Небезпечна вода

Проблема якісного водозабезпечення завжди актуальна, особливо для сільської місцевості. Адже в селах здебільшого використовують воду колодязну, а не водопровідну.

Від нітратного забруднення страждають грунтові води в усій Україні, на жаль, і Рівненщина не виняток, інформує Державна установа «Рівненський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України». Її фахівці впродовж минулого року здійснювали моніторингові дослідження питної води з громадських та індивідуальних колодязів. Як показали результати лабораторних досліджень, у кожному третьому колодязі вода неналежної якості. У 33,6% досліджених проб спостерігають невідповідність за вмістом нітратів. Кожна третя проба (33,1%) забруднена бактеріями. Ще 10 років тому, перевищення вмісту нітратів у воді спостерігали в кожній сьомій криниці, а кількість мікроорганізмів – у щоп’ятій.

У Сарненському районі зареєстрували одну з найвищих концентрацій нітратів – до 205 мг/дм³. Тож завідувачка Сарненським міжрайонним відділом ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» Ірина КОНСЕВИЧ розповіла детальніше про ситуацію в районі:

– Наші фахівці також здійснювали моніторингові дослідження питної води з громадських та індивідуальних колодязів. Відібрали та дослідили її  зразки з 259 криниць у 26 населених пунктах району. Основним показником забруднення є нітрати в питній воді внаслідок господарської діяльності людини. Їх допустимий вміст не повинен перевищувати 50 мг/ дм³.

За результатами досліджень встановили, що найбільший відсоток забрудненої води спостерігають у селах Довге (67%, найвищий рівень нітратів – 157,7 мг/ дм³, найзабрудненіша по вул. Центральній); Люхча (58%, найвищий рівень нітратів – 145,6 мг/ дм³, найзабрудненіша – по М. Грушевського, Лесі Українки, С. Миланця, Молодіжній, Центральній); Любиковичі (55%, найвищий рівень нітратів – 204,9 мг/ дм³, найзабрудненіша – по Центральній, Перецілля, Новій, Колгоспній); Стрільськ (43%, найвищий рівень нітратів – 168,6 мг/дм³, найзабрудненіша – по Дворецькій, Богатирьоійа, Вишневій); Тинне (43%, найвищий рівень нітратів – 99,7 мг/ дм³, найзабрудненіша – по Вишневій, Польовій).

У селищах Клесів, Степань, селах Цепцевичі, Кричильськ, Корост, Мар’янівка, Білятичі, місті Сарни – відсоток забруднення становив від 4 мг/дм³ до 23 мг/дм³ – у місті Сарни.

У зразках води, відібраної в селах Немовичі, Велике Вербче, Пугач, Федорівка, Поляна, Ремчиці, Гранітне, Вири, Чабель, перевищення допустимого вмісту нітратів  не виявлено. Проте ці результати не можуть свідчити, що грунтові води, а відтак і вода в колодязях цих населених пунктів, не забруднена, оскільки кількість досліджених зразків мізерна: від одного до п’яти. З цієї ж причини також не можна достовірно стверджувати, що в таких селах як Чемерне, Костянтинівка, Чудель, Орлівка у всіх криницях вода забруднена.

Тож чи придатна вода для пиття, приготування їжі та інших потреб, можна визначити тільки після лабораторних досліджень. І не лише на вміст нітратів, а й на мікробіологічні, паразитологічні й інші хімічні показники. Адже підвищений їх вміст чи наявність хвороботворних мікробів не можна побачити візуально чи відчути на смак.

Вода, забруднена нітратами, небезпечна для людей, а особливо дітям у перші місяці життя. Лише знаючи про її якість і небезпеку, пов’язану з забрудненням, можна гарантовано вберегти.

Єдиний дієвий спосіб дізнатись про якість і безпечність води – це проведення лабораторних досліджень. Тож Сарненський міжрайонний відділ ДУ «Рівненський ОЛЦ МОЗ України» пропагує власникам громадських та індивідуальних колодязів перевірити якість води, яку споживаєте. Дослідження питної води на вміст нітратів у місцях проживання дітей віком до трьох років відділ проводить безкоштовно.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz