Радіоактивні «консерви», або Як перероблятимуть радіоактивні відходи на РАЕС

Дванадцять років тому на Рівненській АЕС у рамках проекту міжнародної технічної допомоги TACIS, разом із Єврокомісією, розпочали реалізацію проекту з будівництва комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів (РАВ).

DSC_9611Основна його мета – підвищення рівня безпеки експлуатації РАЕС шляхом впровадження передових інноваційних технологій з переробки радіоактивних відходів, що, у свою чергу, дозволить вивести систему поводження з небезпечними відходами на станції на новий сучасний рівень.

За час, що минув, звичайно, були труднощі, що супроводжують будь-яку велику будову, але нарешті настав день урочистого відкриття комплексу. Двадцятого грудня господарі станції на чолі з Генеральним директором РАЕС Павлом Павлишиним провели солідну презентацію та в присутності представників ЗМІ урочисто перерізали стрічку. Учасників дійства запросили оглянути об’єкт загальною вартістю будівництва понад 300 млн грн із обладнанням  TACIS на суму 100 млн грн. У складі комплексу – сім установок, що дозволять переробляти відходи, що утворюються не лише в процесі роботи енергоблоків, а й під час подальшого зняття їх з експлуатації.

DSC_9602Згідно з рекомендаціями МАГАТЕ і Європейської комісії, а також із урахуванням міжнародного досвіду технологічна лінія комплексу з переробки РАВ включає установки: вилучення виробництва Франції, німецьких – сортування, фрагментації та суперпресування, а також вимірювання радіоактивності, що прибула сюди з Чехії. Поставки проведені в рамках проекту TACIS. Решта – українська для цементування, очищення оливи та дезактивації металу (литовсько-українська) – придбані за кошти НАЕК «Енергоатом». На всіх установках, у тому числі допоміжних (спецканалізації, вентиляції, пожежогасіння, зв’язку та відеонагляду), уже провели функціональні випробування. Створили й зону суворого дозиметричного контролю.

DSC_9639До цього часу РАВ, що утворюються в процесі експлуатації станції, зберігали  навалом у спеціальних сховищах об’ємом майже 15 тисяч кубічних метрів, що до 2030 року були б переповнені. Тож введення об’єкта в дію зменшить їх обсяги, а також кондиціює відходи з метою підготовки до передачі на спеціалізоване підприємство. Крім того, робота комплексу на РАЕС сприятиме й збереженню навколишнього середовища та підвищенню екологічності атомної електростанції, а після реконструкції – можливості продовження термінів експлуатації енергоблоків.

DSC_9580Отож у період з 20 по 26 грудня за участю представників НАЕК «Енергоатом», Держатомрегулювання України та фахівців Рівненської АЕС провели перший етап комплексних так званих холодних випробувань на імітаторах РАВ. Спостерігали за ними й журналісти області. Ось отримані тверді відходи сортують у спеціальні бочки. Наступний етап – перетворення наповнених ємностей під тиском 1500 тонн у «таблетки». Їх в інший контейнер помістять вже чотири штуки. Після бетонування бочку перевірять на радіоактивність і відправлять для подальшого зберігання на спеціалізований комплекс підприємств «Вектор», розміщений у зоні відчуження ЧАЕС, де їх  ще раз забетонують у куби, що захоронять у сховище. Спеціалісти кажуть, що там після трьох століть зберігання ці законсервовані відходи вже не становитимуть небезпеки…

DSC_9490
Фото Василя СОСЮКА

З березня планують приступити до другого етапу, що проводитимуть із реальними радіоактивними відходами. Успішне завершення «гарячих» випробувань у кінці весни дасть старт експлуатації першого комплексу з переробки РАВ на діючих АЕС України, а в подальшому – створення подібних на решті атомних станцій держави.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz