Рецепт грамотності від Олександра Авраменка

Із понеділка до п’ятниці в програмі «Сніданок з 1+1» доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр АВРАМЕНКО, веде експрес-уроки української мови.

За популярністю порівняла б мовознавця з співаком. Просто в кожного своя публіка.

Відомий мовознавець завітав у Сарненський районний ліцей «Лідер». Директор Тамара Колоїз представила присутнім одного з найпомітніших дослідників і популяризаторів української мови, заслуженого працівника освіти України, автора наукових публікацій, підручників і посібників, який має понад сто виданих книжок.

Олександр Авраменко –  автор серії навчальних посібників для підготовки до ЗНО і державної підсумкової атестації, лауреат Всеукраїнського конкурсу «Учитель року» (1996), Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Г. Сковороди(2008), багаторазовий переможець Національного конкурсу підручників із української мови та літератури.

DSC_7426У «Лідері» Олександр Авраменко зустрівся  з учителями та учнями, а також провів майстер-клас на тему «Рецепти подолання функціональної неграмотності».

Із цікавістю слухали його розповідь про себе. Адже народився в російськомовному Запоріжжі. Але в дитинстві в нього, як і в Олександра Довженка, була своя «зачарована Десна», бо на літніх канікулах відпочивав у селі в діда й баби. Відчув, що таке бігати босоніж по землі. Полюбив неймовірні пейзажі з вербами, тополею та ставком. Тож у хлопцеві поєдналися дві культури – сільська та міська. А ще він «купався» в україномовному середовищі. Пан Олександр вважає, що люди, відірвані від села – насправді обділені певною мірою.

Так історично склалося, що в Запоріжжі до тих, хто розмовляв українською, ставилися упереджено. А юнак поставив собі за мету зробити так, щоб українська мова стала сучасною і нею говорили і в містах, і в селах. І не тільки це. Хлопець із Запоріжжя приїхав у столицю, аби досягти успіху в житті. Удача приходить до наполегливих і працьовитих. Олександр Авраменко дбав не лише про те, щоб гарно та стильно вдягатися, а й говорити (тембральне забарвлення, артикуляційна база, енергетичний посил), вміти впливати на людей.

Тепер навчає української мови представників нашого шоу-бізнесу та політичної еліти. За результатами проведених уроків із ними, підготував перший в Україні глянцевий посібник в оксфордських традиціях «Українська за 20 уроків». Передусім цю книжку порадив для тих, кому бракує лексичного ресурсу для легкого висловлення думки.

Найактуальніша тема в усіх навчальних закладах  – зовнішнє незалежне оцінювання, де є чіткі правила гри, яких треба дотримуватись. Столичний гість акцентував увагу учнівської аудиторії на тому, як його успішно скласти, та на що потрібно звернути найбільшу увагу при підготовці і випускникам, і вчителям. Під час майстер-класу Олександр Авраменко розповів про найтиповіші помилки, які трапляються в українській мові, навів конкретні приклади. Також учні виконали завдання, запропоновані мовознавцем. Висловив і своє ставлення до окремих форм роботи на уроці, зокрема групових. Зауважив, що найкращим показником опанування якісними знаннями є, на його думку, особистість учителя.

Атмосфера  зустрічі була позитивною та невимушеною. Олександр Авраменко контактував із присутніми, розповідав цікаві історії зі свого та наводив приклади з життя відомих успішних українців, які усвідомили потребу в досконалому володінні державною мовою та почали її вивчати. Мотивував випускників до вивчення української мови.

DSC_7431
Фото Василя СОСЮКА

Приємно вразили декорації з сайту «1+1» сторінок його книг і відповіді учнів, тож можна по справжньому пишатися вчителями ліцею «Лідер». Аудиторію ж закладу нового типу науковець назвав вихованою, естетичною та інтелігентною, з якою приємно працювати. А ще наголосив, що успішні люди в Україні повинні говорити українською грамотно. Просто і цікаво, лаконічно і доступно – це рецепт для подолання неграмотності від Олександра Авраменка.  Він також спонукав школярів у майбутньому стати ще й гарними ораторами та дбати про чистоту рідної мови.

Усі охочі поставили гостеві запитання, отримати автограф і зробили світлини на пам’ять, а Тамара Колоїз вручила подарунки на згадку про зустріч на Поліській землі. Для ліцею Олександр Авраменко подарував свої книги. Зокрема й посібники «100 експрес-уроків української» у зручному кишеньковому форматі видавництва «Книголав». Ними зможе користуватися і аптекар, і сантехнік, і бізнесмен, і науковець.

Створюючи ці книжки, Олександр Авраменко мав задум у легкій і цікавій формі розповісти про поширені помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному. Для комфортного вдосконалення мови й мовлення автор пропонує коротенькі уроки з ілюстраціями, які сприяють якнайкращому запам’ятовуванню норм сучасної української мови. Кумедні ілюстрації до кожного уроку створила талановита львів’янка Наталка Гайда. І ці книжки, за словами Володимира Зеленського, реально працюють. До речі, придбала й собі одну з них ще раніше, а на зустрічі отримала автограф автора.

«Шануймо себе, дбаючи про чистоту своєї мови»,  – щодня рекомендує нам Олександр Авраменко з телевізійних екранів. Тож давайте дослухатися до цих слів і поважати насамперед себе.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz