У Кузьмівці збудують новітню котельню!

Проект під назвою «Енергія біомаси» планують втілити на Сарненщині. Уже у 2019 році в селі Кузьмівка має запрацювати нова котельня, що використовуватимуться альтернативні джерела енергії. Це перший подібний досвід не лише Рівненщини, а й України загалом.

До того ж, задум, що реалізовуватиметься в рамках фінансованої Євросоюзом «Програми територіального співробітництва Білорусь – Україна», планують втілити за рекордний час – рік.

Підписувати такі українсько-білоруські транскордонні грант-проекти розпочали ще наприкінці листопада – на початку грудня цього року. До «Програми територіального співробітництва Білорусь – Україна» залучені представники центральних і місцевих органів влади двох країн, Представництва Європейського Союзу в Україні та компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit». Їх метою є створення сприятливих умов для розвитку транскордонного співробітництва з урахуванням специфіки кожної території. Загальний внесок Євросоюзу в рамках програми становить 12,5 мільйона євро. До слова, Східне партнерство – це ініціатива ЄС, що реалізують у шести країнах Східної Європи і Південного Кавказу: Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові та Україні. Зауважу, що для Європейського Союзу вона є пілотною, адже вперше шість країн ініціативи реалізують транскордонні проекти без участі партнерів із країн ЄС. Тематично всі задуми майже порівну розподілені між трьома пріоритетами: поліпшення умов життя місцевих громад; вирішення проблем навколишнього середовища, зайнятості, охорони здоров’я та інших важливих для прикордонних регіонів сфер; підтримку культурних, освітніх і спортивних ініціатив в обох країнах.

29 листопада в конгрес-готелі «Пуща», що розташований в історичній місцевості Пуща-Водиця Оболонського району Києва, і підписали проект, який реалізують у селі Кузьмівка Сарненського району. З українського боку свій підпис під знаковим для Поліського краю документом поставив один із авторів задуму, директор Рівненської агенції із залучення інвестицій та обслуговування інвесторів «Invest in Rivne» Дмитро Янушевський. «Проект називається «Енергія біомаси: перетворення природного потенціалу в регіональне партнерство», – резюмує Дмитро Янушевський. – Основним аплікантом є наша компанія. І серед партнерів маємо з білоруського боку – державну наукову установу «Поліський аграрно-екологічний інститут», з українського – Сарненську райдержадміністрацію. Це перший такий проект на Сарненщині, тож переконаний, що й на теренах всієї України також. Можливо, дослідження й проводили, але не в рамках таких транскордонних проектів».

Загальновідомо, що однією зі стратегічних ліній розвитку нашої держави є альтернативна енергія. Раніше компанія «Invest in Rivne» під головуванням Дмитра Янушевського вже залучала потенційного інвестора компанію, яка повинна була побудувати в Сарненському районі когенраційну установку, що мала працювати на біомасі та виробляти електроенергію з метою її подальшого продажу. І ось, коли почали з’ясовувати баланси потрібної сировини, або ж скільки саме є ресурсу для того, щоб зрозуміти, яка потужність цієї установки повинна бути, стало зрозуміло, що ніякого систематизованого збору інформації в цьому питанні немає, воно абсолютно не досліджене. Тому, стикнувшись із цим, вирішили зробити перший крок – провести аналіз, щоб у подальшому планувати серйозніші проекти, які б розвивали економіку Рівненщини. Перші ґрунтовні дослідження проведуть у рамках цього проекту, суть якого не реконструкція, а будівництво нової  котельні, що обслуговуватиме Кузьмівську ЗОШ I-III ст.

Якщо провести аналогію з іншими проектами програми, то цей більш локальний, а тому має найбільший відсоток успішного втілення. Він складається з трьох основних векторів: перший – проведення зустрічей, обговорень, підняття самої проблеми використання біомаси як ресурсу для розвитку альтернативної енергетики. Другим є дослідження, спрямовані на використання існуючої біомаси (тої, що вже використовують підприємства: всі відходи від деревообробних процесів, які в цьому випадку можна назвати сировиною, що утворюється внаслідок діяльності лісгоспів, пилорам й ін.). А вже третім – будівництво самої котельні та початок її експлуатації.

Розпочати втілювати в життя проект планують відповідно до терміну, вказаного в грантовій заявці, – 15 січня 2018 року, а закінчити через рекордні 12 місяців. Загальна сума будівництва котельні – понад 250 тисяч євро. Основна частина співфінансування, яке вносять партнери, – кошти саме гранту. Частково проект співфінансує агенція «Invest in Rivne», частково – Сарненська райдержадміністрація, свою лепту внесе і білоруська сторона.

«Варто зазначити, що місцева влада повністю підтримала ідею альтернативної енергетики та сам проект «Енергія біомаси». Внесок її в будівництво котельні, що обслуговує Кузьмівську ЗОШ, є найбільшим. І недарма, адже це інвестиції в майбутнє. До того ж, Сарненський район є одним із передових у переведенні об’єктів комунальної інфраструктури на альтернативне паливо, адже є найбільш залісненим», – розповідає один із авторів проекту Дмитро Янушевський. За його словами, 80-90% таких об’єктів уже перевели на альтернативні види палива. Кузьмівську ж сільську школу обрали через те, що заклад обслуговує приватна котельня, і влада вирішила зробити абсолютно окреме незалежне енергопостачання, а це можна зробити лише за допомогою ось таких нововведень. Апліканти проекту «Енергія біомаси», за умови успіху в Кузьмівці, не будуть обмежуватися лише навчальними закладами, а планують спробувати свої сили і в інших районах Рівненщини. Тож Сарненщина стане першопрохідцем у сфері опалення за допомогою альтернативної енергії.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz