Учить думати, мріяти, жити…

Кожна людина в певний час стоїть перед вибором: чим займатися в житті? Валентина АЛЕКСАНДРОВИЧ, коли постала перед обранням майбутньої професії, перевагу надала педагогічній сфері, адже вважала її найпрестижнішою.

Уже тоді прагнула наполегливою працею, самовідданістю сприяти становленню високоосвіченого молодого покоління, яке згодом поповнить ряди науковців, митців, героїв, зрештою просто чесних і порядних громадян. Бо знала, що вчитель – творець майбутнього держави, її інтелекту. Головний пріоритет завжди для неї – прищепити вихованцям добрі цінності й християнську мораль, віддаючи себе сповна дітям. Валентина Дмитрівна ось уже майже 50 років поспіль вчить дітей добру, справедливості, готує до життя в суспільстві, яке швидко змінюється та вимагає високого рівня освіченості. А секрет її в тому, що, насамперед, із повагою ставиться до своїх учнів.

Закінчивши в 1969 році Рівненський державний педагогічний інститут із дипломом про повну вищу педагогічну освіту за спеціальністю учитель російської мови та літератури, поповнила колектив Карпилівської школи, а за декілька років – Сарненської СШ № 4. Уже з перших років учителювання в неї проглядались широкий інтелект і життєва мудрість, підсилені почуттям справедливості. Проте з часом, через низку життєвих перипетій, що, на жаль, випадали на її долю, Валентина Дмитрівна трохи змінила свій фах, обійнявши посаду секретаря міської ради, де, знову ж таки, сповна віддавалася виконанню покладених на неї обов’язків.

У цей час зустріла свою другу половинку – Георгія Александровича, з яким і поєднала долю. Незабаром сім’ю поповнив новонароджений Дмитро. Та покликання робило свою справу, тож незабаром повернулася до учнів у класні кімнати із зошитами та підручниками, щодня прошкуючи шкільним коридором. І так майже п’ять десятиліть! За ці роки багато чого було доброго й успішного, не оминали й прикрощі, але Валентина Дмитрівна завжди намагалася сприймати реальність із розумінням і терпінням: успіхам і здобуткам як власним, так і вихованців, колег, друзів – раділа, свої негаразди долала з гідністю, чужим – співчувала, намагалася розрадити, допомогти. За роки трудових буднів із великою віддачею присвятила життя вихованню підростаючого покоління, заохочуючи школярів проявляти творчу ініціативу, душевність, чуйність. На її нестандартних уроках вони мандрують, вболівають, аналізують життєві ситуації, співчувають чужому горю. Вчила дітей грамотно висловлювати свої думки, мріяти, товаришувати й бути милосердними. Ніколи не була байдужою навіть до дріб’язкових конфліктів серед вихованців, прагнучи вирішувати їх справедливо.

Кажуть, на вибір професії вагомо впливає школа, а вірніше – окремі вчителі. Те, що це так, підтвердили й колишні випускники, яким вірний шлях у майбутнє підказала саме Валентина Дмитрівна. Завдяки досвіду, ставленню, спілкуванню зі школярами впродовж багатьох років знала про підопічних більше, ніж батьки, а подеколи й сам учень. Тож лише легенько підштовхувала випускників у правильному напрямку, а згодом цей поштовх ставав вирішальним і вірним у виборі спеціальності.

DSCF0870Загалом Валентина Александрович зарекомендувала себе як творчий педагог із глибокою фаховою і методичною підготовкою, яка досконало володіє методикою викладання предмета, засобами активізації пізнавальних можливостей учнів, уміло поєднує індивідуальні та фронтальні методи навчання. Вона переконана, що сучасна школа має бути зорієнтована на використання інноваційних педагогічних технологій, що розвивають пізнавальну активність школярів, їх самостійність, уміння творчо розв’язувати навчальні й практичні завдання. Значну увагу приділяла розвиткові усного та писемного мовлення школярів, їх активності на уроках і результативності навчальної діяльності. Багато часу віддавала праці з обдарованими дітьми, відтак вихованці постійні призери районного етапу олімпіад. Щоб іти в ногу із сьогоденням, відвідувала курси підвищення кваліфікації за спеціальністю учитель світової літератури. Має Почесну грамоту Міністерства освіти, а от заслужене звання відмінника освіти керівництво району, яке на той час прийшло до влади, чомусь не нагородило.

Проте головне не це, а думка колег із Сарненської ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів, про що від їх імені розповіла директор Тетяна Василенко: «Я і педагогічний колектив закладу за ці роки добре пізнали Валентину Дмитрівну, бо разом переживали біль і радість, хороший настрій і життєві негаразди. Хоч важка й складна вчительська праця, Валентина Дмитрівна, як умілий диригент, терпляче підбирає нотки, щоб скласти потужний акорд, щодня, щогодини й щохвилини засіваючи ниву дитячих сердечок. Завжди дивувало, як знаходила той ключик до сердець кожного школярика, як уміло направляла в потрібне русло, підказувала, допомагала, розуміла. І всі діти безмежно вдячні їй за це досі. Вражає її енциклопедичність знань, бо дуже багато читає, а власна бібліотека – одна з найбагатших у місті. А скільки мудрих життєвих порад чули ми від неї. Одно слово, усе життя торувала й продовжує шлях добра, справедливості, честі, любові. Із нагоди славного ювілею хай Господь дарує їй ще багато років щедрого, світлого, сонячного життя і сторицею вертає те тепло, турботу, якими жила і живе».

Паралельно з викладанням упродовж багатьох років Валентина Александрович опікувалася шкільним Клубом спілкування, який став потужною ланкою системи військово-патріотичного виховання в закладі. На його засіданнях школярі спілкувалися з цікавими, творчими й успішними людьми краю в невимушеній, розкутій атмосфері, яку забезпечувала педагог. Завдяки їй діти постійно відвідували урочисті мітинги з нагоди визволення Сарн від фашистських окупантів і вшанування жертв нацизму, були частими гостями ветеранів Другої світової війни, неодноразово побували в землянці «У партизана Івана» тощо. Разом із членами клубу дбає про ветеранів війни, одиноких людей похилого віку та з особливими потребами, які проживають на Сарненщині.

Разом із тим висококваліфікований педагог проводить величезну пошуково-дослідницьку діяльність зі школярами, із результатами якої другий рік поспіль бере участь у районному конкурсі екскурсоводів-краєзнавців і посідає призові місця. Зокрема у 2013-2014 навчальному році її вихованка Ірина Мартинюк виборола перше місце за роботу про малолітню ув’язнену концентраційного нацистського табору Віру Царук-Лобан, а у 2014-2015 н.р. Тетяна Ямпольська отримала друге місце за роботу про Леоніда Костюкевича, якого удостоїли звання Праведника світу за збереження життя євреїв під час Другої світової війни. А ще впродовж двох років очолювала методоб’єднання вчителів світової літератури, завжди щедро ділиться досвідом роботи з молодими колегами. Через активну життєву позицію користується авторитетом серед учителів, батьків та учнів. Варто додати, що Валентина Александрович є членом президії районної Організації ветеранів України, працюючи з молоддю на предмет військово-патріотичного виховання.

Маючи чимале навантаження, тобто працюючи подеколи мало не 24 години на добу, намагалася не обділяти увагою родину. Тож із материнською ніжністю й турботою пані Валентина виховувала сина Дмитра й донечку Аліну, а згодом із любов’ю леліяла внучат. Щоправда, у круговерті життя Валентині Дмитрівні надто не вистачає вільного часу для читання, яке обожнює. Як уже зазначала, має величезну ексклюзивну бібліотеку. І хоч вона наразі чимала за кількістю й багатогранна, це ще не межа, зазначає пані Валентина. «Якби була можливість – читала б книги без упину», – зізналася якось.

Має пані Валентина таке собі хобі – квітникарство. В її квартирі нині немає вазонів хіба що у ванні. Різновидів рослинності стільки, що не буду навіть намагатися перерахувати. Проте серед них виділю ананас, який виростила самотужки.

Завтра ця чудова й безкорислива жінка зустрічатиме 70-річний ювілей із дня народження. Та це ще не все, бо на цю дату в родини Александровичів припадає річниця весілля, що цього року досягла позначки 40 років спільного життя. Отже, у сімейному дружньому колі Валентина Дмитрівна та Георгій Борисович відзначать і рубінове весілля. Тож залишається побажати ювілярам многая літ у щасті, здоров’ї, благополуччі й під мирним небом.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz