Мріють про світло в домівках

Новий житловий масив у селі Костянтинівка й досі повністю не забудовано. Тут майже 400 земельних ділянок, а звели лише 20 будинків. Місце хороше: недалеко від райцентру, поряд ліс і поле.

Однак люди стали заручниками непростої ситуації: землю під будівництво отримали, а жити належним чином в оселях не можуть. А все тому, що масив не електрифікували. Без електрики немає ні будівництва, ні життя. А у власників земельних наділів – ні технічних умов, ні договорів на його підключення.

У редакцію з цією проблемою звернувся житель новозабудованого масиву Олександр Шульга, який із дружиною виховують 7 діток.

– Коли почали зводити дім, навіть не подумали, що виникнуть такі проблеми з проведенням електроенергії, – розповідає чоловік. – Сподівалися, що з часом питання вирішиться, але вже минуло сім років. Деякі сусіди придбали сонячні батареї, дехто – генератор, інші електрику беруть у односельців. Щоб отримати бодай це, за власні кошти купували й встановлювали опори, кабель, лічильники, генератори, батареї тощо. Хочемо нормально жити, прати в гарячій воді, користуватися сучасною технікою…

Поки спілкувалися з Олександром, до нас приєдналися Віктор Тотовицький, брати Микола й Роман Момотки, Анатолій Слободзян, Михайло Здоренко, Олександр Іваницький та інші мешканці новобудов. Усіх їх турбує одне і те ж питання – електрифікація.

– Проблеми з підключенням житлового масиву до електромережі почалися ще з 2010 року, – розповідають власники осель. – Тоді земельні ділянки тут отримали понад 400 осіб, нині звели лише декілька будинків. Через неелектрифікований масив люди не хочуть тут будуватися. Деякі земельні наділи навіть продають. Хто ж оселився, якісного електропостачання досі не має. Неодноразово зверталися до сільського голови з проханням вирішити проблему, але «віз і нині там». Немає вуличного освітлення, люди бояться залишати новобудови через мародерство. Були випадки, що грабували. Лиходії не сплять, ледь не кожен забудовник зазнав збитків краж: то деревину, то фарби з емульсіями поцуплять, в одного навіть вікно пластикове вирізали.

Про наболіле питання громадян говорили з сільським головою Романом Боровиком, який повідомив, що в бюджеті сільської ради коштів на електрифікацію всіх новозабудованих масивів, що є на її території, не вистачає. Минулого року забезпечили електрикою дві нові вулиці в Іванівці. На виготовлення ПКД, будівництво електромережі та встановлення трансформатора спрямували 270 тис. грн із бюджету ради, ще 115 тис. грнзаборгували, крім того, 90 тис. грн надали жителі вулиць. Щодо проблемного Костянтинівського масиву, Роман Володимирович запевнив, що обговорив питання з головою правління ПАТ «Рівнеобленерго» Сергієм Невмержицьким. Проблему вирішуватимуть шляхом стандартного приєднання. Проект на електрифікацію енергетики беруться розробляти лише на увесь масив, а не на окремих споживачів. Кошти на це виділять із бюджету Костянтинівської сільської ради. Орієнтовно потрібно 50-60 тис. грн. Коли ж документ буде готовий, мешканці вулиць мають згуртуватися й написати заяви в ПАТ «Рівнеобленерго» щоб надали технічні умови на підключення їх будинків до електроліній, оплатити за 1 кВт орієнтовно 1700 грн. Тоді ПАТ «Рівнеобленерго» й побудує лінії електромереж селянам.

Прокоментувати ситуацію попросили також начальника ПАТ «Сарниобленерго» Бориса Богданця.

– Функції замовника електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, виконує суб’єкт, уповноважений на це відповідно до Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Згідно із Законами України «Про планування і забудову території» та «Про основи містобудування» замовником з питань комплексної забудови населених пунктів є міські, районні, селищні та сільські ради, які повинні вирішувати питання залучення до виконання функцій замовників з будівництва об’єктів інженерної інфраструктури нових житлових масивів у населених пунктах будь-яких із учасників інвестиційної діяльності (у тому числі й забудовників, які отримали земельні ділянки). Електрифікацію території, що підлягає комплексній забудові, здійснюють за рахунок складової тарифу на передачу електричної енергії, або за згодою суб’єкта, який виконує функції замовника електрифікації, або за рахунок поворотної фінансової допомоги. Фінансування електрифікації території нового житлового комплексу (мікрорайону/кварталу, вулиці) має виконувати замовник, якому делеговано органом місцевого самоврядування функції згідно із Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності». Замовнику для цього потрібно: отримати технічні умови; укласти з ПАТ «Рівнеобленерго» договір про приєднання (для здійснення електрифікації); розробити відповідно до технічних умов проектно-кошторисну документацію (ПКД). Узгодити з зацікавленими організаціями ПКД і подати на погодження в ПАТ «Рівнеобленерго», укласти з ПАТ «Рівнеобленерго» додаткову угоду на оплату коштів як плату за приєднання для здійснення електрифікації території. За станом на 17 січня 2018 року Костянтинівська сільська рада, як замовник електрифікації території, що підлягає комплексній забудові, заяву в Сарненському РЕМі на видачу технічних умов не подала.

Зі слів начальника Сарненський РЕМ Бориса Богданця дізнались, що Костянтинівська сільська рада ще повинна виконати низку умов, аби ПАТ «Рівнеобленерго» здійснило електрифікацію цього масиву.

Загалом же, аби уникнути таких конфліктів, енергетики рекомендують перед тим, як ставати власником земельної ділянки, що розташована в новому житловому масиві, поцікавитися в місцевій раді, чи дотримані технічні умови, чи розроблено проект, хто виконує функції замовника з електрифікації житлового масиву тощо.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz