Цінувати те, що маємо

Серед 44-х президентів США були дипломати, військові, адвокати, актори й навіть люди без освіти. Про кожного з них та їхні успіхи на посаді розповідає щорічний літературний альманах, що публікують у Сполучених Штатах (один із них маю у власній бібліотеці).

Скажімо, Франкліну Рузвельту вдалося вивести Америку з ізоляції і представити світові. Він переміг економічні труднощі, корупцію навіть у вищих ешелонах влади. Зумів відновити банківську сферу, зменшив кількість безробітних у країні. Його обирали чотири рази поспіль. Дональд Трамп буде 45 президентом США.

Згадала про це, перебуваючи минулого тижня в музейній кімнаті Сарненської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4, де на одній стіні розміщені стенди з унікальними світлинами, присвяченими директорам, які свого часу очолювали навчальний заклад. Саме шкільний музей, де зберігаються матеріали з 1946 року, вразив найбільше Тетяну Василенко, яка у 2011-ому стала п’ятим керівником школи. Можливо, тому, що за фахом ще й історик. Тож безмежно вдячна людям, які зібрали їх по крупинках, здійснивши колосальну роботу. Керівник гуртка Людмила Антропова показала альбоми до кожного стенду, розроблені екскурсії, вітрини зібраних і переданих речей і подарунків.

DSC_0935 (1)Упродовж 70 років школа випустила чимало випускників, серед яких багато видатних і шанованих, про що свідчить «Зоряна галерея» їхніх фото. Про її відкриття писали «Сарненські новини». Почесне місце займає військовослужбовець Сарненської військової частини А-0153 Сергій Модін, який знаходить час для відвідин альма-матер.

Цього разу на зустріч зі школярами та відкриття ще однієї сторінки музею завітали Леонтій Дука та Людмила Артамонова, кращий друг і рідна сестра Бориса Борисова, випускника ЗОШ № 4, нині, на превеликий жаль, покійного. Людмила Антропова представила гостей і звернулася до присутніх зі вступним словом про Бориса Михайловича, який створив себе сам. Розповідь продовжив Леонтій Дука:

– Борис випускник 1970 року (сам навчався в Сарненському НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка). Знаю про нього, бо дружили. А спортом займалися впродовж трьох днів на тиждень із обов’язковим розвантажувальним днем у суботу. Аби досягти результату, тепло одягались і бігали на довгі дистанції. Серед неодмінних у списку переважали гімнастика, вправи на перекладині. Дуже серйозно юнак ставився до занять із важкої атлетики та баскетболу. Його ніхто ні до чого не змушував, усе робив самотужки. Дуже любив хімію, математику, фізику, одно слово, віддавав перевагу точним наукам. Окрім того, що хлопець навчався на «добре» і «відмінно», був дуже цілеспрямованим, активістом. Після закінчення школи вступив у Рівненський інститут інженерів водного господарства (тепер Національний університет водного господарства та природокористування).

Роки наполегливої праці зробили Бориса Борисова академіком Академії наук Криму й інженерної Академії Криму, віце-президентом Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності, завідуючим лабораторією водопостачання Кримського науково-дослідного центру гідромеліорації Національної академії наук України, автором понад 200 статей і книг, володарем десяти патентів України та Радянського Союзу. Науково-технічні розробки автора реалізовані в проектах із покращання якості й безпеки води та впроваджені на водних об’єктах АР Крим та інших областей України. Проста вода, але скільки вона містить у собі цікавого й незвіданого. Усе життя й наукова діяльність були присвячені саме цій родині.

Борис Борисов помер від інфаркту 2 грудня 2015 року раптово, на той час захистивши дисертацію, а в січні мав захищати другу, однак не встиг. Школярі та вчителі можуть пишатися своїм випускником, який досягнув таких висот.

DSC_0920 (1)
Фото Василя СОСЮКА

Людмила Артамонова розповіла про дитинство брата, який був дуже енергійним і працьовитим. Любив волейбол, баскетбол, їздити на велосипеді, допомагав батькам, від жодної роботи не відмовлявся. Їхній батько – колишній військовий, працював у військкоматі, а мама трудилась на залізниці бухгалтером-касиром товарної контори. Подружжя було вихідцями із Забайкалля (Іркутська Читинської області). Доля розпорядилася так, що вони залишилися на Сарненщині.

В інститут, пригадала Людмила Михайлівна, Борис поступив після служби в армії. Не припиняв займатися спортом і став кандидатом у майстри спорту з важкої атлетики. Мама зберігала в сімейному альбомі обласну газету, що писала про його спортивні досягнення. Серйозний і надзвичайно скромний юнак ще під час навчання проявив інтерес до наукової роботи. Зважаючи на співпрацю з Кримом, йому після закінчення вузу запропонували там посаду заступника начальника управління з водопостачання. Забезпечили трикімнатним помешканням і автомобілем.

Згодом поступив в аспірантуру в Москву, де в кінці 90 років минулого століття захистив дисертацію. Потім його запросили в Сімферополь, там завідував лабораторією та викладав у політехнічному інституті, трудився радником міністра екології Криму. Одно слово, постійно займався наукою. До речі, син Бориса також отримав інженерну освіту, пішов стежиною батька.

Людмила Артамонова побажала школярам учитися, а разом із Леонтієм Дукою передали шкільному музею  Сарненської ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів  фотографії, книги, видані в його співавторстві, диск із записами виступів Бориса Борисова на кримському телебаченні, де йому вручали Державну премію. До речі, останню він розділив між усіма працівниками свого колективу.

Екскурсовод і член музейної ради школи Інна Савчик від імені учнів пообіцяла не тільки добре вчитися, а й працювати над собою, загартовувати характер, розвивати таланти й кращі моральні якості для досягнення мети. Попросила Людмилу Артамонову та Леонтія Дуку поділитися враженнями про зустріч у шкільній Книзі відгуків, де їх  залишили народний депутат Сергій Євтушок, військовий журналіст, полковник Анатолій Терещенко, один із директорів навчального закладу Юхим Дишель, гості з Білорусі та Іспанії.

На закінчення зустрічі директор школи Тетяна Василенко вручила гостям грамоти за плідну співпрацю у вихованні підростаючого покоління.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz