У Сарнах лідер гурту «OT VINTA» Юрій Журавель презентував свою багатогранну творчість

Мистецьку весну в Сарнах розпочалася з неординарної творчості відомого українського музиканта, лідера та вокаліста гурту «OT VINTA», художника, аніматора, громадського діяча, актора і сценариста Юрія ЖУРАВЛЯ, який завітав у Сарненський історико-краєзнавчий музей на зустріч з прихильниками свого таланту.

Варто зазначити, що творча подія відбулася завдяки спільним зусиллям начальника відділу культури й туризму РДА Едуарда Раковця та директора музею Раїси Тишкевич, яка й розпочала захід із біографічної довідки гостя. Хоча чималій кількості присутніх, особливо молоді, добре відоме й навіть популярне ім’я Юрія Журавля, адже неодноразово в друкованих ЗМІ й Інтернет-ресурсах зустрічали його дітище: карикатури, шаржі, пісні, анімаційні ролики…

Як розповіла Раїса Тишкевич про обдаровану особистість: батько майбутнього митця був військовим, а мама – вчителькою, тому родина часто переїжджала. У шкільному віці змінив аж сім навчальних закладів. Найщасливіший відрізок часу свого дитинства пов’язує зі школою в місті Гайсин Вінницької області. Саме тут навчався всім відомий Володимир Висоцький і йому випала честь посидіти навіть за тією самою партою, де сидів відомий поет і співак.

Коли вперше приїхав у Рівне, то потрапив на виступ тоді популярного гурту «Черный Кофе». На той час Юрій Журавель уже цікавився рок-музикою. На розігріві виступав рокабільний гурт «Містер Твістер», який і привернув увагу майбутнього музиканта й дав творчий поштовх. Не вміючи грати, купив собі гітару і сам навчився. Уже потім, працюючи в Рівненському театрі «Від ліхтаря», Юрій із друзями музично оформив вистави «Пеппі Довгапанчоха», «Звичайне диво» та спробували грати, як живий театральний оркестр. А згодом, на одному з перших благодійних марафонів Рівненського палацу дітей і молоді, гурт «OT VINTA» виступив із повноцінною концертною програмою. З того часу музична діяльність переросла в повсякденну працю, що надихала музиканта на нові й непідкорені вершини.

DSC_2607Проте під час Революції гідності його гострі карикатури на політичну тематику стали справжньою зброєю в боротьбі за європейські цінності. Із перших днів на Майдані з концертними програмами голос співака не витримував, а тому змушений був себе зайняти чимось іншим. Тому, як зізнався сам, узявся за олівець і малював смішні й правдиві для нас й уїдливі для тогочасної влади карикатури. 18 лютого 2014 року відбулася виставка цих картин у Києві на перехресті вулиць Грушевського та Хрещатика, але відразу потому більше шестидесяти творінь спалили бійці «Беркуту» й «тітушки». Звісно, це були не оригінали, а видруковані на якісному папері. Та її знищення додало популярності творінням. Тому прийшла в голову ідея видати книгу з майданівськими малюнками. Розголос пішов серед активістів і спільнокоштом невдовзі вийшла книга «Карикадурки», а згодом і «Карикадурки-2».

Та в серце Полісся Юрій Журавель завітав із портретами «Знай наших. Видатні українці». Загалом у виставковій залі Сарненського історико-краєзнавчого музею представили 57 історичних особистостей, які внесли чималий вклад у розбудову української державності в певні періоди. Також презентував однойменний календар, де за датами народження розміщені достойники України зі стислою біографією. А ще зображення видатних українців оформлено так, що їх можна за бажанням легко помістити у фоторамки й таким чином започаткувати свою домашню галерею.

Також художник презентував власну книгу «Битви за землю рідну», видану разом із громадською організацією «Діти Підземелля» та творчим об’єднанням «Добродій», за підтримки Міністерства молоді та спорту Рівненської облдержадміністрації, до 75-ліття створення Української повстанської армії «Поліська Січ» і з нагоди 25 річниці незалежності України. У виданні змальовано моменти найбільших і героїчних битв і портрети видатних полководців і командирів, починаючи від розгрому князем Святославом Хоробрим Хозарського каганату в липні 965 р. і закінчуючи боями оборони Донецького аеропорту (26 травня 2014-го  по 21 січня 2015 р.), де процитовані народні слова: «Бетон не витримав! Кіборг вистояв!». А ще коротко охарактеризував окремі історичні постаті й пояснив незвичний формат цього видання. Сам Юрій називає «Битви за землю рідну» книгою-планшетом або польовою книгою бійців. Тому що вона відкривається, як планшет, і має кнопку «перезавантаження», а ще зручно її читати в польових умовах українського армійця через відповідний кольороподіл. Декілька примірників залишив у музеї, аби охочі могли придбати цікаве видання.

DSC_2591
Фото Василя СОСЮКА

За змістовний захід шановному гостю подякував народний депутат України Сергій Євтушок, акцентуючи увагу, що творчість Юрія Журавля є досить потужною зброєю проти безчинства в суспільстві й водночас об’єднує серця справжніх українців. Заступник голови райдержадміністрації Наталія Параниця наголосила на тому, що сучасні уроки історії можна подавати в зовсім іншій інтерпретації, тому митець дещо переформатував уявлення й знання минувшини в присутніх. Міський голова Світлана Усик також схвально прокоментувала творчу зустріч рівненського гостя й повідала про значущість знання історії краю, адже без цього не може відбутися справжній громадянин своєї держави. Від імені присутніх посадових осіб під бурхливі оплески Юрію Журавлю вручили букет квітів і подякували за приємний захід.

Через годинну перерву лідер гурту «OT VINTA» вже у поспілкувався й зі студентами Сарненського педагогічного коледжу РДГУ в актовій залі навчального закладу. Зокрема митець зазначив, що радий зустрічі з майбутніми педагогами, адже й сам навчався на факультеті педагогіки та методики початкового навчання Рівненського державного педагогічного інституту й отримав спеціальність вчителя основ дизайну й образотворчого мистецтва. Проте в освітніх закладах працювати не довелося, адже обрав зовсім інший шлях у житті, про який і розповідав присутнім. Аби розмова набула більш живого, відвертішого характеру, студенти, викладачі закладу не соромилися запитувати Юрія Журавля про його життєвий і творчий шлях, уподобання, плани на майбутнє… У перервах між розповіддю на мультимедійній дошці презентували музичні кліпи гурту «OT VINTA», а також представили мультиплікаційний трейлер до книги «Битви за землю рідну». Також фронтмен повідав про те, як винайшов новий музичний напрям «украбілі», про гастролі за кордоном і відверто зізнався, що в країнах Європи дуже мало знають про Україну, а тому йому часто доводиться розповідати про нашу державу як самобутню й потужну одиницю на політичній карті світу. Не оминув і подій Революції гідності, адже саме він є автором шеврону майданівської самооборони. «На прохання активістів я дійсно розробив цей шеврон, – каже Юрій Журавель. – Промучився тоді довго. Пам’ятаю, сидів за робочим столом багато годин, майже не встаючи. І от однієї ночі наснилося, що знов працюю в робочому кабінеті, малюю, а ззаду підходить дружина Марина, яка буквально за декілька тижнів до цього померла від тяжкої хвороби, й промовляє: «Не мучся, милий, намалюй золотокрилого архангела Михаїла. Він весь час на Майдані». Я відразу прокинувся й швиденько почав робити замальовки, – пояснив артист.

Добре знаючи та розуміючи історію Української держави, Юрій Журавель неодноразово з благодійними концертами й акціями підтримував наших бійців на сході країни. Він постійно заявляв: «Мій гострий олівець, гітара, горлянка – теж достойна зброя. Зламається олівець, порвуться струни й зірветься голос – продовжу боротьбу кулаками, зубами, тілом…». Саме тому став одним із ініціаторів благодійної акції «Гітара для солдата». Суть її полягає в тому, аби передати бійцям гітару, що припадає пилом у шафі чи кутку кімнати і її давно не використовують за призначенням. А тому Едуард Раковець підтримав ініціативу артиста й передав музичний інструмент на передову від м. Сарни, а Юрій Журавель особисто зробив підпис: «Дорогеньким захисникам! Повертайтесь живими! Сарни з вами!».

І на завершення студенти ринули на сцену подарувати улюбленому співакові квіти й сфотографуватися з ним на згадку, адже ця зустріч для них назавжди закарбується в пам’яті, як урок, пройдений історичними, художніми, музичними й насамперед патріотичними стежками.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz