«Режим тиші» в сарненських маршрутних таксі

У маршрутках і громадських закладах Рівненської області віднині не повинна звучати російська кримінальна музика, тобто переважно шансон. Таке рішення депутати нещодавно ухвалили на сесії обласної ради.

Давши майже двотижневу фору водіям громадського транспорту, вирушаємо перевіряти, як цієї рекомендації дотримуються в Сарнах.

Зупинка «Залізнична аптека», 12:15. Готую нотатник на телефоні, аби фіксувати плейлист маршрутного таксі, та сідаю на «одиничку», що рухається маршрутом «Дослідна – СЗМТК». Обираю зручне місце позаду, вмощуюсь і починаю усвідомлювати, що тут нічого не грає. Зі мною їде ще декілька людей. Дехто спілкується телефоном, дві жінки обмінюються люб’язностями та майбутніми планами, мовляв, де ж ще можна зустрітись, як не в маршрутці, хтось слухає музику в навушниках. Минаємо ще декілька зупинок, а музики все ж нема. Я розумію, що треба діяти. Якомога ввічливіше намагаюсь перебити розмову попутниць та запитую, як вони ставляться до російськомовної музики в маршрутках. Змірявши мене оціночним поглядом, відповіли, що нормально, додають, що просто не звертають на це уваги, а потім на правах діалогу сиплють мені у відповідь запитаннями: для чого це питаю? навіщо? що сталось? Пояснюю про заборону, кажу, що цікаво, й ми доходимо спільного висновку, що таки без шансону їхати краще.

Тим часом у дзеркалі заднього виду намагаюсь розгледіти водія та зрозуміти, чи готовий він спілкуватись, бо ж водії маршруток – народ специфічний, темпераментний. Мені вдається побачити чоловіка з вусами та в стильних окулярах, який періодично стверджувально кивав головою, що і сприйняла за згоду на діалог. Дарма, бо насправді такі його рухи були спричинені проблемним асфальтним покриттям, але зараз не про це. Підходжу, запитую його, чому не вмикає музику. Чоловік, який представився «маршрутчиком-анонімом», не приховуючи подиву, відповідає: «Я ніколи не вмикаю музики в салоні. Вона заважає. Люди говорять між собою, шумно, незручно. Я люблю слухати музику, але хіба що тихо, спокійно, а краще взагалі не в автомобілі». Проте запевнив, що із забороною російськомовної музики в громадському транспорті це не пов’язано. А тоді, випередивши наступне запитання, додав: «Ось жінка попросила зупинитись на зупинці за вимогою, а якби музика грала, то я б нічого не почув. Водій має все контролювати, чути. Правильно чи ні?». Контраргумент знайти важко, я стверджувально неодноразово киваю і помічаю, що те саме, посміхаючись, роблять й інші пасажири, задіяні в розмову.

Рухаюсь до виходу, розуміючи, що враження від першого маршрутного таксі просто чудові. Насамкінець мене зачіпає хлопець, який стверджує, що постійно їздить «одиничкою» і зізнається, що інколи тут таки грають «Руки вверх». На секунду задумуюсь, усвідомлюю, що «крошка моя, я по тебе скучаю» має мало спільного з російською кримінальною музикою, посміхаюсь, дякую йому та виходжу.

Наступним перевіряємо маршрут «СЗМТК – вул. Шарпака», тобто «двієчки». Готуюсь до музичної поїздки, сідаю, а всередині – тиша! Дію за напрацьованою схемою. Запитую в пасажира, чи давно в маршрутках так тихо. Хлопець каже: «Мені нормально, краще, ніж якби кричало на весь салон. Але інколи, коли хороший настрій, то класно щось у дорозі послухати». Відповідаю, що в мене саме гарний настрій і йду з’ясовувати у водія, чому не грає музика. Петро Маковецький ввічливо пояснює: «Ми давно вже не вмикаємо. Людям не подобається. Хоч мені особисто ніхто не казав, не жалівся, але по телевізору вже давно показували, що краще не вмикати».

Не повірите, але в «сімці», що рухається маршрутом «ОПЛ – ВПУ-22», теж музики не було. Сповнена ентузіазмом, готова була перевіряти й інші напрями, але вартість проїзду 4 грн усе-таки змусила зупинитись.

Цікавий той факт, що про заборону російськомовної музики так ніхто й не чув, але рекомендації дотримуються. Якщо в інших областях на водіїв громадського транспорту треба було відверто впливати, то наші місцеві – освоїли це правило ще до його юридичного застосування. Тому хочеться вірити, що вони дбають, у першу чергу, про комфорт пасажирів, що дуже приємно.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz