Сарненському управлінню водного господарства – 50 років

Сарненщина – мальовничий край, який славиться не лише своїми історичними пам’ятками, селами, а й природою. Це край боліт, річок, озер, із вологим кліматом і високим рівнем грунтових вод.

І до всього цього причетне Сарненське управління водного господарства Рівненського обласного управління водних ресурсів, що розпочало свою історію з 9 січня 1968 року на базі чотирьох експлуатаційних дільниць Рівненського управління експлуатації осушувальних систем. Завдяки зусиллям ПМК-81 тресту «Поліссяводбуд» і трудового колективу за короткий час побудували ремонтно-механічну майстерню, склади, інші виробничі будівлі та житлові будинки.

На базі Сарненського управління експлуатації осушувальних систем почали діяти п’ять гідротехнічних дільниць, які здійснювали технічне обслуговування осушувальних систем: № 1 с. Яринівка – гідротехнік  Володимир Береговець;  № 2 м. Сарни – гідротехнік  Ігор Суліма; № 3 м. Сарни – гідротехнік Іван Гриневич; № 4 смт Степань – гідротехнік  Володимир Чумак; № 5 смт Рокитно – гідротехнік Федір Богданець.

З метою своєчасного розроблення проектів із будівництва та ремонтів осушувальних систем, гідроспоруд, насосних станцій, дамб і виробничих споруд в управлінні створили проектну групу, якою керував Петро Кобринець. Для виконання капітального та поточного ремонту – мехзагін на чолі з Романом Радьком. Для забезпечення роботи польдерних систем працювали 23 насосних станції, а всього в зоні обслуговування їх було 28, за роботу яких відповідав Василь Красовський. Колектив інженерів і техніків-гідротехніків управління звільнив господарства від невластивих їм робіт, узявши на той час у повне технічне обслуговування осушувальні системи у двох районах. Під керівництвом інженерно-технічних працівників ремонтували насосні станції, гідротехнічні споруди, механічно очищали канали. Для збереження кадрів створювали виробничу і соціально-побутову бази, а також забезпечували працівників житлом.

Перші осушувальні системи «Гало», «Яринівка», «Язвинка», «Велике Вербче» побудували в 1957-1959 роках. Будівництво систем двосторонньої дії із застосування гончарного дренажу розпочали в 1961-1965 роках. Проте найбільш якісні зміни в меліорації земель зафіксовано в період із 1971-1980 років. У цей час більше приділяли уваги покращанню існуючих меліоративних систем.

Провели реконструкцію систем, побудованих за спрощеними проектами на площі 13046 га. За період 1978-1986 років у заплавах річок Случ і Горинь побудували системи польдерного типу на площі 7383 га, які обслуговували 15 насосних станцій. Таким чином, внаслідок зусиль виробничих, проектних і науково-дослідних установ і організацій за майже 100-річний період на Сарненщині здійснили величезний комплекс робіт, результатом яких стало залучення до сільськогосподарського використання майже 68,0 тис. га непридатних у первісному природному стані заболочених і перезволожених земель, а самі меліоровані землі стали основою розвитку агропромислового комплексу. Вкладені державою кошти дали вагомі результати, у цьому велика частка праці меліораторів – людей складної професії. Вони повернули життя тисячам гектарів заболочених земель. Сотні сільських жителів, присадибні ділянки яких були в зоні підтоплення, щиро вдячні за збережені урожай та оселі.

Свідченням цьому є «Пам’ятник меліораторам» – так назвали дренажний екскаватор, що стоїть на межі Костопільського та Березнівського районів, зведений у 1979 році. Тоді на Поліссі просто-таки кипіла робота меліораторів, тому й підняли на п’ядестал екскаватор як визнання їхніх здобутків. За пройдені роки декілька разів змінювалась назва організації у зв’язку з розширенням сфери її діяльності. Сьогодні діяльність Сарненського управління водного господарства спрямована на реалізацію державної політики в галузі водного господарства, дотримання водоохоронного законодавства на землях водного фонду.

Нині обслуговуємо 50,6 тис. га осушених земель, у тому числі 34,4 тис. га сільськогосподарських угідь, 104 км захисних дамб, 12 насосних станцій, 437 гідротехнічних споруд, 441,9 км водоприймачів і магістральних каналів. Робота колективу спрямована на збереження та відтворення водних ресурсів, поширення екологічних знань серед населення через засоби масової інформації, проведенням екологічних уроків у школах району. Щороку організовуємо природоохоронні акції «До чистих джерел», «Чисті береги», «День довкілля», «Місячник благоустрою», проходять заходи з попередження шкідливої дії води, включаючи протипаводковий захист сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь. З метою економії паливно-енергетичних ресурсів на насосних станціях використовують багатотарифні лічильники. Для ефективності міжгосподарської осушувальної мережі виконуємо ремонтно-доглядові роботи. Ведеться діяльність із надання різних послуг юридичним і фізичним особам, поповнюючи спецфонд управління.

За досягнутими успіхами зазвичай стоять, перш за все, трудові колективи. Свого часу певний внесок зробив перший керівник управління Йосип Скирканіч, який очолював колектив з 1968 по 1973 рік, його роботу продовжив Володимир Гордус (з 1974 по 1990 рік), а з 1991 по 2017 рік управлінням керував Василь Пінчук. За добросовісну, багаторічну працю добрим словом згадаємо ветеранів Миколу Білотіла, Ніну Зеленцову, Мусія Балабушку, Валентину Заграничну, Олексія Свирида, Галину Свирид, Петра Мотчука, Катерину Мотчук, Івана Лясковця, Онуфрія Мартинюка, які віддали чимало знань, досвіду для здобутків управління.

Трудові досягнення працівників управління неодноразово відзначали Верховна Рада України, Державне агентство водних ресурсів України, обласна та районна державна адміністрації.

З нагоди 50-річчя адміністрація та профспілковий комітет Сарненського управління водного господарства вітають усіх працівників і ветеранів із ювілеєм і бажають міцного здоров’я, здійснення всіх планів, сімейного благополуччя, впевненості в завтрашньому дні.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz