Немовицька ОТГ: життя після об’єднання

У 2017 році Немовицька, Зносицька та Тинненська сільські ради прийняли рішення про створення об’єднаної територіальної громади з адміністративним центром у Немовичах. Цьому передували обговорення, дебати, громадські слухання.

Зокрема за ініціативи Немовицького сільського голови Віктора Савчина питання про об’єднання трьох сільських рад попередньо розглянули на відкритому засіданні виконкому Немовицької сільської ради, що відбулось за участю членів виконавчого комітету, депутатів і громадськості, усього у ньому взяли участь 55 осіб. Громадські слухання утворення громади схвалили. Отож Немовицька ОТГ згуртувала села Тинне, Зносичі, Немовичі, Катеринівка, Гута-Перейма та селище Немовичі. Загальна чисельність населення громади становить 11555 осіб. Площа – 3019 га. На її території розташовані п’ять шкіл, три дитсадки, чотири заклади культури та стільки ж бібліотек, дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини та чотири ФАПи. Про те, як обживається громада та «дихає» за новим уставом,  дізнались у голови об’єднаної територіальної громади Віктора САВЧИНА.

Хоча прийнято вважати, що минуло вже майже 8 місяців із дня утворення Немовицької ОТГ, насправді це трохи хибна думка. Бо спочатку було рішення про об’єднання, потім вибори голови і депутатів 29 жовтня, а після цього кожна сільська рада ще працювала до кінця року за рахунок своїх бюджетів.

Та вже після виборів новостворена ОТГ стикнулася з численними труднощами на шляху реформування. Згідно з вимогами чинного законодавства, потрібно було в стислі терміни виконати низку обов’язкових процедур. Тоді й постала одна з ключових проблем створених в Україні ОТГ – кадровий голод. Нестача фахівців: юристів, економістів, фінансистів – дещо гальмувала певні процеси. Все ж 5 грудня провели першу сесію Немовицької ОТГ. До депутатського корпусу, за результатами виборів, увійшли 26 депутатів. Вони обрали секретаря ради, затвердили склад виконкому, створили комісію з реорганізації сільських рад тощо. Згодом затвердили статут ОТГ, положення про старост, підготували документи для державної реєстрації новоствореної територіальної громади тощо. Відтак з 1 січня ц.р. понад місяць працювала ліквідаційна комісія. Уже в новому році оформили передачу комунального майна на баланс об’єднаної територіальної громади. Усі ці процеси – складна та рутинна робота, щоб пройти всі етапи безболісно, юридично грамотно й оперативно, цікавилися досвідом  інших ОТГ, брали участь у семінарах, тренінгах, колегіях стосовно децентралізації, і дотепер щотижня відвідують їх.

Тому варто зазначити, що Немовицька ОТГ працює лише 4 місяці. Тож зарано казати про її глобальні досягнення, але здобутки вже є. Після об’єднання бюджет громади становив 1 425, 5 тис. грн. Ці кошти спрямували на вуличне освітлення в Тинному (від лікарні до центру села протяжністю 3 км), також засвітили нічні ліхтарі по вулиці Миру в Немовичах. У Зносичах нещодавно відкрили відділення місцевої пожежної команди, тож село вже має власний пожежний автомобіль, працюють 4 вогнеборці. Варто зауважити, що всі рятувальники Немовицької ОТГ, а діє тут 3 відділення МПО, пройшли відповідні навчання, що також фінансували з бюджету громади.

Подбали й про стан доріг. Зокрема провели їх ямковий ремонт у Тинному, Зносичах, Немовичах. Зараз вулиці в селах грейдерують. Щодо асфальтування дороги Немовичі-Тинне, та, згідно з розрахунками на реалізацію проекту, потрібно 36 млн. грн. Ще орієнтовно 200 тис. грн на проектно-кошторисну документацію. Однак, щоб розпочати асфальтування автомобільної дороги, що нині на обслуговуванні Облавтодору, її спершу потрібно перевести на баланс Немовицької ОТГ.

У нові бюджетні відносини Немовицька ОТГ вступила з січня 2018 року. На нинішній рік обсяг доходів громади становить 77873,3 тис. грн. Левова частка надходжень – власні доходи (10733,2 тис. грн), освітня субвенція (39212,9 тис. грн), медична субвенція (7888,5 тис. грн) тощо. Щодо власних доходів, податок на доходи з фізичних осіб становить – 56,2%,  єдиний податок – 13,0%, акцизний – 20,2%. За станом на 1 червня бюджет громади виконали на 111, 05%.

Отже, 2018 рік має бути результативним. Є реальний ресурс для втілення проектів, а також велика кількість інструментів, окрім власних надходжень, освітньої та медичної субвенцій. Це обласний бюджет, фонд енергоефективності та дорожній, ДФРР, окремі програми з будівництва амбулаторій. Тому, якщо працювати, результат буде. Скажімо, субвенція від держави на інфраструктуру для Немовицької ОТГ  у цьому році становить 4608600 грн. На ці кошти вже розробили 5 проектів. Зокрема на капітальний ремонт даху Будинку культури с. Зносичі (2018 р.), капітальний ремонт вул. Центральної, Федорова від перехрестя вул. Островського до перехрестя Терешкової в с. Немовичі (2018-2020 роки), будівництво лінії електропостачання житлового масиву в с. Тинне (вул. Тиха, Хмільна, Борова) (2018-2020 роки), придбання шкільного автобуса (2018 р.), капітальний ремонт підлоги залу клубу с. Катеринівка (2018 р.).

Варто зауважити, що проблем, над якими планують працювати, багато: будівництво лікарської амбулаторії та виготовлення  ПКД на ДНЗ у с. Зносичі, виготовлення генерального плану, зміни меж сіл Тинне, Катеринівка, Гута-Перейма та селища Немовичі, електрифікація нових масивів у Немовичах, Зносичах, Тинному; заміна електричних опор по вулицях Михнівка та Шевченка в Немовичах, добудова 2-ї частини Немовицької ЗОШ І-ІІІ ст., налагодження збору (системи роздільного збору), вивозу й утилізації сміття тощо.

Безумовно, щоб  впроваджувати у життя ці проекти, потрібні не лише кошти, а й команда однодумців. Отож сформували й відповідний штат. Насамперед створили додатково необхідні відділи, опублікували в ЗМІ повідомлення про проведення конкурсів на заміщення вакантних посад. Частину фахівців перевели зі Зносич, Тинного, також працевлаштували, молодих спеціалістів і з досвідом роботи. Так, відділ освіти, культури, молоді та спорту очолила Людмила Макриця, юридичний – Володимир Міщеня, спеціалістом з розвитку інвестицій призначили Ігоря М’якішева, головним лікарем у КНП «Немовицький ЦПМСД» – Віктора Пістоля. Усього в Немовицькій ОТГ трудиться 36 осіб. Для штатних працівників додатково облаштували кабінети, придбали 16 комп’ютерів і 11 столів. 5 комп’ютерів надали на тимчасове користування лікарям для підписання декларацій.

Доречно зауважити, що 21 березня очільник громади видав розпорядження про утворення робочої групи з розробки Програми соціально-економічного розвитку Немовицької ОТГ на 2018-2020 роки. Затвердили програму 19 квітня. Не менш важливо й те, що Немовицька сільська рада вступила в члени Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України». На останній сесії прийняли рішення про створення Інклюзивно-ресурсного центру, де працюватимуть спеціалісти вузького профілю: логопеди, дефектологи, реабілітологи, вчителі лікувальної фізкультури. Цей центр надаватиме консультативну та практичну допомогу вчителям та асистентам, які працюють із дітьми з особливими потребами. Також очільник громади повідомив, що обслуговуючий персонал усіх 5 шкіл цього року отримає матеріальну допомогу. Нададуть її і працівникам галузі охорони здоров’я.

Дивлячись сьогодні, як живе Немовицька ОТГ, можна сказати, що успіх залежить від вчасно прийнятого сміливого рішення. Ця громада зробила крок і об’єдналася, про що не шкодують, адже держава виконує свої зобов’язання, надаючи кошти на розвиток інфраструктури та субвенцію з держбюджету на заклади освіти й охорони здоров’я тощо. Завдяки цьому ОТГ міцніє економічно, крок за кроком розв’язує побутові та соціальні проблеми, покращують рівень життя людей і має амбітні стратегічні плани. Об’єднавшись, Немовицька громада отримала повноваження, фінансові ресурси, а також велику відповідальність, сформувала команду кваліфікованих працівників і нині трудиться – старанно, дбайливо  і доволі успішно.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz