Без права на помилку

Кожен із нас у житті хоч раз здавав кров на аналіз. Але мало хто знає, яка важка й копітка робота у фельдшера-лаборанта.

У поліклініці звернула увагу на чітку організацію робочого місця Світлани ЖИДОВОЇ – це одна з головних умов для успішності всієї подальшої роботи. Адже кров їй доводиться брати щодня не в одного і не двох, а в десятків пацієнтів. Без строгого контролю та зібраності легко заплутатися серед великої кількості предметного скла з мазками, гемометра (прилад для визначення вмісту гемоглобіну в крові) та іншого приладдя.

Фельдшер-лаборант КЗ «Сарненська ЦРП» Світлана Жидова вважає, що багато її колег заслуговують на те, аби про них розповіли в «Сарненських новинах», хоча сама вже трудиться в медичній галузі впродовж 30 років. Якщо кінозірок знає вся країна, то Світлану Геннадіївну переважна більшість мешканців Сарненщини. Її впізнають також на вулиці й вітаються. Адже, поспішаючи на роботу, встигає забігти й до своїх пацієнтів, особливо літніх громадян, щоб удома взяти в них кров на аналіз. А робочий день розпочинається о 8.30, тож переступає поріг разом із завідуючим поліклінікою, а йде додому майже остання. Щодня в неї щонайменше 16 розгорнутих аналізів крові, але буває по різному. Досвідчений фельдшер-лаборант робить прокол пальця так, що пацієнт майже не відчуває болю. Чоловіки, до слова сказати, більше бояться цієї процедури, ніж жінки. Окрім того, здійснює аналіз мокротиння на туберкульоз легенів, що є найточнішим методом діагностики, але його результату доведеться чекати деякий час. Зазвичай, дослідження триває від трьох до восьми тижнів.

Значення професії фельдшера-лаборанта в сучасній медицині переоцінити неможливо, оскільки навіть кваліфікованому лікарю для оцінки стану пацієнта потрібні результати аналізів. Тому від його якості роботи і професіоналізму залежить здоров’я, а часто і життя людини.

Світлана любить свою роботу. Слава Богу, каже, діти вже повиростали, однак жоден не обрав медичний фах. Доньці скоро виповниться 25. Інна закінчила факультет прикладної лінгвістики Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, перекладач-програміст. Після наполегливих пошуків знайшла роботу за спеціальністю в Рівному, якою задоволена. Немає такого дня, щоб не зателефонувала мамі. Син Олександр навчається в 10 класі Сарненського НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка. Тож удома активно обговорює з батьками, куди піти вчитися.

Світлана ж навчалася в Рівненському медичному училищі (нині коледж). Чесно зізналася, що ніколи не планувала пов’язати життя з медициною. У школі була відмінницею й хотіла здобувати освіту в торговельно-економічному, однак майже в останню хвилину, коли здавала випускні екзамени, передумала. Тепер не уявляє себе в іншій сфері.

На роботу прийшла в 1987-му, впродовж 17 років трудилась у 41 кабінеті поліклініки, а після другої відпустки по догляду за дитиною – у центральній лабораторії КЗ «Сарненська ЦРЛ». Коли ж звільнилося місце в протитуберкульозному відділенні поліклініки, сама попросилася сюди, попри шкідливі умови, через більшу заробітну плату. Без переживань не обійшлося, адже  раніше не мала справу з дослідженням мокротиння. До аналізів ставиться дуже відповідально, бо від їх результатів (позитивних чи негативних) залежить доля людини. А випадки траплялися різні. Бувало, заглянеш у мікроскоп і бачиш, що у хворого онкозахворювання крові. Тоді одразу відчувала шок, передавала дані завідуючій лабораторією Лілії Машковській.

І таких моментів, коли приходить пацієнт, який нічого не знає про свою хворобу, а повідомити про діагноз фельдшер-лаборант не має права,  чимало. Це робить лікуючий лікар. Отож від непростої праці фельдшера-лаборанта, уваги й точності залежить здоров’я, а часом і життя людини. Неточність в аналізі, несумлінність можуть призвести до того, що лікар, заспокоєний хорошими результатами хворого, пропустить час, коли недугу ще можна було вилікувати. Отже, помилка або недбалість лаборанта можуть негативно вплинути на лікування людини.

Лаборанту потрібно добре розбиратися в принципах аналізів, для чого служить кожен із них і що означають відхилення показників від норми. Це потрібно не для того, щоб встановити діагноз, а щоб бути особливо пильним до тих ознакам аналізованого матеріалу, які, наприклад, істотні для визначення небезпечного, хоча і рідкісного, захворювання. Скажімо, важливо знати, якщо кількість еритроцитів у крові менше норми, то це вказує на порушення функції кровотворних органів. Якщо лейкоцитів набагато більше норми, то це означає, що в організмі відбувається запальний процес або починається одна з важких хвороб крові.

Хоч би де Світлана Жидова працювала, вона відкрита й усміхнена, з усіма знаходить спільну мову, вміє згладити гострі кути. Цінує порядність понад усе. Пацієнтам не відмовляє, навіть тим, хто приходить без направлення лікаря. Завжди ставить себе на їхнє місце. А літніх і немічних, що приїжджають із сіл, взагалі жаліє, тож завжди і допоможе, і вислухає, дасть слушну пораду Адже сама народилась і виросла в маленькому селі Яблунька біля Степаня. Як добра господиня, уміє все робити по господарству, раніше в’язала багато, любила вишивати, тепер віддає перевагу комп’ютеру.

Усе життя Світлана Геннадіївна прожила з родиною біля свекрухи, побудували дім поряд, однак нічого не ділять на «твоє» і «моє», не сваряться. Тож бажає кожному мати таку другу матір. Про неї із вдячністю каже тільки хороші слова. Жінка допомагала їй доглядати дітей, коли були малі. Чоловік теж цінує дружину, а ще добрий господар і помічник.

У час новорічно-різдвяних свят у Світлани Жидової найбільше побажання миру та спокою в країні, а також, щоб усі були здорові.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz