Успіху досягає той, хто добре знає, чого хоче

Минулої неділі мешканці Степаня зібралися, щоб заслухати звіт селищного голови, обговорити нагальні проблеми, від вирішення яких залежить успіх чи навпаки – занепад їх громади.

DSC_4680-кПро те, що місцеві жителі переймаються проблемами своїх населених пунктів, свідчить і той факт, що на громадських слуханнях вони хотіли бачити і очільників району, і працівників служб, що надають соціальні послуги населенню, і представників засобів масової інформації. Що ж саме так хвилює степанців? Насамперед це оптимізація КЗ «Степанська районна лікарня» Сарненської районної ради. У планах районного керівництва скоротити 49 ліжко-місць із 75, що призведе фактично до закриття декількох відділень закладу, а згодом і припинення його функціонування. Донині тільки зусиллями жителів Степаня та навколишніх сіл, які також лікуються тут, місцевих депутатів вдавалося зберегти лікарню від скорочень і закриття, про що йде спір вже понад десяток років. Та чи переживе вона медичну реформу – велике питання.

І тут неабияку роль мало б відіграти створення Степанської об’єднаної територіальної громади. Та от і з цим не все так гладко. Бо, як зазначив селищний голова Віктор Коротчук, хтось дуже добре «працює» для того, аби громада не відбулася… От і хотіли степанці почути відповіді насамперед від керівництва району, особливо голови райдержадміністрації, до якого мали чимало запитань. Тож були дуже розчаровані тим, що на громадські слухання приїхали тільки заступник голови районної ради Микола Костецький, депутат обласної ради Ксенія Павловська та помічник-консультант народного депутата Сергія Євтушка Олексій Лавор. Варто зауважити, що Віктор Коротчук, степанський селищний голова, виконуючи доручення громади, особисто розніс запрошення у високі кабінети, та їх проігнорували, можливо, через те, що слухання проходили у вихідний день. Тож люди і зробили невтішний висновок, що проблеми їх громади нікому, крім них, не потрібні…

 

DSC_4628-кБюджет утримання, а не розвитку…

Саме так назвав його у своєму звіті про виконання Програми соціально-економічного та культурного розвитку Степанської селищної ради за 2017 рік Віктор Коротчук. Пріоритетними завданнями, зауважив, були створення об’єднаної територіальної громади та виконання цільових місцевих програм розвитку ради.

Загалом бюджет із власних доходів виконали на 116%. Тож це дало змогу ремонтувати дитячі дошкільні та заклади охорони здоров’я, утримувати в належному стані заклади культури тощо. Деякі вулиці або вже мають, або незабаром матимуть вуличне освітлення. Щодо ремонту дорожнього покриття, то тут все набагато складніше, адже виконання цих робіт потребує величезних затрат і залучення коштів не тільки місцевого бюджету.

Усього ж на благоустрій населених пунктів ради затратили понад 400 тис. грн. За рахунок коштів селищного бюджету 355 тис. грн витратили на утримання ДНЗ. Адже майже на 2,5 млн грн недофінансували садочки, що фактично становить бюджет селищної ради. Подбали й про обслуговування одиноких непрацездатних громадян за місцем проживання тощо. Продовжували роботи з виготовлення Генерального плану зонування селища Степань, розширивши його межі, на що затратили вже 105 тис. грн. Та чи вистачить власних коштів на вирішення нагальних проблем, яких накопичилося чимало?

Великою проблемою, сказав очільник громади, є благоустрій кладовищ і сміттєзвалища. Щодо старого кладовища, то голова запропонував утримувати його силами громади. Як роблять це в багатьох радах DSC_4682-крайону. До його благоустрою вже долучилися християни віри Євангельської.

Нині гостро постало й питання створення об’єднаної територіальної громади та комунального підприємства з благоустрою, виготовлення Генерального плану, адже без нього не можна надати охочим земельні ділянки під будівництво житла. Пришвидшити процес не вдається через те, повідав селищний голова, що Степань – історичне містечко, тому складовою Генерального має бути ще історико-опорний план, який треба також погоджувати й декількох інстанціях. Цього року запланували розпочати виготовлення Генерального плану забудови села Калинівка, на що передбачили кошти. Безумовно, проблемою, сказав, є неорганізований і стихійний випас коней, також роздільне сортування сміття, адже закон про це є, але звозити його поки що немає куди. Тож Віктор Коротчук окреслив низку завдань, що мають разом виконати, бо тільки разом можна досягти бажаного результату. Розраховувати лише на бюджетні кошти нині не можна, адже фінансових ресурсів ради замало для розв’язання гордіївого вузла степанських проблем.

DSC_4686-кВідрадно, що є тісна співпраця з депутатом обласної ради, заступником голови бюджетної комісії Ксенією Павловською, завдяки чому Степанська селищна рада отримує значну фінансову підтримку. Ксенія Сергіївна прозвітувала про свою роботу на окрузі, відповіла на запитання виборців. Так, за сприяння обласної ради в населених пунктах Степанської селищної ради вдалося багато чого зробити. На жаль, отримати кошти на ремонт шляхів поки що немає можливості. Адже їх направляють у першу чергу на дороги державного значення, інформувала Ксенія Павловська.

Серед найболючіших питань, що посипалися на селищного голову від присутніх на слуханнях, були насамперед ті, що стосувалися роботи працівника управління праці та соціального захисту населення РДА в Степані, ремонту дорожнього покриття вулиць, на деяких із них його майже немає, зазначали степанці. А ще ремонту приміщень комунальних і закладів освіти тощо. Люди запитували, чому не найняли місцевих майстрів для виконання цих робіт, тоді й кошти залишилися б у бюджеті ради. На жаль, цього не дозволяє робити чинне законодавство, адже, пояснив селищний голова, виконувати будівельні роботи повинна ліцензована організація. Та чи задовольняє замовника якість виконання ними робіт? Головне, що має бути суворий контроль за цим, тоді не доведеться доробляти самотужки за недобросовісними виконавцями.

DSC_4631-кЦікавилися громадяни й діяльністю їх обранців – депутатів ради. Серед них є чимало прогульників, які вже довгий час не ходять на сесії. Як зауважив Віктор Анатолійович, останнім часом важко назбирати кворум, щоб провести сесійне засідання та прийняти важливі для громади рішення. Що ж, висновки мають зробити виборці.

 

Децентралізація: громада своїми руками

Створити Степанську об’єднану територіальну громаду потрібно якнайшвидше, впевнені степанці. Помічник-консультант народного депутата Сергія Євтушка Олексій Лавор від його імені пообіцяв у цьому підтримку. Головне, наголосив Олексій Федорович, насамперед потрібно в апарат ОТГ підібрати професіоналів, бо від цього також залежатиме її успіх. А Ксенія Павловська запропонувала допомогти зробити розрахунок фінансової спроможності майбутньої громади, залучивши до цього фахових економістів та юристів. Пообіцяла посприяти в проведенні перемовин із тими громадами, з якими бажала б об’єднатися Степанська селищна рада і які ще вагаються.

Віктор Коротчук зауважив, що розрахунок зробили, згідно з яким об’єднання має бути успішним. Але чи хочуть сусіди приєднатися до Степаня? Пропозиції надіслали понад 5 сільським радам, беруть участь у громадських слуханнях, що проходять у них, переконують. Є такі, що вагаються, є й ті, хто хоче об’єднатися з Сарненською міською громадою. Віктор Анатолійович акцентував, що до осені мають все ж створити ОТГ, бо втрачають не тільки час, а й великі кошти, що могли б слугувати на благо місцевих жителів. Та й, запевнив, переконує колег-сусідів, що тут їх почують краще, ніж у Сарнах. Вочевидь, у районі це не подобається, там відстоюють свої інтереси, тому степанці й топчуться на місці. А ще депутат районної ради Василь Пилипенко закликав односельців до єдності, перестати сваритися між собою, через порозуміння знаходити шляхи вирішення проблем. Тоді й сусіди підтягнуться…

DSC_4700-кЗаступник голови районної ради Микола Костецький запропонував провести міні-референдуми в населених пунктах, щоб дізнатися думку їх жителів щодо об’єднання з тією чи іншою громадою або й створення своєї власної. А рішення мають приймати сільські та селищний голови разом.

 

Зберегти Степанську лікарню

КЗ «Степанська районна лікарня» Сарненської районної ради обслуговує населення селищної та чотирьох сільських рад, на територіях яких проживає понад 20000 жителів. Відстань до найближчої  лікарні в м. Сарни становить від 60 до 100 кілометрів, у залежності від населеного пункту. Жодна карета швидкої допомоги не зможе доставити важкохворого туди протягом щонайменше 1 години, враховуючи також дуже поганий стан дорожнього покриття, розбиті автомобілі швидкої допомоги. Та, мабуть, це не є аргументом для влади. Люди впевнені, що втілювати так реформи не можна. Їх обурило те, що під час засідання минулої сесії районної ради хтось із депутатів назвав медичних працівників Степанської лікарні дармоїдами, яких змушені кормити.

DSC_4639-кМикола Костецький назвав медичну реформу геноцидом українського народу й запевнив, що депутати від фракції «Батьківщина» не віддадуть свої голоси за скорочення ліжко-місць у Степані, закликав й інших колег не голосувати за рішення з оптимізації медичних закладів району. Того разу його не прийняли, але й з порядку денного знімати не збираються. Тож підніматимуть і надалі. Хоча є в ньому й економічна складова, бо коштів на оплату праці медиків є всього на 8,5 місяця, воно суто політичне, зазначив Микола Адамович. Торік Сарненський район єдиний в області не скоротив жодного ліжко-місця. Із районного бюджету виділили 20 млн грн, щоб покрити заборгованості із заробітної плати медикам і за енергоносії. На цьому наголосив і депутат районної ради Богдан Лазарчук. А ще поскаржився, що немає співпраці з селищним головою, тому й не вдається окреслити низку проблем і винести їх на розгляд районної ради чи втілити проекти, що потребують залучення коштів із районного бюджету.

DSC_4683-к
Фото Василя СОСЮКА

Богдан Лазарчук зауважив, що попри заперечення депутатів і місцевих жителів та свої обіцянки райдержадміністрація все ж винесла на сесію питання скорочення 49 ліжок у Степанській лікарні – а це хірургічне та пологове відділення, гінекологія – залишивши 26 (терапевтичне й дитяче відділення), в Сарненській ЦРЛ – 25 ліжок, районній лікарні (колишня залізнична) – 20. Поки що рішення не прийняли. І заслуга в цьому є і народного депутата Сергія Євтушка, який пропонував насамперед провести круглий стіл, щоб обговорити проблему. А ще зобов’язали головного лікаря Степанської РЛ до 1 квітня надати план її оптимізації. До речі, запевнив Богдан Лазарчук, він уже готовий і передбачає скорочення і ліжок, і персоналу. Це дасть змогу зекономити кошти на подальшу роботу закладу й зменшить залежність від районного бюджету.

А що ж буде взагалі з лікарнею в процесі реформування? Богдан Лазарчук наголосив, що мають зробити все, аби перетворити її в лікарню інтенсивного лікування, що надаватиме невідкладну медичну допомогу населенню. А поки що мають не допустити закриття відділень, бо це і призведе при створенні госпітального округу в Сарнах до її закриття. А розпочинати оптимізацію необхідно з вересня, до того часу вистачить коштів на фінансування галузі. Пропозицію люди прийняли схвально, але просили посприяти в забезпеченні лікарні сучасним обладнанням, якого там дуже бракує. Наприклад, вкрай потрібен апарат УЗД. Допомогти в цьому пообіцяла й Ксенія Павловська.

Питань, піднятих на громадських слуханнях у Степані, було дуже багато. Лікарі, вчителі, активісти громади відкрито висловили свої зауваження до роботи ради та внесли чимало корисних пропозицій. Відрадно, що люди прагнули знайти шляхи вирішення проблем, не байдужі до того, що відбувається в населених пунктах, де проживають. Бо добре усвідомлюють, що ніхто, крім них, не подбає про розвиток їх громади. А успіху досягає лише той, хто добре знає, чого хоче.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz