Чи бути ринку землі?

Літо для селян – гаряча пора. Гаряча вона і для чиновників, і особливо політиків, які активно «добувають» плюси і мінуси на обговореннях реформ. І мабуть найгарячіша з них – земельна. Щось змінювати точно треба.

Іде неабияка битва за мораторій на продаж землі. Часу обмаль. Влада неоднозначно натякає, що потрібно запустити продаж. Від цього залежить не тільки черговий транш від МВФ, а й подальша доля країни. Супротивники, традиційно налаштовані проти, збирають підписи і селян, і містян. Експерти ж пропонують обговорити все спокійно і зважено. Пропонуємо вам думки учасників одного круглого столу. Хочемо почути ваші. Тож не зволікайте. Адже тема актуальна й серйозна. Тож, що думаєте ви, шановні читачі, з приводу продажу землі?

 

Вільний обіг землі та конкуренція – локомотиви розвитку місцевих громад

У Рівненській області конкуренція між орендарями вже призвела до зростання орендної плати за землю на 60-70% за останні 3 роки. Власники все більше довіряють фермерам, і для переходу на новий рівень розвитку всім учасникам земельних відносин необхідний вільний обіг землі.

Ефективне господарювання та зростання конкуренції між гравцями аграрного ринку, стимулюють зростання орендної плати, яку отримують власники паїв. Проте для того, щоб бізнес на селі зміг швидше розвиватися, потрібний справжній ринок землі, а не тіньовий, який діє зараз. Про це говорили учасники дискусії «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», яку організували 14 липня в Рівному Національна асоціація сільськогосподарських дорадчих служб в Україні разом із Українською асоціацією медіа бізнесу.

«В області майже 200 тисяч паїв – люди отримали цю землю в процесі розпаювання. За останні 3 роки орендна плата зросла на 60-70% і вийшла на рівень 4-8% від нормативно-грошової оцінки вартості землі (31 тис. грн за 1 га в середньому по області)», – зазначила Надія Переходько, директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської облдержадміністрації.

Більше того, поступово довіра людей до фермерів та орендарів зростає, що сприяє укладанню договорів оренди на довший термін, а також відкриває можливості в майбутньому для викупу цих ділянок ефективним користувачам.

Підприємці додають: бізнес міг би розвиватися швидше, якби фермери мали гарантії більш тривалого користування землею, аніж дозволяють договори оренди.

«Ми вкладаємо кошти в розвиток інфраструктури, купили приміщення і хочемо добудувати необхідні для розвитку об’єкти, але наші договори оренди, переважно, укладені на термін від 1 до 7 років, – зазначає директор ТОВ «Агро-класік» Дубенського району Тамара Білоусова, – Гарантоване право на землю дозволить нам розвивати виробництво, реалізовувати довгострокові проекти та інвестувати кошти у створення циклу переробки продукції. Крім того, маючи землю у власності, зможемо отримувати фінансування під її заставу».

Її доповнює Ольга Кулай, начальник юридичного відділу ФГ «П’ятигірське» Здолбунівського району: «Ми побоюємося конкуренції з великими компаніями, які можуть запропонувати більшу орендну плату, але нічого не дадуть селу, громаді. Тому, на нашу думку, застереження, передбачені у законі про ринок землі, повинні захищати місцевого виробника, який забезпечує соціально-економічний розвиток громади».

Власники паїв у свою чергу розуміють переваги від розширення можливостей після запровадження відкритого ринку землі. «Я проживаю у Великій Омеляні вже більше 35 років. Спочатку у нас був тільки один орендар, який платив 2% від вартості землі, а тепер потенційних орендарів 5-6, і вони готові платити не менше 5%. Тому я – за ринок. Люди мають самостійно розпоряджатися своєю землею і вирішувати – продавати її чи ні», – розповів Дмитро Савчук, власник земельного паю Великоомелянської сільської ради Рівненського району.

Отже, відкриття ринку землі, на думку його учасників, є стимулом, поштовхом до економічного розвитку сільських громад. А «для того, щоб реформа була ще більш вигідною для місцевих громад, ті, хто господарює на землі – як власники, так і орендарі – мають платити податки за місцезнаходженням землі, а не за місцем реєстрації компанії, як зараз», – наголошує Віктор Виговський, сільський голова с. Обарів Рівненського району. Село здає в оренду 1500 га землі, однак з надходжень має тільки податок на землю. Тому він за те, щоб у рамках реформи були передбачені відповідні поправки до земельного та податкового законодавства – аби стимулювати не тільки орендодавців, а й розвиток громад у цілому.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz