Зробити власний вибір

Навіщо громадам об’єднуватись?. Розмови та бесіди з цього приводу відбуваються в багатьох населених пунктах Сарненщини. І, звісно, є як прихильники, так і противники процесу добровільного об’єднання громад. Нещодавно поспілкувалися з гостями редакції – активними жителями села Вири, вислухали їхні міркування.

Так, Юрій Солтис, вирівський сільський голова минулого скликання, називає Василя Єленця вічним головним інженером Вирівського кар’єру. Перебуваючи на заслуженому відпочинку, чоловік продовжує трудитися в Сарнах. Разом із головою Клесівської ОТГ Василем Гриником роздумують про час, який настав. А його моменти та можливості, переконані, треба використовувати для покращання життя громади.

«Колись працювали колгоспи, тепер вимирають села, – каже Юрій Солтис. – Безперечно, є великі плюси в об’єднанні громад. Нині ж, коли обговорюємо ідею створення ОТГ у Вирах, за підрахунками фінансистів, громада тільки виграла б. У порівнянні з Клесівською – на 22 відсотки більше населення (тільки дорослого), субвенції ж ідуть із урахуванням кількості жителів, території, яка теж є більшою. Окрім того, збільшене фінансування для сільських громад у порівнянні з міськими чи селищами міського типу. Тобто свої 20 мільйонів громада мала б на розвиток. І для чого навантажувати район, який випрошує гроші з державного бюджету на нагальне будівництво освітніх закладів, таких як у Цепцевичах, Вирах, Чабелі… А так нехай би Вири спочатку отримали власні 3-5 мільйонів на розвиток інфраструктури по лінії ОТГ. А податки, які отримує сільська рада? З мого попереднього досвіду знаю, що бюджет виконують із цих показників.

Навколишні ради: Кам’яне-Случанська, Чудельська і Селищна – думаю, тільки чекають дзвіночка від керівництва Вирівської».

Василь Гриник підтримує вирівських активістів, однак радить вирішувати все в правовому полі. Насамперед, організувати ініціативну групу, яка тримала б руку на пульсі, а сама ініціатива має йти, підтверджує, від керівника Вирівської сільської ради та місцевих депутатів.

У багатьох українців є можливість об’єднатися в громади, переконаний Юрій Солтис, але в більшості випадків процес затримується через бажання людей мати свій центр. Чи завжди це добре? Скажімо, штат Клесівської ОТГ налічує 40 осіб, яких набрали не з доброї волі, чи так їм захотілось, а згідно з законодавством. Якщо створять Вирівську, їх буде не менше. Але, суто гіпотетично, можна заощадити на 25 чиновниках (150 тис. грн на одного в рік, а це не мало не багато 4 млн грн), якщо, скажімо, відбудеться злиття Вирівської та Клесівської. Бо тоді вже було б достатньо додати лише 15, а не 40 працівників. І не тільки зекономити на апараті ОТГ, а на всіх послугах, які жителі Вирівської сільської ради так само отримуватимуть. До речі, маючи майже 10-літній досвід роботи в органах місцевого самоврядування, Юрій Солтис може сказати, що постійно користувалися послугами сільської ради 10-15 чоловік. Решта заходили 1-2 рази на рік.

Василь Єленець і його односелець Юрій Лехкобит стовідсотково виступають за об’єднання громади. Важливо, щоб розмови не залишилися просто балачками. Слухаю і розумію просту річ: якщо повноваження реалізують на місцевому рівні і до цього процесу долучаться місцеві люди, тоді отримають значно кращий ефект результативності. Для прикладу, якщо умовний район займається школами й робить закупівлю картоплі для всіх освітніх закладів, то це один варіант. А коли громада опікується своїми школами й робить закупівлю овочів для тих, де навчаються їхні діти, – процес під конкретним контролем. І тому навіть без збільшення витрат одразу зростає якість роботи того чи іншого підприємця, з яким співпрацює громада. Це зрозуміло, якщо задуматись. Але, на жаль, не всі замислюються. З іншого боку, якщо створюватимемо ОТГ, не знаючи, як кінці з кінцями зводити, то за рік-два на тому все закінчиться, припускаю.

З Центру розвитку самоврядування в Рівненській області готові приїжджати й зустрічатися з ініціативними групами населених пунктів, громадою, проводити роз’яснення. І вони нададуть повністю правову незалежну оцінку спроможності новоствореної ОТГ, а люди зроблять власний вибір, адже це не на рік чи два, а десятки літ. Можливо, з часом ОТГ стануть одним із пріоритетів нашої держави, як у Франції та Польщі.

Окрім того, прийде час, висловлюю думку, і, припустимо, навіть у недалекому майбутньому відбудеться злиття вже новоутворених громад. А достойних, аби очолити ОТГ, люди оберуть самі.

«Чи буде Вирівська самостійною громадою, чи об’єднається з Клесівською – дружбу втрачати один із одним не варто, – підтримує розмову Василь Гриник. – Подивіться, які досягнення в музичної школи, хочемо підняти з колін комунальне господарство. Плідно співпрацюємо з керівником рівненських рятувальників Сергієм Круком. І цей список можна продовжити. У нас є грейдер, тож надаємо послуги з грейдерування, вивезення сміття, яке забираємо також і з території Вирівської сільської ради. За те, що покажемо на рівні області як це робимо, нас готові підтримати фінансами на придбання баків для сортування сміття. Хай у Вирів буде і своя громада, але вони матимуть кошти, щоб працювати з нами, робити разом добрі справи в певних напрямках, скажімо, енергоефективному чи екологічному. Спочатку треба дати людям можливість зробити власний вибір, але ініціативна група має попрацювати над цим із Офісом реформ. Щодо фінансових питань, допоможе моя заступниця Тетяна Коханевич, адже фінансистки такого високого рівня годі шукати навіть і в області».

На фото: представники ініціативної групи з Вирівської сільської ради   Юрій Лехкобит (у центрі) та Юрій Солтис (справа) завітали до голови Клесівської ОТГ Василя Гриника (зліва).

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz