову школу. У цьому випадку звільняться класні кімнати в основному корпусі та стане можливим проведення занять короткотривалого перебування дітей п’ятирічного віку».

Уважно перечитали чемерняни звітну доповідь Руслана Серпенінова в «Сарненських новинах» і знайшли для себе втішну інформацію: у нинішньому році виготовлять проектно-кошторисну документацію на реконструкцію ДНЗ їхнього населеного пункту. До речі, на першу зустріч із жителями села у квітні минулого року приїжджали голова райради Руслан Серпенінов, тодішній начальник відділу освіти РДА Геннадій Аврамишин, депутати обласної та районної рад Людмила Мариніна й Анатолій Босюк. Тутовицький сільський голова Валентина Волощук погодилась на співфінансування проекту в межах 50 тисяч гривень (при наявності коштів), розповіли члени батьківського комітету місцевого закладу освіти.

Голова обласної ради Микола Драганчук також побував у селі. Із депутатом Людмилою Мариніною підготували спільний депутатський запит  щодо проведення реконструкції приміщення дитсадка в Чемерному, який підтримали депутати облради. Микола Миколайович наголосив, що тепер це питання перебуває  на його особистому контролі. Тож упевнений, що дітки з цього населеного пункту незабаром отримають можливість здобувати якісну дошкільну освіту. А членів батьківського комітету запросили на засідання постійної комісії з питань будівництва та розвитку інфраструктури Рівненської облради, де їх також підтримали. Однак, найголовніше, необхідна проектно-кошторисна документація, що має ще пройти державну експертну оцінку.

Насамкінець нагадаю і розмову міністра освіти й науки Лілії Гриневич із журналістом сайту «Цензор.НЕТ», яка з-поміж низки проблем розповіла і про те, як боротиметься з чергами до дитсадків. Зачепили й питання демографії, що пояснюють, чому дитсадки в країні треба відкривати, а школи – навпаки. Хоча, як з’ясувалося, частину шкіл не зовсім і закриють.

Плани пані Гриневич та її команди не страждають ані на дріб’язковість, ані на беззмістовність. Міністр освіти й науки хоче запровадити в Україні Нову школу з великої літери і відводить на це досить стислі терміни. Наприклад, заплановано в країні створити майже 25 тисяч місць для дошкільнят. Нагадала, що внаслідок децентралізації зараз на місця потрапляє значно більше коштів. Наприклад, з 1 січня до 1 липня 2016-го у місцеві бюджети надійшло на 23 мільярди гривень більше, ніж за той же період минулого року. Місцева влада вкладає ці кошти в інфраструктуру. Крім того, за словами Лілії Гриневич, вони користуються Фондом регіонального розвитку, і якщо проглянути відповідні позиції, багато областей визначили пріоритетними об’єктами соціальної інфраструктури саме школи та дитсадки.

Це дуже добре. Адже демографічна ситуація в нас така, що скорочується кількість старшокласників і студентів, але при тому зростає кількість дошкільнят. Бо нинішні старшокласники – це ті, хто народились під час спаду народжуваності в дев’яностих. Тоді дитсадочки позакривали, приватизували, перепрофілювали приміщення, а ми сьогодні отримали проблему державного значення.

Тому державні, комунальні дитсадочки не скорочуватимуть, запевнила пані міністр. А розширення можливостей приватних – це додаткова опція, але в жодному разі не замінник того, що має робити місцева влада.

А поки що в Чемерненській ЗОШ І-ІІ ступенів, розрахованій на 90 учнів, триває двозмінне навчання і здобувають освіту 179 дітей. І немає місця для проведення гуртків і факультативів. Обділені школярі спортивним та актовим залами для уроків фізкультури та різноманітних змагань і заходів. Приміщення для п’ятирічок потребує капітального ремонту, а народжуваність у селі зростає.

2017-ий щойно розпочався, й батькам треба дочекатися лютого, аби дізнатися, чи виділять гроші на реконструкцію приміщення дитсадка. Вони дуже добре розуміють, що тільки в казці все може відбуватися одразу «за щучим велінням», але все ж хотілося б, щоб і в реальному житті чекали недовго.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz