Не стати живим товаром

На Рівненщині 8 осіб мають статус постраждалих від торгівлі. З них четверо зазнали трудової експлуатації. Саме така форма торгівлі набуває поширення серед наших заробітчан. Почастішали випадки втягнення громадян України в злочинну діяльність із перевезення наркотиків чи нелегалів на морських суднах, розповіла голова ГО «Центр «Чайка» Лариса ГУНЬКО під час засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, запобігання насильству в сім’ї та протидії торгівлі людьми:

–  На сьогодні понад 200 громадян України, яких було втягнено в такий вид злочинної діяльності, перебувають у місцях позбавлення волі на території Росії, Таїланду, Малайзії, Греції. В деяких країнах строк позбавлення волі може сягати довічного ув’язнення. Бажана багатьма українцями неофіційна форма працевлаштування неминуче тягне за собою ризик потрапляння в трудове рабство.

Найчастіше жертвами торговців живим товаром стають громадяни, що перебувають у складному становищі. Вербувальники розповідають про високі зарплати й людина вірить у те, що за декілька місяців роботи за кордоном зможе вирішити матеріальні проблеми.

І справді, складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, громадяни їдуть за кордон шукати добру роботу. Спритні ділки щороку використовують сотні таких шукачів.

Наша держава – це країна, з якої, зазвичай, здійснюється експорт жінок на світові ринки інтимного бізнесу – у Туреччину, Італію, Польщу, Іспанію, Німеччину, країни колишньої Югославії, Угорщину, Чехію, Грецію, Російську Федерацію, Об’єднані Арабські Емірати, Ізраїль, Сполучені Штати Америки й інші. У міжнародній системі Україна визначена як країна-постачальниця жінок. Саме українки зараз становлять значну частину живого товару на відкритих і таємних ринках Європи й Азії.

Дізналася, що на Сарненщині багато знають про проблему торгівлі людьми з повідомлень у пресі, соціальної реклами на телебаченні, білбордів, але мало хто усвідомлює її масштаби, а тим більше може припустити, що це станеться саме з ним. Так, існує стереотип, що лише малоосвічені люди можуть стати жертвами торговців людьми. Та за статистикою Міжнародної організації з міграції, 54 відсотки жертв торгівлі людьми мають вищу або неповну вищу освіту. Не завжди повіримо сумнівному оголошенню в газеті, але схильні довіряти словам своїх знайомих, бо думаємо, що друзі та родичі не можуть бути вплутаними в злочинну діяльність.

Знаєте, не обов’язково їхати за кордон, щоб потрапити в залежність від експлуататора, 4 відсотки постраждалих опинилися в рабстві в межах України. Але маєте знати, що торгівля людьми – це кримінальний злочин, який в Україні, як і в багатьох країнах світу, карається ув’язненням від 5 до 15 років із конфіскацією майна. А в деяких державах, наприклад США та Канаді, – довічним ув’язненням.

Принаймні тридцять громадських організацій в Україні допомагають постраждалим від торгівлі людьми, надаючи медичну, психологічну та юридичну допомогу. В громадських організаціях працюють справді небайдужі люди, які забезпечують конфіденційність і безоплатність послуг. Національна гаряча лінія надає консультації з питань попередження торгівлі людьми, включаючи допомогу жертвам, інформацію з безпечного працевлаштування за кордоном, перевірку фірм-посередників тощо.

Номери національної гарячої лінії: 0 800 500 335, 0 800 500 225 або 0800505 501 та короткі номери: 116123, 116111. Усі дзвінки, які межах України, безкоштовні.

 

Не користуйтесь послугами незнайомців

Наша країна плідно працює, аби запобігти торгівлі людьми. Але ми самі повинні бути уважними й обережними. Тим, хто мріє отримати гарну роботу за кордоном, треба звернути увагу на таку інформацію: торговці людьми діють через агенції з працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств. Також розміщують брехливі оголошення в газетах і на стендах, звертаються з пропозиціями просто на вулиці, допомагають матеріально, щоб затягнути людину в боргову кабалу. Часто торговцями живим товаром виявляються добрі знайомі чи друзі, причому значний відсоток серед них – жінки. Найчастішими формами експлуатації є нелегальна секс-індустрія, примусова праця, сурогатне материнство, втягнення в злочинну діяльність і примусове донорство. Пам’ятайте, що жертвами стають як жінки, так і чоловіки, а також неповнолітні діти.

Якщо ж ви або ваші знайомі все-таки вирішили поїхати за кордон, прислухайтесь до рекомендацій, які дала начальниця управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Валентина ДРИГАНЕЦЬ:

– Ніколи нікому в жодному разі, крім офіційних службовців, не віддавайте свої ідентифікаційні документи. Завжди отримуйте та сплачуйте за свій закордонний паспорт, візи та проїзні документи самі. Це врятує вас від боргової кабали та стане на перешкоді торговцям людьми використати ваші документи для вчинення інших злочинів. Обов’язково візьміть із собою копію внутрішнього та закордонного паспортів. У разі необхідності вони можуть спростити процедуру отримання документів на повернення в Україну. Можете отримати додаткову інформацію, зателефонувавши до громадських організацій, що протидіють торгівлі людьми в Україні.

Переговори про працевлаштування за кордоном, навчання, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть наодинці з агентом. Запросіть взяти участь у перемовинах свою довірену особу, члена родини чи близьку людину. Перевірте, чи має агент або фірма ліцензію на посередництво у працевлаштуванні за кордоном. Таку інформацію можна перевірити в Державному центрі зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за телефоном 8-044-289-50-97 щоденно після 17:00. З метою працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір зрозумілою для вас мовою. Документ оформляють у двох примірниках, один з яких залишається у вас.

– Валентино Володимирівно, якщо людина їде за кордон законно працювати, яку необхідно отримати візу?

– Робочу, туристична або гостьова не дає права на роботу. Інакше можете стикнутися з нелегальним становищем, експлуатацією та принизливою депортацією з країни. Термін законного перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтесь послугами незнайомців, які пропонують подовжити його.

Залиште своїм родичам і друзям декілька копій таких документів: внутрішнього паспорту України, закордонного паспорту, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних документів і фотографії. До того ж, повідомте їм телефонні номери свого роботодавця, друзів за кордоном, Консульства (Посольства) України та місця потенційного проживання.

– Яких основних правил необхідно дотримуватись при працевлаштуванні за кордоном?

– Насамперед отримайте достовірну та повну інформацію про майбутню роботу й умови проживання.

З’ясуйте, чи має фірма, що займається вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію, зателефонувавши до Державної служби зайнятості України за телефоном (044) 287-25-95, або перевіривши «Перелік фірм, які отримали ліцензію на працевлаштування за кордоном» на веб-сторінці Державної служби зайнятості http://www.dcz.gov.ua/.

Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану посаду буде законним, бо працюючи нелегально, порушуєте закон. А для законного працевлаштування за кордоном необхідно мати дозвіл на роботу, відповідну візу, трудовий контракт. Ознайомтеся з правилами працівників і мігрантів у країні, до якої подорожуєте. Заздалегідь подбайте про безпечне й надійне місце проживання там, а також у країнах транзиту.

Копії всіх важливих документів (візи, закордонного та національного паспортів, страхового полісу, контракту, запрошення тощо) зберігайте в безпечному місці окремо від оригіналів. Один екземпляр копій усіх документів, а також нещодавно зроблену фотокартку й контактну інформацію роботодавця, своїх друзів за кордоном, Консульства (Посольства) України та місця потенційного проживання залишіть у своїх рідних і близьких.

– Якщо попри всі перестороги, все ж за кордоном людина потрапила у важку ситуацію, куди необхідно звернутися по допомогу?

– До Посольства або Консульства України в країні перебування; державних, міжнародних і громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, місцевих правоохоронних органів, організацій української діаспори, інших організацій та установ (наприклад, релігійних).

Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та нелегальній міграції: 0 800 505 501 безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні, 527 безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Vodafone та lifecell (пн-пт – з 10.00 до 21.00, субота – з 10.00 до 18.00). Корисні вебсайти: www.stoptrafficking.org.ua.

Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном: (044) 238 16 57. В екстрених випадках і стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу: (044) 254 98 36 (цілодобово).

– Дякую, Валентино Володимирівно, за рекомендації. Нехай вони краще нікому не знадобляться.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz