Ярослав Баглєй: «Бурштинову лихоманку вилікує лише бурштинова біржа»

Досьє

Ярослав Костянтинович Баглєй народився 12 липня 1988 року в м. Сарни. Навчався у Львівському національному університеті ім. Івана Франка.

Відтак працював помічником, старшим помічником слідчого в прокуратурах Дубровицького та Сарненського районів.

Потім – слідчим, старшим слідчим в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України.

З 25 січня по 13 квітня ц.р. обіймав посаду першого заступника керівника Сарненської місцевої прокуратури.

Нині керує Сарненською місцевою прокуратурою.

Одружений. Виховує сина.

– Попри молодий вік Ви, Ярославе Костянтиновичу, встигли попрацювати «важняком», і то в Генеральній прокуратурі. Певно, брали участь у розслідуванні резонансних справ…

– Скажу без удаваної скромності – служив у департаменті, що здійснював розслідування вбивств на Майдані. Отож чотири вбивства розслідував особисто, винуватці оголошені в розшук. Також працював у групі, що займалась розслідуванням справи про викрадення та катування «майданівців». Причетних до скоєння злочину осіб встановили, справу передали до суду. У переліку резонансних справ – розслідування розгону студентів «беркутівцями», убивство «тітушками» журналіста Верем’я.

– Судячи з останніх публікацій у «районці», на першому плані у Вас – боротьба з корупцією…

– Не лише з корупцією. На оперативній нараді в Генеральній прокуратурі окреслили пріоритетні напрямки прокурорської діяльності: боротьба з корупційними проявами й організованою злочинністю – а обласне керівництво додало ще й злочини у сфері порушення лісового законодавства й незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення. До того ж, потрібно розмежовувати адміністративні та кримінальні провадження щодо корупційних діянь. Для прикладу, у серпні завершили кримінальні провадження щодо двох комунальних підприємств, керівників яких незабаром притягнуть до відповідальності за розтрату державних коштів у розмірі 46 та 150 тисяч гривень відповідно до санкції ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України. Нині цю справу слухають у Сарненському районному суді.

Також внесли двадцять протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов’язаних із корупцією, 53 подання стосовно виявлення порушень вимог антикорупційного законодавства, 23 особи притягнули до дисциплінарної відповідальності.

Зважаючи на те, що Сарненській місцевій прокуратурі підпорядковуються Зарічненський, Дубровицький, Рокитнівський, Березнівський, Володимирецький райони та місто Вараш, поінформую, що провадження відносно корупційних діянь відкриті у Володимирці та Вараші.

– Знаю, що прокурорів позбавили функції представляти інтереси громадян у суді…

– Так і є. раніше ми здійснювали представництво інтересів громадян у суді. Нині не маємо права це робити. Однак громадяни за звичкою приходять на особистий прийом зі скаргами, скажімо, на дії посадових осіб. У таких випадках пояснюю, що потрібно звертатися до адвоката.

Однак, як і раніше, продовжуємо представляти інтереси держави. Прокурори подали 55 позовів на 34,5 мільйона гривень, із них задоволений 41 на суму 31,02 млн грн.

– Якось голослівно це звучить. Можете навести конкретний приклад?

– Чому б і ні? Приміром, подали позовну заяву про повернення земельної ділянки площею 4,5 га та вартістю 12,27 млн грн до ПАТ «Мостобуд». До речі, Господарський суд Рівненської області її задовольнив.

– Функція нагляду за дотриманням прав засуджених до позбавлення волі залишилась за прокурорами?

– Так. Нагляд за виправними колоніями в Катеринівці та Полицях здійснюємо повсякчас. Двічі на місяць веду особистий прийом засуджених, а раз у півроку проводимо комплексні перевірки із залученням лікарів, працівників санепідемстанції, щоб з’ясувати, чи дотримують у колонії вимог трудового законодавства, процедури  умовно-дострокового звільнення тощо. Коли ж у Катеринівській виправній колонії сталось убивство, яке намагались замаскувати під суїцид, мій заступник провів розслідування й довів справу до суду. Винуватець, згідно з вироком, отримав десять років позбавлення волі.

– Під кутом сфери прокуратури завжди перебувала сфера захисту прав і свобод неповнолітніх…

– Так і є. Захистом прав неповнолітніх займаються так звані ювенальні прокурори, які здійснюють представництво у сфері охорони дитинства. Скажімо, подали три позовні заяви на відшкодування 3,7 млн грн. Наприклад, у с. Яблунька витребували з незаконного володіння приватного підприємця приміщення дитячого садочка, подавши позов про повернення.

– Не можу не спитати про такий напрямок Вашої роботи, як перешкоджання незаконному  видобуванню бурштину…

– Робота поліції та прокурорів у цьому напрямку зводиться до припинення очевидних злочинів у сфері незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення. Однак відповідна стаття Кримінального кодексу України, а саме 240, не дозволяє застосовувати прослуховування телефонів підозрюваних, деяких оперативних заходів тощо. Однак і в таких умовах спромоглися скерувати до суду 28 кримінальних правопорушень про незаконне видобування сонячного каменю. А також припинили діяльність організованої злочинної групи, що займалась незаконним видобуванням і продажем бурштину. До речі, причетними до цього брудного бізнесу виявились працівники лісової охорони.

Зрозумійте, ми документуємо злочин, розслідуємо, скеровуємо до суду. Тим часом за кордоном усе вирішують цивілізовано: охочі орендують земельну ділянку, видобувають цінну копалину, рекультивують, відтак реалізовують каміння через бурштинову біржу, відповідно й податки сплачують. Проте вирішувати цю проблему потрібно в правовому полі.

– З огляду на те, що інтереси громадян у суді більше не відстоюєте, певно, вільного часу побільшало?..

– Отямтеся. Кожен із прокурорів веде по двісті кримінальних проваджень, здійснюючи супровід від відкриття до винесення судом вироку. Приміром, взяли участь у 830 судових засіданнях, повсякчас виїжджаємо на резонансні пригоди, як-от дорожньо-транспортна пригода з п’ятьма загиблими політологами, а щотижня – у рейди в складі спільних робочих груп.

До речі, хто бажає спробувати власні сили в цій царині, – ласкаво просимо. Набір у Сарненську місцеву прокуратуру відбудеться за конкурсом за наявності двох років юридичного стажу.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz