Гранітне – від слова «граніт»

Кожне українське село, як і місто та країна в цілому, має свою історію. Гранітне. Назва цього населеного пункту красномовно свідчить, що походить від слова «граніт».

DSC_3227А розташований у місцевості, багатій на цінні кам’яні породи, флору та фауну. Його площа порівняно маленька – 33 га, тоді як Вири займають вдвічі більшу. На Сарненщині це єдиний населений пункт, що має аж 10 багатоквартирних будинків. Перший звели повністю з каменю, такий там один. Успішно розвивається тут і приватний сектор. Село розбудовує місцева молодь.

Як поселення стало селом

Історія Гранітного цікава для дорослих і дітей.  Старожили розповіли, що колись серед лісу розкинулося невеличке поселення поляків, що налічувало 105 будинків. Належало воно до Вирів. У 1989 році його назвали Гранітним.

DSC_3248На початку 60 років минулого століття тут розгорнулося будівництво потужного каменедробарного заводу. Споруджували його десятки підприємств з різних міст України, Росії, Казахстану, Молдови. У 1964 році його здали в експлуатацію. Продукцію зі знаком якості відправляли в Румунію, Польщу. У 1962 р. встановили теплову електростанцію на залізниці. Забезпечувала вона електроенергією віддалені села: Клесів, Вири, Селище, Завереччя, Кам’яне-Случанське. Після закінчення будівництва заводу, теплова електростанція постачала струм для заводу. Її потужність становила 4000 кіловат. Обслуговували енергопоїзд 63 чоловіки. До його основних агрегатів входили: котельна, парова турбіна, щит управління. Працював він до 1968 року. Після підключення заводу та сіл до державної енергосистеми, відправили в Тюменську область, м. Нафтоюганськ.
На місці старого заводу, що призупинив у час, коли розпався Радянський Союз, виріс новий – ВАТ «Вирівський кар’єр» із проектною потужністю мільйони тонн продукції в рік. Це стало великою подією для промисловості області, великим здобутком гірників. DSC_3280Високу марку щебеневої продукції Вирівського кар’єру засвідчила його перемога на престижному конкурсі «100 товарів України» в номінації виробів промислового призначення. Граніти вирівського родовища вирізняються особливою міцністю і за фізико-механічними показниками є одними з кращих у Східній Європі. У 1986 році збудували другу лінію заводу, адміністративний корпус, дитячий садочок на 90 місць, що здали в експлуатацію в 1991-ому.

У той час, коли село мало назву Вири, тут працювали хлібопекарня, заводська бібліотека, клуб, лазня. Відомою людиною в селі, та й за його межами є Віра Кравчук, творчість якої живить любителів української вишивки. В її оселі є безліч рушників, простирадл, серветок, килимків, вимережаних її руками. Вироби майстрині неодноразово виставляли на різні місцеві та районні виставки.

Сьогодення Гранітного

DSC_3270– Проживає в Гранітному 532 жителі, – розповідає вирівський сільський голова Богдан Опалько. – Приріст населення є: У 2016 році народилося 11 діток, у позаминулому – 12. Успішно діє дитячий садочок-ясла «Віночок», де завідуючою трудиться Алла Яковенко. Дошкільну освіту в ньому здобувають 100 діток із 4 сіл: Вирів, Федорівки, Гранітного, Олексіївки. Сільська рада придбала автобус, тож малечу довозять у дитсадок із усіх 4 сіл. Доречно згадати, що ще 16 малюків перебувають у черзі на влаштування в ДНЗ. Дитсадок отримав друге дихання у 2006 році, до цього приміщення використовувалося не за цільовим призначенням, деякий час узагалі не діяло. Мало-помалу зусиллями органу місцевого самоврядування, батьків відновило роботу. Цього року його подвір’я планують викласти тротуарною плиткою. Будматеріали вже придбали за кошти бюджету сільської ради.

DSC_3238
Фото Василя СОСЮКА

Крім того, у Гранітному діє ФАП, яким завідує Вікторія Примак, мережа магазинів, серед яких торговий заклад Клесівського споживчого товариства. З 1987 року там трудиться Галина Залужна. Жінка розповіла, що в асортименті  мають продовольчі та промислові товари. За місяць вторговують до 100 тис. грн.

Закладом культури в селі завідує Тетяна Боровець, клуб  забезпечений музичною апаратурою, діють спортивна кімната, гуртки. На території села нині функціонує ТзОВ «Вирівський кар’єр». За минулий рік підприємство сплатило в бюджет сільської ради  386 тис.грн. За січень-лютий ц.р. надійшло 6900 грн. За ці кошти вирішують актуальні проблеми громади. Доречно згадати, що в селі є вуличне освітлення, однією з нагальних проблем, зауважив голова територіальної громади, залишається відсутність у Гранітному генплану. Нема школи, але якісну освіту школярі отримують у Вирівській ЗОШ І-ІІІ ст., куди їх щоденно довозять шкільним автобусом. Щодо якості питної води, що завжди було проблемою, селяни очищають криниці пігулками «Акватабс». Сільський голова зауважив, що препарат безкоштовний, є в сільській раді.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz