Підвищення рівня безпеки та надійності енергоблока № 3 – не лише екологічне, але й питання безпеки держави

З метою залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан довкілля, надання можливості вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади в місті-супутнику Рівненської АЕС у рамках публічних обговорень у м. Вараш відбулися громадські слухання щодо продовження терміну експлуатації (ПТЕ) енергоблока № 3 РАЕС. У них взяли участь представники Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРБ), Міненерговугілля, НАЕК «Енергоатом» і Рівненської АЕС, громадських та екологічних організацій, ЗМІ, органів влади, місцевого самоврядування, державних установ і громадськості населених пунктів зони спостереження енергогенеруючого підприємства. Фахівці Держатомрегулювання та ДНТЦ ЯРБ у супроводі генерального директора РАЕС Павла Павлишина відвідали також енергоблок № 3.

Розпочинаючи слухання, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський зазначив, що атомна енергетика, як основна частка енергетичного сектора України, продовжуватиме свій розвиток. Адже вона – найнадійніше джерело постачання найдешевшої, екологічно чистої електричної енергії. Нині її ціна у 3,5 раза дешевша, ніж на теплову та на 20% дешевша за гідроенергію. У новоприйнятій урядом України Енергетичній стратегії України до 2035 року передбачається збереження на тривалий період домінуючої частки атомної генерації у виробництві електроенергії в Україні. Основною метою є збереження існуючого на сьогодні парку реакторних установок – 15 ядерних енергоблоків, чотири з яких розташовані на майданчику РАЕС, та підвищення їх рівня безпеки.

DSC_7256«Проектний строк експлуатації для атомних енергоблоків України, визначений 30 роками, наразі є дуже консервативним підходом. Світова практика свідчить, що сьогодні існує можливість продовжувати термін служби ядерних установок до 80 років. Питання продовження терміну експлуатації енергоблоку дуже складне й об’єднує цілий комплекс заходів інжинірингового, науково-технічного характеру та великий обсяг робіт із модернізації, які виконуються на підставі світового досвіду безпеки, – прокоментував Юрій Недашковський. – Енергоблок № 3 Рівненської АЕС – це восьмий із 15-ти енергоблоків України, термін експлуатації якого на етапі продовження. Варто зазначити, що РАЕС не лише врахувала весь попередній досвід ПТЕ інших українських енергоблоків, а й продемонструвала кращі зразки підходів до вирішення цього питання. Безумовно, досвід рівненських атомників стане взірцем у продовженні терміну експлуатації енергоблоків компанії. Враховуючи, що пріоритетом її діяльності є безпека, навіть прийнявши рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока № 3 РАЕС на 20 років, через 10 буде здійснено періодичну переоцінку стану його безпеки, замінено необхідне обладнання».

Генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин зазначив, що відповідно до чинного законодавства НАЕК «Енергоатом» у травні 2017 року подала до Держатомрегулювання України заяву про внесення змін до ліцензії на право здійснення діяльності на етапі життєвого циклу «експлуатація ядерної установки енергоблока № 3 РАЕС» і провела масштабне технічне переоснащення. За словами Павла Павлишина, це дозволяє встановити новий термін експлуатації енергоблока № 3 РАЕС до 11 грудня 2037 року. У своїй доповіді Павло Яремович наочно продемонстрував економічну доцільність продовження ресурсу енергоблока № 3 РАЕС, обґрунтувавши її тим, що нині продовження терміну експлуатації становить менше 2% від вартості будівництва нового енергоблока.

Також генеральний директор РАЕС надав детальну інформацію щодо кожного заходу капітального характеру, включаючи обсяг виконаних робіт. «На сьогодні проведено повний комплекс робіт з оцінки технічного стану обладнання, трубопроводів, будівель, споруд і будівельних конструкцій. Виконана оцінка сейсмостійкості, підтверджено стійкість обладнання до впливу жорстких умов навколишнього середовища. Підвищено рівень безпеки енергоблока відповідно до сучасних вимог і виконані заходи капітального характеру з підвищення безпеки».

DSC_7246
Фото Едуарда КОЛЯДИЧА.

Держатомрегулювання завершило державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока № 3 РАЕС. Матеріалами підтверджена спроможність експлуатуючої організації забезпечити під час подальшої експлуатації енергоблока № 3 РАЕС захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища відповідно до вимог норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки. Повноту й достовірність відомостей, що містяться в поданих НАЕК «Енергоатом» документах, спроможність заявника дотримуватися умов провадження заявленого виду діяльності, встановлених нормами та правилами з ядерної та радіаційної безпеки, підтверджено під час інспекційного обстеження, яке провели на майданчику Рівненської АЕС у період із 4 по 8 червня 2018 року.

Присутні на зустрічі представники громади населених пунктів зони спостереження РАЕС: Володимирецького району Рівненщини та Маневицького району Волині, а також депутати м. Вараш і Рівненської обласної ради – мали можливість отримати відповіді на запитання від перших керівників.

Депутат Вараської міської ради Степан Жданюк озвучив необхідність відновлення фінансування добудови соціальних об’єктів міста, що будувалися до пуску енергоблока № 4 РАЕС. А найбільш наболілим для мешканців регіону виявилося питання пільгового ліміту споживання електроенергії, розмір якого, на їхню думку, є незначним. Також звучали пропозиції щодо зменшення тарифу на електроенергію для найближчих населених пунктів.

Як підкреслив голова Маневицької райдержадміністрації Андрій Линдюк, громадськість ніколи не була стримуючим фактором розвитку атомної енергетики. Мешканці зони спостереження РАЕС хотіли б отримувати в повній мірі кошти субвенції на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, тим більше, що НАЕК «Енергоатом» цілком виконує свої зобов’язання, перераховуючи до держбюджету гроші в повному обсязі. Також місцевих жителів хвилює і якість доріг, які водночас є шляхами евакуації. Депутат Маневицької районної ради Людмила Веремейчук підняла питання державного медичного страхування для населення зони спостереження. Більшість запитань мали загальнодержавний характер і потребували перегляду тарифної політики в галузі електроенергетики.

На прохання покращити інформування населення 30-кілометрової зони спостереження Павло Павлишин зазначив, що за фінансової підтримки РАЕС буде відновлено роботу телерадіокомпанії «Бурштиновий шлях», заснованої 2010 року.

Варто відзначити й участь у слуханнях представників громадських організацій. Так, члени рівненського «Екоклубу» Ольга Лящук та Інна Мулявка цікавилися достатністю води річки Стир для системи зворотного охолодження РАЕС і впливом її стоку на потужність електростанції. Також екологи запитували про плани завантаження в активну зону реактора блока № 3 палива Westinghouse.

На завершення заходу голова Держатомрегулювання Григорій Плачков наголосив, що громадські слухання є ключовим етапом ефективного діалогу із суспільством: «Продовження терміну експлуатації енергоблока № 3 РАЕС – це не лише екологічне, але й питання безпеки всієї держави, стабільної роботи об’єднаної енергосистеми України, надійного проходження осінньо-зимових і літніх максимумів. Хочу подякувати всім присутнім за участь у проведеному обговоренні й побажати успіхів у настільки важливому для країни проекті».

За матеріалами управління інформації та зв’язків із громадськістю РАЕС.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz