НАУМ: Єдиний голос місцевих ЗМІ

Низка проблем у недійній галузі може призвести до закриття друкованих видань в Україні

Понад 30 редакторів обласних, міських і районних друкованих ЗМІ з усієї України взяли участь у триденній всеукраїнській конференції Національної асоціації українських медіа (НАУМ), що відбулася 8-10 лютого в Києві. Серед членів цієї медійної організації і редакція газети «Сарненські новини». Цей захід оголив низку проблем, що потребують вирішення на загальнодержавному рівні. Тому завдяки саме НАУМ нам вдалося донести їх до представників влади найвищого рівня. А ще редактори ділилися власним досвідом роботи в період реформування друкованих ЗМІ, отримали фахові консультації та напрацювали плани своєї подальшої діяльності.

НАУМ5Ці три дні були розписані по годинах. Консультації, зустрічі, обговорення затягувалися до пізнього вечора. Адже питань у редакторів накопичилося чимало. Особливо тих, що стосувалися реформування друкованих ЗМІ. Тому цікавою й корисною була розмова з начальником Управління реєстрації громадських формувань, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств Департаменту Державної реєстрації та нотаріату Мін’юсту Юрієм Юрчуком. Насамперед вони стосувалися спрощення процедури перереєстрації газет, передачі приміщень редакціям у відповідності до Закону про реформування, інших законодавчих актів тощо. Вкотре всі переконалися, що вносити в закон зміни – нагальна потреба. У тонкощі кадрової справи «наумівців» посвятила шеф-редактор кадрового напрямку ВД «МЕДІА-ПРО», провідний експерт Всеукраїнської асоціації кадровиків Вікторія Ліпчанська.

Та найважливіші зустрічі відбулися в Будинку уряду – з представником Кабміну у Верховній Раді, народним депутатом Вадимом Денисенком, і в Комітеті ВРУ з питань свободи слова та інформаційної політики – з його очільницею, народним депутатом Вікторією Сюмар. Питання, винесені на обговорення, стосувалися, перш за все, вкрай низького рівня якості доставки газет «Укрпоштою», необхідності внесення до Закону «Про реформування друкованих ЗМІ» деяких змін і доповнень, взаємостосунків реформованих ЗМІ з їх колишніми владними співзасновниками, а також критичної ситуації щодо газетного паперу в Україні й ін. Якщо ж ці питання не вдасться вирішити якнайскоріше, то це загрожуватиме не лише успішній діяльності регіональних ЗМІ, а й навіть самій можливості їх подальшого існування в Україні.

«Ситуація в нас склалася таким чином, що потребує урядових і законодавчих рішень, – наголосила під час зустрічей із народними депутатами Вадимом Денисенком та Вікторією Сюмар голова НАУМ, президент асоціації медіа-НАУМ3юристів України Тетяна Котюжинська. – У нас накопичилося надто багато питань до «Укрпошти». За 10 років (із 2007 до 2017 року) тарифи на доставку преси зросли вдев’ятеро, а з урахуванням запланованого протягом 12 місяців ще дворазового їх подорожчання вони зростуть більше ніж у 20 разів. І це за надзвичайно низької якості доставки. Зараз «Укрпошта» зняла з себе навіть зобов’язання доставляти газети в день їх виходу. Нам взагалі невідомо, коли вони дійдуть до передплатників. Якщо тарифи на доставку газет і ціна газетного паперу зростуть іще, то в Україні друковані ЗМІ просто закриються!».

Підвищення тарифів ПАТ «Укрпошта» аргументує своєю збитковістю через вимушене пільгове розповсюдження видань «Голос України» та «Урядовий кур’єр». Відомо, що саме ці газети ще нічого не зробили для реформування, внаслідок якого мали б стати офіційними вісниками органів влади. «Наумівці» підкреслили, що не готові сплачувати за них збитки, тим паче, що, як з’ясували, «Укрпошта» бере участь у таких заходах, як «VIVA» («Найкрасивіші – 2018») і «Тиждень моди», витрачаючи на це 240 тис. грн і 67 тис. грн відповідно. Загалом на свою рекламу «Укрпошта» тратить понад 3 млн грн, що при існуючій низькій якості доставки преси є марнотратством.

Детальний аналіз росту тарифу на доставку преси з 2007 р. зробив головний редактор Новотроїцької газети «Трудова слава» Херсонської області Валерій Горобець. А газетярі наголосили на необхідності визнання «Укрпошти» монополістом для законодавчого регулювання як її цін і тарифів, так і якості послуг.

НАУМ2Відрадно, що нардепи уважно вислухали всі наші зауваження та пропозиції й обіцяли сприяння в розв’язанні важливих для регіональної преси проблем. Так, Вікторія Сюмар поінформувала, що вже зареєстровано законопроект № 7291 «Про мораторій на підняття тарифів на доставку україномовних друкованих видань на території України та періодичних регіональних і місцевих видань на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей», яким передбачено заборону на підняття тарифів на послуги з оформлення і доставки газет строком до трьох років, що могло б тимчасово врегулювати ситуацію. Та все ж питання роботи «Укрпошти», яка є національним оператором поштового зв’язку, враховуючи її монопольне становище, потребує більш чіткого законодавчого врегулювання.

Вадим Денисенко також пообіцяв вивчити ситуацію з «Укрпоштою» і доповісти про неї Прем’єр-міністру Володимиру Гройсману, а також порадив звернутися до міністра інфраструктури. Зазначив, що в його компетенції і сприяння реформованим виданням у випуску бригадних газет, які вони видають власним коштом.

Не менш важливою проблемою для друкованих ЗМІ, яку порушили представники НАУМ під час спілкування з народними депутатами, є відсутність виробництва в Україні газетного паперу. В країні нині його гострий дефіцит, і в будь-який момент держава може залишитися взагалі без нього. Нонсенс, але 70% ринку газетного паперу України контролює Росія, він монополізований у руках одного з російських бізнесменів. «Бодай найменші намагання щось змінити перекриває митниця. Редакція не може провезти папір, бо стикається з дуже довгими процедурами розмитнення. В Україні має бути свій завод із виробництва газетного паперу, адже це проблема національної ваги і захисту власного інформаційного простору», – зауважила Тетяна Котюжинська.

На жаль, якщо хоча б частково вирішити проблему з «Укрпоштою» можновладці обіцяли, то інтересу до налагодження виробництва газетного паперу в Україні не виявили, порадивши… самотужки шукати для НАУМ1цього інвесторів.

Та попри все, впевнена, що три дні конференції пройшли не марно. Адже, щоб розв’язати проблему, потрібно шукати для цього можливості й використати їх максимально. Що ми й зробили. Від нашої наполегливості та бажання працювати й залежатиме успіх. Укотре впевнилися, що тільки разом зможемо протистояти викликам сьогодення, тому й розробили спільні плани, що допоможуть якісно змінювати видання, робити їх доступними й цікавими для читачів, а також за потреби й захистити незалежність місцевих газет, тираж яких в Україні в рази переважає тиражі всеукраїнських видань. Саме це й вразило в.о. директора Департаменту інформації та комунікацій із громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України Роксолану Стаднік, яка висловила захоплення підтримкою місцевої преси читачами, їх довірою саме до місцевих газет, про що свідчать тиражі. Є сподівання, що всі ці питання незабаром розглянуть на засіданні уряду, а також у Верховній Раді й приймуть виважені рішення, бо нині війна йде не тільки на сході, а й в інформаційному просторі, і перемога в ній так само важлива для України.

А щоб трохи перепочити, пройшлися музеєм історії урядів України, що діє в Будинку уряду, дізналися про діяльність урядів, що діяли на території сучасної України від 1917 року до наших днів, побували в робочому кабінеті Голови Ради Міністрів УРСР, інтер’єр якого відтворений в одному із залів музею, охочі навіть посиділи в кріслі Голови, разом сфотографувались на пам’ять…

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz