Цінувати працю хлібороба

Державному професійно-технічному навчальному закладу «Сарненський професійний аграрний ліцей» – 115 років!

Із відкриттям у 1885 році залізничної станції Сарни виникла потреба в кваліфікованих кадрах. Саме тому у 1902-ому створили перший навчальний заклад міста – двокласне залізничне училище. Згодом професійної підготовки робітників усе більше потребувала й сільськогосподарська галузь. Тож на його базі відкрили і Сарненське двокласне сільськогосподарське училище, в якому тоді працювало лише 7 учителів і навчалося 353 учні.

За часів Польщі (1936-1939 рр.) у Сарнах діяла школа рольнича (рільнича), що готувала агрономів для роботи в поміщицьких садибах-маєтках і фільварках (господарствах). Навчання в ній було платне – 100 золотих на місяць (на ті часи майже вартість однієї корови). Тому вчитися тут могли лише діти заможних людей.

У 1961 р. навчальний заклад реорганізували в Сільське професійно-технічне училище № 1, яке в 1969 році перейменували на «Середнє професійно-технічне училище № 21». У 1998-ому з назви зникло слово «середнє», а у 2002 р. училище перейменували на Сільськогосподарський професійний ліцей. І тільки у 2006 р. заклад здобув своє сучасне найменування. Попри  умови, що склалися (у 1991 ліцей передав новий навчальний корпус (комплекс) і два гуртожитки Сарненському педагогічному училищу, хоча вже тоді був найбільшим професійним закладом країни), навчання тут завжди відбувалося на високоякісному рівні. А наставники та вихованці досягали значних висот своєї спеціалізації.

Візитною карткою Сарненського професійного аграрного ліцею є його випускники. Серед них 8 Героїв Соціалістичної Праці, орденоносці, заслужені працівники різних галузей народного господарства, видатні спортсмени й просто золоті трудові руки, а ще вірні захисники нашої держави, як показала війна на сході.

Сьогодні ліцей працює для того, щоб випускник мав дві, три, а то й чотири професії і був достатньо кваліфікованим, аби конкурувати на ринку праці. До того ж, заклад активно веде сільськогосподарську діяльність і вирощує найрізноманітніші культури з високою, почасти найвищою в районі врожайністю. Це дозволяє власними силами поповнити раціон харчування вихованців високоякісними продуктами, а ще заробити певні кошти від їх реалізації для поновлення навчально-матеріальної бази та проведення належної селекційної роботи.

Запорукою успіху є самовіддана, злагоджена робота всього колективу, який завжди розумів, для чого та задля чого працює, і повсякчас намагався тримати й підвищувати рівень майстерної діяльності, прагнучи нових вершин у нелегкій аграрній справі.

Нині в закладі навчається понад тисячу учнів, якщо брати до уваги курсову підготовку та підвищення кваліфікації. Готуючи молодь за величезним списком професій, працюють не покладаючи рук з ранку й до зорі. Розуміючи скрутну ситуацію в державі, нестабільне політичне становище, освітяни налаштовуються оптимістично та щиро вірять у краще майбутнє. Позиція проста: не можеш працювати, не справляєшся з обов’язками керівника чи прибиральника – прийдуть інші й трудитимуться, зазначив директор закладу Микола Морозюк. А ще додав: «Якщо взяти до уваги увесь комплекс ліцею, то він є одним із найкрасивіших. Цим завдячуємо обласному управлінню освіти Рівненської ОДА, державі. Сподіваємося, що після чорної буде біла смуга, настануть часи розвитку. Наразі в складний час соціально-економічних перетворень у нашій країні йде стабільне нарахування як заробітної плати працівникам, так і стипендій учням. А це неабияк важливо для колективу. Виходимо з ситуації, наскільки це зараз можливо. Одно слово, усі трудяться над тим, щоб успішно проводити навчально-виробничий процес».

Упродовж останніх п’яти років у Сарненському професійному ліцеї поповнили навчально-матеріальну базу, провести поточні та капітальні ремонти приміщень. Працюють тут і над перспективами: проаналізувавши кон’юнктуру виробничого сектора економіки краю, вирішили ввести нову спеціальність – кравець. Тож із 2018 року заклад випускатиме і майстрів швейної справи. До речі, ця професія є дуже актуальною, адже лише в Сарнах планують відкрити три пошивних цехи.

«Та все ж є і проблеми, що стосуються загалом профтехосвіти України. За статистикою, коефіцієнт випуску фахівців професійно-технічними навчальними закладами області до вищих навчальних – 1:6. Якщо взяти, наприклад, інші області в державі, то цей коефіцієнт набагато більший. Виходить, що країна готує гуманітаріїв та управлінців, а хто ж буде виробляти продукцію і підтримувати реальний сектор економіки? Звичайно, вища освіта – це добре, але комусь треба виконувати й просту повсякденну роботу: прокладати електрокабелі, робити зачіски, шити одяг, обліковувати продукцію, експлуатувати та ремонтувати сільгосптехніку, обробляти поля й вирощувати хліб – основу споживчого кошика українця!» – акцентував Микола Петрович.

Колектив ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей» і його керівник сумлінною працею та високим професіоналізмом показують й інший бік медалі. На сьогоднішній день він має одне з найбільших держзамовлень в області, яке щорічно успішно виконує. А це надзвичайно важко у цей час.

Якщо ж казати про випуски від ювілею 110 до ювілею 115 річниці, то результати вражають. Так, у

2013-ому державне замовлення – 307 чоловік, курсова підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації – 711. У 2014 р. відповідно, 294 і 876 чоловік. У 2015-ому – 293 і 777 чоловік, у 2016-ому – 299 і 797 чоловік.

Упродовж довгих 115 років своєї історії прославили майстри та викладачі ліцею не тільки Сарненщину, Поліський край, а й нашу державу. За щорічними рейтингами ліцей завжди був на лідируючих позиціях серед подібних закладів Рівненщини, а у 2013 році піднявся на першу сходинку.

Особливої уваги заслуговує його матеріально-технічна база: три комп’ютерні кабінети й оснащення інших, у т.ч. майстерень комп’ютерною технікою (другий показник в області по комп’ютеризації навчального процесу); 23 навчальних автомобілі, 3 мотоцикли, 2 мопеди, автобус, 2 мікроавтобуси,  11 навчальних тракторів; майстерня з перукарської справи та кравецький цех обладнані сучасною європейською технікою. Загалом навчальний заклад повністю забезпечений усім необхідним, аби належно підготувати нашу молодь, яка, як і Україна у майбутньому, запрограмована на високі успіхи та безперечний поступальний розвиток, переконаний директор закладу.

Державному професійно-технічному навчальному закладу «Сарненський професійний аграрний ліцей» виповнилося 115 років від дня заснування. Процитую щирі вітальні слова директора ліцею Миколи Морозюка з цієї нагоди, який, до речі, усе життя пропрацював тут: «Бажаю колективові успіхів, витримки й мудрості. Дякую всім за сумлінну та віддану працю, вкладену часточку душі в наше спільне майбутнє. Особливо ветеранам, які зараз на заслуженому відпочинку, адже вони доклали чимало зусиль для розвитку нашого навчального закладу, й саме їхні славні традиції продовжуємо сьогодні. Із таким колективом, як у ДПТНЗ «Сарненський професійний аграрний ліцей», не страшні жодні труднощі. Сміливо можемо вирішувати всі поставлені перед нами завдання і йти у світле майбутнє, де буде належно поцінована хліборобська праця!».

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz