Пора опам’ятатись

В міському парку «Залізничник» відбувся мітинг із нагоди 32-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС. У ньому взяли участь ліквідатори катастрофи, голови райдержадміністрації та районної ради Ярослав Яковчук і Руслан Серпенінов, представники міської ради, духовенство та громадськість Сарненщини.

По особливому проникливо звучали в музичному супроводі слова аматорів районного Будинку культури, ведучого Вадима Бублія, які промовляли їх від імені вбивці-атома, електростанції, чорнобильського болю, радіації.

До мікрофону один за одним підходили Ярослав Яковчук, голова Сарненського ГО «Союз Чорнобиль» Валерій Нестерук, секретар Поліської єпархії архімандрит Феофан, які вели мову про найбільшу аварію планетарного масштабу. Хвилиною мовчання присутні вшанували тих, хто віддав своє життя в боротьбі з ядерною смертю. Поклали живі квіти до підніжжя пам’ятного знака, а живим, яких щороку стає все менше, бажали здоров’я, добробуту, Божої милості та щастя.

Після мітингу ліквідатори поговорили про те, що їх хвилює, з представниками районної та міської влади в міському Будинку культури «Залізничник». Питань виявилось чимало. Зокрема впродовж трьох років учасникам ліквідації наслідків аварії, які їдуть на санаторно-курортне лікування, не повертають кошти за проїзд через відсутність фінансування. Прикро також, що гроші, переведені з ощадної книжки на картку, окремі ліквідатори не можуть зняти через неспроможність держави їх виділити. До речі, районна рада торік виділила 28 тис. грн. на матеріальну допомогу ліквідаторам, а не 128 тис. грн, як помилково повідомили у минулому номері «СН».

Валентин Смицький – не тільки ліквідатор, а й учасник АТО. Чоловіка не влаштовує отримана земельна ділянка по вулиці Інтернаціональній, і не тільки його. Перший заступник міського голови Віктор Хомич запевнив, що люди матимуть можливість переписати заяви й обміняти такі ділянки на інші або ж осушити останні коштом міської ради.

Стурбовані станом парку з боку залізничного вокзалу, вулиці І. Франка висловлювали претензії до КП «Житлосервіс». Віктор Хомич запевнив, що роботи по благоустрою вже виконують, а обслуговування будинку по вулиці І. Франка відбувається відповідно до укладеного тарифу, в який не включений капітальний ремонт. Як підтвердив керівник «Житлосервісу» Олександр Місько, кожен будинок перебуває на самообслуговуванні, й так триватиме й надалі.

Є й хороші новини для тих, хто переживає, що підключатиме світло в новобудовах за власні кошти. Міська рада, за словами Віктора Хомича, замовила проекти з газо- й електрифікації. Уже сьогодні мерія має можливість розробити вуличні проекти для кожного. А другим етапом, запевнив, стане грейдерування доріг, аби можна було доїхати до земельних ділянок.

Щодо вулиці Матросова, де перехожі страждають від пилюки через автомобілі, а також княгині Ольги, Короленка, то вже готові проекти й перебувають на експертизі (Матросова – на погодженні в патрульній поліції). І знаки обмеження швидкості (20 км) сьогодні там мають уже стояти.

Для абонентів відділу ТОВ «Рівнегаз Збут», куди додзвонитись просто нереально (є електронний кабінет), у червні в Сарнах мають відкрити Центр обслуговування клієнтів на першому поверсі колишнього приміщення ательє «Взуттєвик».

Начальник управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі Тетяна Єлісеєва дала роз’яснення щодо порядку нарахування різного виду пенсій, а також акцентувала увагу, що електронні пенсійні справи, що також цікавило окремих ліквідаторів, тільки на стадії впровадження. А от отримувати пільги чи субсидію, наголосила, має вирішити й обирати кожен сам.

Відповідаючи на запитання про будівництво дороги на село Чемерне, голова райдержадміністрації повідомив, що вже розроблена проектно-кошторисна документація й подана в управління капітального будівництва. Кошторисна вартість шляху протяжністю 5,8 кілометра становить 16 мільйонів гривень. На цей рік затверджено 13,7 мільйона гривень. Роботи розпочнуть після проведення тендерної процедури, ймовірно, в липні. І це буде єдина дорога на Сарненщині, яку робитимуть за кошти, виділені з Дорожнього фонду.

Івану Мичці, як і його побратимам, щомісяця доводиться відвідувати поліклініку. І бувають випадки, коли стикаються з нерозумінням тих, хто сидить у черзі під кабінетом. Їм потрібно доводити, що рецепти, за якими не завжди можуть отримати ліки, одержують як ліквідатори. Завідуюча амбулаторією загальної практики сімейної медицини дільниці № 1 Тетяна Матвійчук запевнила, що учасників ліквідації аварії обслуговуватимуть, як і раніше, попри реформи, що відбуваються в медичній галузі.

Руслан Серпенінов інформував присутніх про звернення до Кабінету Міністрів і Верховної Ради України зі збільшення преференцій і фінансування для пільгової категорії ліквідаторів.

Не оминули на зустрічі й питання децентралізації, а саме цікавились, чому Сарненська міська рада з депутатами зволікають з об’єднанням. Навіть степанська громада далеко просунулась у цьому плані. До неї виявила бажання приєднатись Малинська сільська рада Березнівського району. А про об’єднання  з Сарненською ОТГ прийняли рішення Люхчанська, Стрільська, Любиковицька, Ремчицька, Кричильська, Тутовицька та Городецька сільська рада Володимирецького району, а також громада Бережниці Дубровицького району. Залишається в перспективному плані Великовербченська, тривають перемовини в Коростській, 80 відсотків мешканців якої хочуть приєднатися до Сарн, а сільський голова з депутатами – до Степаня.

Сарненській міській раді, за словами голови РДА Ярослава Яковчука, варто зробити лише крок назустріч радам і дати їм запрошення. Віктор Хомич не був готовий відповісти, коли відбудеться цей процес, натомість пояснив, що депутати міської ради вивчають стан громад.

Завершуючи зустріч, Ярослав Яковчук запевнив, що керівництво району намагатиметься й надалі всіма засобами в межах бюджету максимально врегулювати питання, що виникають у ліквідаторів, і подякував присутнім за розуміння.

Приєднуюсь до побажання учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що на такі зустрічі необхідно запрошувати також представників Сарненського РЕМ ПрАТ «Рівнеобленерго» та ТОВ «Рівнегаз Збут», аби вони особисто відповідали на запитання.

Ліквідатори ще довго відчуватимуть наслідки Чорнобильської катастрофи, як і ми з вами. Чутимемо дзвони, що лунатимуть за тими, кого вже немає чи не стане завтра. І мовчати не маємо права. Пам’ятаймо про майбутні покоління, щоб не бути тими, про кого ще Великий Кобзар сказав:

А братія мовчить собі,

Витріщивши очі!

Як ягнята: «Нехай, — каже,—

Може, так і треба».

Пора опам’ятатись і зберегти те, що залишилось живим на землі.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz