Школа радості

Напередодні першого вересня стало цікаво, чи багато в районі шкіл, де оформлені перші класи відповідно до вимог Нової української школи. НУШ – це не тільки навчання без підручників і нові програми, це ще й нове освітнє середовище, яке має бути зручним і комфортним кожному першокласникові.

Навіть облаштування кабінету відіграє безпосередню роль у навчальному процесі. Принаймні так повинно бути. При цьому меблі в класі мають відповідати декільком важливим критеріям, серед яких: ергономічність, безпечність, міцність, певні форма, колір, розміри та вага, а також естетичність.

Аби Нова українська школа виглядала в ідеалі, клас необхідно поділити на певні освітні осередки. Серед них для навчально-пізнавальної та художньо-творчої діяльності ігрові, проведення дослідів, відпочинку, бібліотечка, осередок вчителя та змінні тематичні осередки.

Начальник Управління освіти й науки ОДА Григорій Таргонський серед шкіл, які за станом на 17 серпня були готовими до впровадження НУШ, назвав і Сарненські ЗОШ № 4 І-ІІІ ступенів і НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка, Цепцевицьку ЗОШ І-ІІІ ступенів, що стали лідерами з запровадження концепції. Тож і вирішила завітати в Сарненську ЗОШ № 4. Із жовтня 2017 року освітній заклад перебуває на самофінансуванні. За сприяння районної влади та відділу освіти РДА отримали три інтерактивні дошки, мультимедійні екрани та за державні кошти освітньої субвенції придбали ноутбуки. Кожен учитель долучився до підготовки до нового навчального року. Дехто міняв жалюзі, меблі, а інші оновлювали інформаційне та методичне забезпечення.

Царина першокласників

Із директоркою Тетяною Василенко йдемо маленьким коридором із фотогалереєю на стіні, де починається царина першокласників. З вересня м’які безкорпусні меблі з’являться і в коридорі. Побачила й нові парти, за якими після старту НУШ діти освоюватимуть програму першого класу. Їх можна було взяти й дешевше, поділилася Тетяна Марківна, як пропонує Міносвіти, але, порадившись, вирішили придбати дорожчі – комфортні не лише зовні. Ними надзвичайно задоволені і батьки, і дітлахи. Зате зекономили на стільцях, на які потрібно було б витратити 25 тис. грн, та й кошти на це не передбачені (тільки на меблі – 48 тис. грн, хоча витратили вже 50 тис. грн). Сонячної гарної днини маленькі стільці винесли на шкільне подвір’я і з ініціативи директорки розмалювали кольорами веселки.

IMG_20180816_160014Окремо йшли кошти на дидактичне й інформаційне забезпечення. Вчителі, які навчатимуть першокласників, визначили перелік найнеобхіднішого. Важливою тут була думка колег пілотних шкіл. Зокрема опорного загальноосвітнього навчального закладу «Рокитнівська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3», де побували начальниця відділу освіти, молоді та спорту РДА Світлана Коркош, Тетяна Василенко і директорка Сарненського НВК «Школа-колегіум» ім. Т.Г. Шевченка Ніна Тіткова. Зустріч дала позитивний поштовх. Так, у ЗОШ № 4 вчителі розмалювали підлогу, на якій є цифри, математичні символи, а на стіні з’явиться і баскетбольний щит. Ще до 1 вересня сподіваються отримати м’які меблі, крісла-м’ячі для хлопчиків, одно слово, процес триває.

Є мультимедійні, замовили й багатофункціональні пристрої: принтер, ксерокс і сканер у кожен кабінет для першокласників. Приємно, що вчителі не просто набирають перші класи, пройшовши завдання на платформі. Так, Наталія Матвієнко входила до складу обласної творчої групи. Розробила тему «Транспорт» для педагогів області. А Вікторія Криницька після занять у Рівненському обласному інституті післядипломної педагогічної освіти як тренер із фізичного виховання навчала вчителів цьому предмету.

До речі, малеча побувала вже тут під час проведення традиційної школи першокласника. Вони дуже енергійні, до всього проявляють інтерес, а жвавості можна в них запозичити.

Розповіла й показала директорка, що зробили в других класах, кабінетах для індивідуального й інклюзивного навчання та корекційної роботи. А подібного центру «Сонечко», створеного в освітньому закладі для діток, які змушені перебувати вдома, немає не тільки в районі, а й поза його межами. Є приміщення і для занять групи продовженого дня.

Класні кімнати оснащені сучасними технічними засобами. Кабінет українознавства є своєрідним виховним центром; компаси, глобуси, карти побачили в географічному, в кабінеті математики є теж усе необхідне. Тож і не дивно, що учні щорічно стають призерами районних олімпіад із фізики й астрономії. Звернула увагу, що кожен клас по-особливому привабливий. Наприклад, обслуговуючої праці – рушниками, виробами зі шкіри, бісеру, вишивками. Завідувачі кабінетами підійшли до справи оформлення не тільки творчо, а й матеріально, тож кожен має свій вигляд навіть із заснування парт. Для успішної роботи є величезний арсенал методичного забезпечення. Побувала в кабінетах англійської мови зі SMART TV, української, куди ще рік тому поставили телевізор для підготовки до ЗНО, зарубіжної літератури – з оригінальною картою з портретами письменників, мистецтва, інформатики, хімії – з новим сучасним телевізором і годинником, де замість цифр – хімічні елементи. У кожному куточку створене освітнє середовище.

DSC_0162Заслуговує на увагу сучасний інформаційний STEM-центр. Абревіатура STEM розшифровується як Science (наука), Technology (технології), Engineering (інженерія), Mathematics (математика). Діти на практиці навчаться застосовувати науково-технічні знання в реальному житті, розвивати навички критичного мислення, вирішувати проблеми й працювати в команді. Зробили ремонт і в кабінеті медичного працівника. Фінансування на медичні препарати вистачає. Знаходять можливості й постійно поповнюють шкільну бібліотеку новими надходженнями, лише весною придбали літератури на 700 грн. Дітей тут розважає папужка Тоша, а одну зі стін прикрашають веселі бджілки. У минулому році не було вчительської кімнати, цьогоріч педагоги її матимуть.

Добрим словом згадала Тетяна Василенко підприємців Наталію Леончик (зробила все можливе й неможливе, щоб забезпечити заклад дидактичними матеріалами), Наталію Царук (постачила шкільні парти), Михайла Вальковця (інформаційне комп’ютерне забезпечення), директора ПрАТ «Сарненська ПМК-81» Анатолія Музичка. Кожному вдячна за оперативність, помірні ціни та сприяння.

Команда однодумців

У кабінеті Тетяни Василенко багато зелені, тож відвідувачі та гості часто запитують, чи вона, бува, не біолог. Щойно переступивши поріг освітнього закладу в статусі директорки, її найпершим бажанням було й до цього завжди прагне, щоб він став для дитини школою радості. Мабуть, так воно і є, якщо до Тетяни Марківни може зайти як першокласниця з особистими проблемами, так і старшокласники з різноманітними пропозиціями…

IMG_20180816_160022Із гордістю директорка відзначила, що вчителі природничих дисциплін виграли компостер, який от-от має надійти. Тож матимуть безкоштовні добрива для шкільних клумб. Одну з них – дизайнерську – започаткували минулорічні випускники. Техпрацівники також доклали максимум зусиль, щоб школа виглядала привабливо, працювали без перепочинку впродовж двох місяців.

За сприяння міської ради поставили контейнер для збору пластикових пляшок, а вчителі біології облаштували місце для збору кришечок. Планують із вересня також роздільно збирати паперові відходи.
Відрадно, що роботу вчителів і учнів оцінили на рівні України. В області мають призові місця юні обдарування, було й третє в Україні. Одно слово, школа виконує не лише освітню функцію, тут діти можуть реалізувати себе в гуртках, клубах, секціях, конкурсах. «Завдячую долі за те, що маю однодумців – молодих, креативних, завзятих і відповідальних заступників Світлану Оніщук, Віту Зелінську, Анну Єгорову. Бо одній людині це не під силу. Але за порадою, підказкою чи з власною пропозицією приходять різні за віком учителі», – каже Тетяна Василенко.

Інформаційні стенди вже готові до Дня знань. Усі класні куточки, від яких не відмовились – у коридорі. На фото – кольоровий тиждень у школі, що надовго запам’ятався, бо зближує дітей, учителів і батьків. У куточку спортивних досягнень скоро забракне місця, аби розмістити всі кубки та призи. До речі, відділ освіти передав туристичне спорядження вартістю майже 100 тис. грн, щоб не тільки брати участь у змаганнях, а й проводити підготовку до них на майданчику школи.

Підтримують директора й батьки, вболівають, переживають і допомагають. На контролі все ще залишається відвідування учнів.

Якщо театр починається з вішака, то школа – з головного входу, яких тепер у Сарненській ЗОШ № 4 декілька, адже навчатимуться в ній у новому навчальному році півтисячі учнів.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz