Лохотрон по-українськи

В. Крат із Немович обпікся сам, намагаючись взяти позику в Житомирського ТОВ «Економ Комфорт», а тепер хоче застерегти інших читачів «Сарненських новин» від помилок, бо переконався, що безкоштовний сир лише в мишоловці:

«Натрапив у газеті на оголошення про позику з дуже переконливою пропозицією: «…до нас щодня приходять люди. Багато з них скористалися нашою допомогою та отримали гроші в позику на тривалий період із прийнятними платежами». Наголошували, що навіть «наявність кредитів не є перешкодою, адже розрахунки здійснюють невеликими місячними платежами, що можуть підійти кожному (від 222,22 грн на місяць) залежно від розміру позики». А серед вимог – «паспорт громадянина України та ідентифікаційний код, вік від 18 до 65 років». Також обіцяли кваліфіковані юридичні послуги зі складання договору з урахуванням побажань і можливостей, юридичні консультації щодо законодавства та оподаткування.

Прочитавши це все, вирішив скористатися привабливою пропозицією. Насторожило те, що треба заплатити декілька тисяч гривень за послугу юридичного супроводу. А потім щомісяця погашати позику, не отримавши її. Чим більше місяців сплачуватимете не одержаний кредит, то вірогідніше всього через 5-7 місяців вам його таки дадуть. Змилуються і позичать, а поки що ви їм позичаєте. Або ж через місяців 5 у Товариства щось не «склеїться» й воно самоліквідується, набравши грошей у таких лохів, як ми. Тож раджу звертатись до житомирського оператора за телефонами (067)4115412 (Рівненський філіал), (067)4117994 та дізнатись, чому «безкоштовну» позику надають через 5-7 місяців. А поки що сплачуватимете й чекатимете, й вірогідно, у недалекому майбутньому вам можливо, позичать гроші.

Ось така афера, одно слово, сир у мишоловці».

Від редакції: Ще чотири роки тому Житомирське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України оштрафувало ТОВ «Економ Комфорт» на 68 тисяч гривень за поширення інформації, що вводить в оману.

Так, зміст розміщеної в газеті рекламної статті «Шукаєте позику?», якою передбачено спрощену форму отримання грошей, як переконались, не відповідає фактичній процедурі отримання позик у цього Товариства, не містить повної інформації щодо порядку та форми надання послуг. Фактично ТОВ надає послуги зі створення груп для накопичення коштів їх учасників із імовірністю в подальшому надання позики. Отже, можна стверджувати, що зміст поширеної рекламної інформації вводить в оману через замовчування окремих фактів.

Надання споживачу позики Товариством можливе лише  за умови укладання договору адміністрування, за яким ТОВ зобов’язується вчиняти від імені й за рахунок учасника певні юридичні дії. Однак, найважливіших умов, які є обов’язковими для отримання споживачем позики, у розміщеній рекламі не зазначено. Зокрема, адміністрування придбання в групах, надання позики в міру накопичення коштів у фондах групи, формування фонду групи за рахунок внесків усіх її учасників. Також не зазначено, що термін від укладання договору за програмою придбання товарів у групах до отримання позики може становити декілька місяців, а то й не настати взагалі. Одно слово, зазначені дії ТОВ «Економ Комфорт» є порушенням законодавства про захист від недобросовісної конкуренції у вигляді поширення інформації, що є фальшивою.

Телефоную особисто в Рівненську філію ТОВ «Економ Комфорт», цікавлюсь, чи можу взяти позику в сумі 30 тисяч гривень. Отримую позитивну відповідь, і мені одразу повідомляють, що цю суму сплачуватиму впродовж 7,5 року, а щомісячний внесок становитиме 333,33 грн. Але повинна одразу заплатити 2970 гривень, які… «не мінусуються».

Той факт, що ТОВ нечесно ставиться до клієнтів, а отже й наших читачів, оскільки не попереджає про необхідність внесення коштів щомісячно для отримання в майбутньому суми позики, надає неповну інформацію клієнтам і, до того ж, недостовірну, змушує «Сарненські новини» в подальшому відмовитись від публікації цієї реклами.

 

Ні товару, ні грошей

Пані Надія з Рівного, прочитавши таке оголошення в одній із обласних газет, прийшла за позикою в Рівненську філію ТОВ «Економ Комфорт». Із нею уклали договір про отримання кредиту, виписали квитанцію про внесення грошей, нібито застави. Коли жінка зробила оплату, зрозуміла, що через 5 днів їй ніхто кредиту не дасть, як і не повернуть кошти з  банку:

– Так собі сидять і розводять людей, – розповіла, – 2-3 клієнти в день, по 2-3 тис грн щодня, й навіщо ж працювати? А в рекламі пишуть: «…враховуючи потреби населення, зроблена спеціальна програма». Давайте будемо боротися з цими аферистами, які крадуть гроші в простого населення таким способом!

Правда, часто простому громадянину отримати кредит у банку майже неможливо, а потреба в таких речах, як нерухомість, авто, сільськогосподарська техніка існує. Тому люди почали звертатися за грошовою допомогою до фірм–адміністраторів, які масово розповсюдились всією території України. Вони пропонують отримання дешевої позики. Користуючись правовою необізнаністю простого громадянина та прогалинами в законодавстві України, працівники фірм адміністрування придбання товарів (позики) в групах красиво обіцяють надати кошти в найкоротші строки та під найнижчі відсотки, але про те, що вам потрібно буде чекати такої позики роками, при цьому щомісяця сплачуючи великі внески, замовчують. А договір складений таким чином, що дата надання позики не вказана, а адміністратор має право самостійно регулювати строки для її отримання. Також постає зрозуміле запитання: «Чи нададуть у найкоротші строки позику саме вам?». Думаю, відповідь зрозуміла. Крім того, навіть не кожен юрист, спеціаліст права зможе достовірно зрозуміти всі умови та використати їх на вашу користь.

За своєю суттю система придбання товарів за принципом «покупок у групах» – це і не кредит, і не позика, а специфічний вид придбання дорогих товарів «у складчину». Принцип її дії полягає в тому, що декілька осіб, які бажають придбати якийсь товар (автомобіль, нерухомість), об’єднуються в одну групу. Кожен її учасник щомісяця платить грошові внески, розмір яких залежить від вартості товару. Таким чином, щомісяця із загальних внесків учасників групи формують фонд, рівний, як мінімум, вартості товару. На ці гроші купують товар, який потім передають одному члену групи. Звичайно, це не означає, що «щасливчик» більше не платитиме внески, цей обов’язок зберігається за ним до самого кінця існування групи. А вона існує доти, поки бажаний товар отримає останній її учасник. Привабливість покупок у групах полягає в небувало низьких відсотках «націнки на товар» (7-10 відсотків у національній валюті), які практично вдвічі менші, ніж при оформленні кредиту в банку.

Типовий приклад. Група зі 100 осіб об’єднується з метою покупки автомобілів вартістю 50 тис. грн. Кожен із її учасників в якості першого внеску сплачує 500 грн – перші п’ятдесят тисяч зібрані. Купують автомобіль, який один із учасників групи отримує відразу, в перший же місяць платежу. Потім, наступного місяця, авто одержить інший учасник (він визначається за допомогою лотереї), і так далі, впродовж 100 місяців, аж поки група закриється після того, як всі її члени «стануть на колеса».

Зазвичай, механізм покупок у групах передбачає наявність організації-адміністратора, в чиї обов’язки входить координування дій групи покупців, акумулювання щомісячних виплат, розподіл товарів і забезпечення функціонування передбачених у системі механізмів. Послуги адміністратора оплачують окремо, самі учасники групи. Тому перший внесок учасника системи складається з декількох частин, одна з них є «чистим» внеском, тобто спрямовується на оплату вартості товару, а інша – на оплату послуг адміністратора.

Історичною батьківщиною системи покупок товарів у групах є Латинська Америка. В Аргентині ця система існує вже понад 30 років і налічує приблизно п’ять мільйонів учасників, у Чилі стійкі системи з’явилися в кінці 70-х років, а в Бразилії – в кінці 80-х, і кількість учасників уже перевищує 10 млн. У Європі подібні схеми працюють у країнах, скажімо так, не першого десятка: Португалії, Греції, Польщі, Угорщини. Але найголовніша відмінність латиноамериканських, європейських «групових» схем від наших, українських, полягає в тому, що в нас діяльність подібних організацій… не регламентується національним законодавством! Іншими словами, якщо постраждаєте (не отримаєте нічого після всіх виплат), ніколи не зможете довести в суді, що фірма-адміністратор вас «кинула» і порушила закони ведення фінансової діяльності.

Найбільшу небезпеку для новачків покупок товарів у групах, без сумніву, приховує договір між адміністратором і потенційним учасником. На словах, «обробляючи клієнта», працівники організацій-адміністраторів обіцяють молочні ріки з медовими берегами, присягаються, що клієнт отримає бажаний автомобіль, будинок чи квартиру вже через один-два місяці після підписання договору. При цьому часто скромно замовчують, що людина буде мати справу з системою «групових» покупок – у договорах зазвичай немає ні слова про тимчасові терміни отримання і розміри наданого «кредиту». Бо цього кредиту немає і не може бути в принципі.

Фірма-адміністратор не видає вам ні кредит, ні розстрочку на придбання бажаного товару. Вона лише надає набір послуг, спрямованих на його покупку. Але договори часто складені настільки туманно й складно для розуміння пересічної людини, що, потрапивши на гачок словоблудства, зіскочити з нього буде вкрай складно. А при відсутності законодавчого регулювання – практично неможливо.

Якщо ви, вже підписавши документи й будучи членом групи, раптом зрозумієте, що вас «розводять», і захочете вийти зі схеми, то навряд чи зможете повернути свої внески. На це можуть піти десятки років. Кошти, внесені в якості адміністративних і страхових платежів, а також початковий внесок, природно, не повертають.

За оцінкою фахівців-юристів, типові договори адміністраторів покупок у групах не містять ні предмета угоди, ні умов, ні зобов’язань. Окрім одного: клієнт повинен відразу за фактом заплатити адміністратору кругленьку суму, після чого розслабитися і даремно сподіватися з моря погоди. Підписавши договір, будете… «повинні» адміністратору все, вони ж вам – нічого, крім низки організаційних послуг.

Залиште коментар

1 Коментар на "Лохотрон по-українськи"

Повідомити
avatar

сортувати:   найновіші | старіші | найпопулярніші
Роман
Гість
Роман
1 рік 29 дні тому

ТОВ “Єкономкомфорт” дійсно не надає повну інформацію клієнту. Як юрист вже маю декілька справ у судах повязаних із поверенням коштів, що були вкладені у Єкономкомфорт. Звертайтесь за допомогою за тел. 067 8999118 Роман.

wpDiscuz