Влетить у копієчку зібрати цього року школярів до школи

Останній місяць літа абсолютно для всіх мам і татусів сповнений турботами. Вже сьогодні в батьків майбутніх учнів болить голова:, як заощадливо зібрати дитину до школи. Перед Днем знань найбільші затрати очікують на батьків першокласників столиці, анонсує телебачення. У скільки це обійдеться жителям району, «Сарненські новини» поцікавилися на ринку та в крамницях міста й упевнилися, що всім родинам, а особливо багатодітним, це влетить у копієчку.

Різні Інтернет-видання проводять дослідження цієї теми напередодні 1 вересня. Зокрема аналітики OLX порахували, яку ж суму варто виділити батькам. Сьогодні на платформі зареєстровано понад сто тисяч оголошень у категорії «Товари для школярів», а середній бюджет на покупку набору першокласника цілком може становити майже 2 тис. грн.

Перше, що насамперед купують, – шкільний портфель. Можна обрати як новий, так і той, що був у використанні в хорошому стані. В середньому його ціна становитиме 300 грн.

А ось покупка стандартного набору канцтоварів обійдеться приблизно в 475 грн, туди ввійде укомплектований пенал із двома кульковими ручками, двома простими олівцями, лінійкою, стругачкою, гумкою, набором для малювання (кольорові фломастери й олівці), а також щоденник і комплект із 10 зошитів.

Упоравшись із одним завданням, мами й тата приступають до найскладнішої частини ритуалу зборів у школу, а саме до пошуку шкільної форми. Серед усіх покупок ця найдорожча. Комплект зі штанів, двох сорочок, туфель і спортивного костюма з кросівками для хлопчика в середньому коштуватиме 1000 грн. Одягнути дівчинку трохи дорожче. Її шкільний гардероб із двох блузок, спідниці, шкільного сарафана, туфель, спортивного костюма й кросівок обійдеться в 1105 грн. Це за мінімальними цінами.

У цілому, купуючи такий комплект речей, батьки витратять на шкільні збори приблизно 1800 грн. Сума може варіюватися в залежності від якості й кількості куплених товарів.

 

Якісні чи дешевші?
DSC_4338Отож  вирушаю в похід на міський ринок зі списком. У переліку шкільна форма, кольорові та прості олівці, фломастери, акварельні фарби (краще медові, 6 кольорів), по 10 зошитів у клітинку й косу лінійку, спортивний одяг, кросівки чи кеди, змінне взуття (туфлі чи босоніжки), ранець.

Які ще потрібні будуть додаткові зошити й підручники, у школі скажуть після 1 вересня.

Отож форма для хлопчика обійдеться від 499 до 1100 грн – від покупки лише піджака до комплектів у різній комбінації з піджака, штанів і жилетки. Для дівчаток – 209-1000 грн – просто сарафан або комплект у поєднанні з піджаком, спідницею, блузкою. Дизайнерська форма (в основному польського виробника) дорожча – понад 800 грн за сарафан чи 1535 грн за комплект із блузи, спідниці й жилетки. Багато речей із колекцій форми продають окремо.

Метелик і краватка для хлопчика – 45-69 грн, бантики для дівчинки – в середньому 50 грн. Сорочка для хлопчика коштує 295-345 грн, блузка для дівчинки – 199-430 грн. До речі, можна зекономити, якщо є вишиванка. Туфлі для школярика обійдуться в 415-495 грн, для дівчинки – 195-395 грн. Спортивний одяг, а саме костюм-трійку можна купити за 465-675 грн – це кофта на блискавці, штани й футболка чи толстовка з довгим рукавом. Лише спортивні штани коштують 139-439 грн, футболки – 279-429 грн, кеди – 295-375 грн, кросівки можна знайти і за 179 грн. Вартість комплекту із 5 пар шкарпеток різного кольору 100 грн. Це вигідніше, ніж купувати кожну пару окремо. Еластичні тілесні колготки для дівчинки вартують 49 грн.

Далі за списком – канцелярське приладдя. Одразу зупиняємося на українських акварельних фарбах «Захоплення» 8 кольорів за 16,99 грн. Прості олівці часто продають наборами по 4 штуки або комплектами з лінійками, гумками, точилками для олівців – це 16,99-27,99 грн. Але один олівець можна купити й усього за 2,49 грн. Далі вибираємо кольорові. Тим, хто не любить китайські товари, пропонують українські олівці Marco 24 штуки за 55,99 грн або грецькі Bic 12 штук за 74,99. Якщо знайдете італійські 6 штук за 59,99 грн, то вони зекономлять місце в пеналі, бо олівці двоколірні. Щодо фломастерів, то кількість кольорів у школі не обумовлюють. Тож упаковка з 6 штук вартуватиме 6,99-24,99 грн, з 12 штук – 19,99-69,99 грн, а за 24 фломастери доведеться викласти 69,99 грн. Зошити в косу лінійку й клітинку (12 аркушів) із твердою обкладинкою коштують 2,30-2,50 грн, тож за 10 штук кожних загалом заплатите 46-50 грн.

Пані Людмила продає канцтовари на маленькому ринку. На оптовому, запевняє, якщо якість товарів краща, вони також дорожчі, просто батьки цього не усвідомлюють, а слово «опт», каже, діє на них, як магія. З іншого боку, у кого 2-3 і більше школярів, віддають перевагу саме опту. Але потім у вересні приходять і кажуть: «Дайте ручки, які пишуть, олівці, що малюють, фарби, щоб не клеїлись…».

Продавчиня також зазначила, що батьки першокласників менше купують канцтоварів, бо здають гроші вчителям на закупівлю інвентарю. Хоча нещодавно тато з донькою придбали особисто всього на 850-860 гривень – у тому числі книжку, розвиваючу гру, підставку для книжок, одно слово, весь комплект для першого класу.

 

За наплічниками – до Олени Данильчик

DSC_4317
Фото Василя СОСЮКА.

Аби ще порівняти ціни, завітали до приватного підприємця Олени Данильчик, що на першому поверсі в готелі «Случ» (зліва). Одразу зауважу, що виживає не стільки через продаж товарів у роздріб, як через перерахунок коштів за їх придбання. А на декількох квадратних метрах товару  чимало, до речі, сертифікованого. На жаль, поки що немає можливості розширити приміщення.

Тут уже не раз для дітей влаштовували свято, якого малеча дуже хоче, але на підготовку треба щонайменше 2-3 місяці, окрім того, залучити постачальників, зацікавлених у рекламі власної продукції. Через  надзвичайну зайнятість підприємиці  це зробити поки що теж неможливо.

Тепер щодо цін. Зошити 12 аркушів із кольоровою обкладинкою з найгарнішими малюнками – від 1,90 грн. Приємний той факт, що є такі батьки, яким купували колись тут наплічники, коли вони були малими, а тепер вони приходять сюди з власними дітьми. Вартість рюкзаків від 100 до 1500 грн. Одно слово, наплічники заслужили найкращу репутацію, бо хто вже раз тут їх брав, приходять знову.

Найбільше розгублені батьки першокласників, дехто бере два рюкзаки, хтось спочатку один, а потім ще по один приходять, не знають, що насправді треба. До речі, від учителів вимагають сертифікати на ту продукцію, якою користуватимуться маленькі школярики, і не тільки на канцтовари, а й дошки, які також є в магазинчику Олени Данильчик.

Олена не любить таких слів як «опт» і «акція», у магазині ціни такі, щоб і самі могли функціонувати (багато з’їдає оренда й податки), і батькам було недорого придбати товари. Хтось віддає перевагу тому, щоб виписувати все необхідне по Інтернету. Але це теж не завжди дешевше. Недавно одна мама заходила, розповіла пані Олена, яка для доньки виписала наплічник за 1000 грн (плюс пересилка «Новою поштою»). У магазині точно такий тільки для хлопчика коштує 800 грн. Можуть і додаткову знижку зробити.

Із перших днів війни на сході країни Олена Данильчик піддержує наших бійців-патріотів. Завдячують їй нині і Роман Яковець, що захищає Україну, і Віктор Слободзян, який нещодавно повернувся з Авдіївки. Звернулися також із районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді з проханням допомогти зібрати до школи дітей із малозабезпечених сімей у Сарнах. А таких у місті 25. Для трьох підготувала повністю комплекти. Але подумайте: у райцентрі так багато є тих, хто продає канцтовари й могли б долучитися до цієї благодійної справи. Є ж і «Норма», і «Маркос», каже пані Олена.

Насамкінець скажу: щоб купити все необхідне для першокласника, в Олени Данильчик можна вкластися в 400 гривень.

 

Тримають марку

Розмовляю з багатодітною мамою, яка виховує з чоловіком дітей різного віку – найменший відвідує дитячий садок. На моє запитання чи то жартома, чи то серйозно відповіла: «Старшому нічого не купуватиму, бо придбала йому дорогий телефон, а менший буде доношувати після старшого».

Мама, яка відправляє дитину цього року у перший клас однієї з міських шкіл, розповіла, що батьки здаватимуть гроші в школу на необхідне канцелярське приладдя, від дітей форму не вимагатимуть, та й відвідуватиме малеча освітній заклад навіть без наплічника, який залишатиме у школі.

– А якщо п’ятеро дітей і всім треба купити шкільну форму, за що батьки її придбають? – запитує вже мене ще одна мама. У відповідь продавчиня Світлана демонструє білу сорочку для хлопчиків вартістю 50 гривень і каже, що попри ціну і хорошу якість її не беруть, бо, за словами батьків, вона, виявляється, вийшла з моди. А є такі ж у клітинку. Ті, що вартують 280, віддають за 200.

Пані Олена розповідає, що в цьому році шкільною формою певного кольору, як було колись, не торгують, бо ніхто таку не купує. Віддають перевагу піджакам і сарафанам окремо. Популярні спідниці, блузки, куртки-бомбери. Каже, що в неї можна одягнути школяра за тисячу гривень (це без взуття). Вартість кардиганів – 100-150-300 грн, штанів – 220 грн. Один хороший піджак у закупці, роз’яснює, коштує 14 доларів, але ж його ніхто не візьме. На великому ринку є польські костюми, але їх теж не кожен може собі дозволити. Купують часто гуманітарні речі, які навіть дорожчі за нові, але люди не розуміють, акцентують мою увагу продавці.

В іншому наметі продавчиня демонструє одяг для хлопчиків і дівчаток за знижками. З дешевої тканини люди не хочуть купувати, каже. А якщо, скажімо, залишаються штани одного-двох розмірів і замість 385 грн їх пропонують за 300, то замість того, щоб радіти, запитують із підозрою: «А вони що, браковані, що так багато скидаєте?». Звертаю увагу на жіночий комплект – штани і довгий кардиган вартістю 850 гривень із добротної тканини для дівчаток. Є окремо сарафан – 425 грн, спідниця – 285, піджаки – 385 грн.

Для Алли, в якої одна дитина йде в перший клас, а друга – в п’ятий, першокласниця обійшлася у 2500 грн (без туфель, кросівок і зошитів). І це зважаючи на те, що жінка безробітна, але може придбати речі за їх початковою вартістю. А так, каже, на першокласника потрібно не менше п’яти тисяч гривень.

До розмови приєднується пані Інна: «Зошити й ручки можна придбати й на оптовому, можливо, й дешевше, але вони набагато гіршої якості». Висловлює свою думку й про форму: «Дуже важко було, коли запроваджували шкільну форму в освітніх закладах, привчити дітей і навіть деяких батьків до неї. А тепер, виходить, уже не треба. На мою думку, вона потрібна, і то з першого класу, бо дисциплінує». Її підтримує Алла, яка теж хоче привчити сина з першого класу до сорочки та костюма:

– Учні, які навчаються в Сарненському НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка і Сарненському районному ліцеї «Лідер», тримають марку. Скоріше за все вони замовлятимуть і шитимуть форму відповідного кольору в ательє.

 

Навчати чи досидіти до пенсії?

Інна підштовхнула мене до розповіді про нову українську школу, про яку не можу не сказати, розкриваючи тему. Як же відбуватиметься навчання?

День у класі починатиметься з розмови на підлозі ігрової кімнати. Півгодинне заняття називається «Ранкове коло» — з учителькою діти говорять, скажімо, про минулі вихідні, настрій і, зрештою, про все цікаве, чим хочуть поділитися. Так, відповідно до ідеї нової школи діти мають пізнати світ цілісно, бо в шість років їм складно ділити його на математику, літературу та природознавство. Після такої півгодинної розминки починаються уроки. Парти в класі мають бути розставлені колами. Четверо учнів сидять обличчям одне до одного, тож дитина бачить навпроти себе очі друзів, а не спину однокласника попереду. Крім того, це має полегшити роботу в команді, кажуть учителі. Адже саме завданням, які розвиватимуть роботу в колективі, віддає перевагу новий освітній стандарт.

Упродовж уроку діти можуть вільно висловлюватися й ділитися думками про те, що відбувається. Не треба довго тягнути руку й боятися озватися, доки не дозволить учитель. Багатьох батьків лякає відсутність звичної дисципліни, домашніх завдань та оцінок. Заспокояться тоді, коли побачать результати. Тобто, що їхня дитина вчиться читати, рахувати і, найголовніше, щодня з радістю йде до школи й не втрачає до неї інтерес, а здобуває нові знання.

Із 1 вересня вчитися за новим стандартом почнуть усі перші класи, отже, вчителі, які їх візьмуть, уже пройшли курс підготовки. Загалом це 22 тисячі педагогів у всій Україні. Проект із підвищення кваліфікації вчителів перших класів розпочався ще першого лютого. Це комбінований очно-дистанційний курс навчання.

Один із викликів на етапі всеукраїнського втілення — це якісне матеріально-технічне забезпечення, адже в нових класах має бути комфортно й приємно навчатися. І якщо в містах ситуація краща, то тисячі сільських шкіл пристойного ремонту й нових меблів не бачили вже десятки років.

У Міністерстві освіти, втім, кажуть про це з певним оптимізмом: «Уперше в українській історії шкільна реформа супроводжується суттєвою фінансовою підтримкою. На 2018 рік уряд заклав мільярд гривень якраз на оснащення кабінетів початкової освіти», — розповіла радниця міністра  освіти й науки Іванна Коберник.

1 вересня на шкільні лави мають сісти майже 400 тисяч першокласників. Чи будуть викоренені старі підходи до їх навчання? Ніхто не застрахований від протидії на місцях, каже радниця міністра освіти й науки. А ще вчителів, які хочуть просто спокійно досидіти до пенсії або й довше.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz