Не забувається Друга світова

Ідуть роки, але Друга світова війна не забувається. Знову й знову озивається вона у свідомості поколінь, тривожить уяву, змушує замислюватися над подіями.

DSC_2257У наш край вона прийшла 1 вересня 1939-го з початком німецько-польської війни. Уже за два тижні місто Сарни зайняла Червона Армія, встановивши радянську владу. За довоєнний період відбулися докорінні зміни в усіх сферах життя регіону: націоналізація підприємств, перехід від ринкових відносин до планової економіки, зміна правлячих еліт, заборона незалежних партій і газет, масові репресії, реформи в освіті й охороні здоров’я, приїзд великої кількості службовців з Радянського Союзу, чотири хвилі депортацій. Усі ці трансформації наклали відбиток на пам’ять місцевих жителів.

22 червня 1941 р. розгорілася німецько-радянська війна. Щодня частіше проносились над Сарнами літаки з чорними зловісними хрестами. Вони бомбили станцію і депо. 6 липня нацистський чобіт ступив у місто. З 22 липня, із загарбанням території України, утворився німецький окупаційний режим, який проіснував до 11 січня 1944 р. Каральні відділи СС знищували цілком села, закривали школи, лікарні, створювали власні установи.

DSC_2186
Фото Василя СОСЮКА

Важлива роль у звільненні міста від німецьких загарбників належить Червоній Армії, яка наступала зі сходу. У ході боїв 13-та армія 1-го Українського фронту під командуванням генерала Пухова захопила частину південного Полісся і вийшла на рубежі ріки Случ. У визволенні м. Сарни брали участь 143 та 397 стрілецькі дивізії. Жорстокі бої тривали впродовж 3-ох діб. Німці не хотіли здавати важливий залізничний вузол, який мав стратегічне значення для просування радянських військ. До ранку 11 січня 1944 р. ворожі війська перестали чинити опір і місто визволили.

Минулої середи в Сарнах на Меморіалі Солдатської слави з нагоди 73 річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбувся урочистий мітинг.  Громадськість міста, представники духовенства, влади та військові привітали зі світлим Днем Перемоги сивочолих чоловіків з військовими нагородами на піджаках, дарували їм квіти, висловлювали щирі слова вдячності й бажали довголіття. Нині в Сарненському районі залишився лише 21 ветеран Другої світової війни, ці люди на власні очі бачили жахіття тієї біди, пережили багато страждань і змогли вижити й перемогти.

Хвилиною мовчання віддали шану тим, хто поліг за рідну землю та увійшов у безсмертя. На знак подяки дорослі й діти поклали квіти до підніжжя пам’ятника та на гранітні плити з прізвищами загиблих на місцях їх вічного спочинку на меморіалі Військової слави в Сарнах.

DSC_2099 DSC_2248 DSC_2241 DSC_2231 DSC_2207 DSC_2192 DSC_2184 DSC_2182 DSC_2179 DSC_2160 DSC_2147 DSC_2132 DSC_2109 DSC_2103

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz