Йоготерапія – цілісний розвиток із нотками задоволення

Новина про те, що віднині в Академії бойових мистецтв «Берсерк» проводитимуть заняття з йоги, прокотилася Сарнами миттєво. Тому вже на перше безкоштовне заняття до молодої та перспективної інструкторки Валерії РУСЯНОВСЬКОЇ зібрались чимало зацікавлених представниць прекрасної статі.

Вона практикує йогу вже чотири роки й не приховує свою любов до неї. Тому саме у Валерії – дівчини, яка принесла індійські практики в наше місто, дізнавались про їхні особливості.

– Йога – це щось усім зрозуміле й водночас далеке. Тож що треба знати про йогу? І кому варто нею займатись?

– Є чітке й конкретне поняття: це система фізичних і психологічних практик. Вона кардинально відрізняється від інших способів догляду за тілом. Якщо на фітнесі чи в спортзалі просто качають DSC_8495пм’язи, то йога пропонує робити це гармонійно та пропорційно, відповідно до своєї природи. За філософією йоги люди діляться на три групи: Пітта, Вата і Капха. Пітта – це м’язовий тип, вони активні й енергійні, люблять силові навантаження. Вата – високі й худі. А Капха – це повненькі, присадкуваті. На заняттях зазвичай присутні різні типи людей, кожен з яких полюбляє різні види активності. Але розвиток потребує протилежного. Наприклад, Капха люблять релаксувати, а їм навпаки треба більше інтенсивних фізичних вправ. Тому йога враховує всі ці нюанси, індивідуальність кожного та потреби.

– У наш час існує чимало занять для розвитку особистості. Чому з їх усіх Ви обрали таку екзотичну йогу?

– Це був інтуїтивний вибір, навіть не задумувалась над цим. Краса й догляд за тілом мене завжди цікавили, хоч у дитинстві була лінива, фізкультуру прогулювала, танцями ніколи не займалась. Тому все, чого зараз досягла, заробила своєю працею через піт, сльози та біль. А як інакше? В мене немає спортивного минулого, як у багатьох йогів, які можуть виконати круті асани. Просто з дитинства мріяла сісти на шпагат. Коли навчалась в університеті в Івано-Франківську, випадково побачила оголошення про набір на безкоштовне заняття і вирішила спробувати. Це був набір Української федерації йоги, і рада, що потрапила саме до них. Навіть пам’ятаю день першого заняття  – 11 жовтня. Відчула, що це моє, адже було класно, комфортно, затишно. Відразу зрозуміла, що буду займатись йогою впродовж усього життя.

– А як із людини, яка займається йогою, Ви перекваліфікувались в інструктора?

– Не прагнула стати інструктором, займалась для задоволення. Після закінчення університету постало питання пошуку роботи. Побачила оголошення на вакансію адміністратора йога-центру, і мене туди одразу взяли! Ще на співбесіді повідомили про можливість пройти курси інструкторів, та відмовилась. Тоді не вірила у свої сили, адже це велика відповідальність. Згодом мене таки вмовили пройти ті курси. Після приїзду групи не просила, це не було моєю мотивацією, мені було цінним, що розвивалась для власної практики. Але через деякий час дали першу групу – вагітних. Було дуже страшно. Думала, як я – молода дівчина, яка ще не народжувала, займатимусь із вагітними? Але все пройшло успішно. Відтоді ось уже третій рік викладаю йогу.

– Чи змінилось Ваше життя після того, як почали практикувати йогу?
– Так, через декілька місяців відчула трансформацію. Почала робити на користь йоги свідомий вибір: відмовлятись від багатьох не потрібних, зайвих в житті речей, людей, які викликають негативні емоції. Ми не повинні цього терпіти й страждати. Стала по-іншому дивитись на ситуацію, бачити її глибину, можливо, суть. Потім, звичайно, змінюється харчування. Людина відмовляється від брудного, шкідливого, некорисного, більше дбає про здоров’я тіла через їжу. Йогічна – та, що дарована природою: фрукти, овочі, крупи. Серед йогів переважна більшість – вегетаріанці та сироїди, але це не є основною й обов’язковою умовою і не означає, що ти не йог, їси м’ясо. Кожен орієнтується на власні відчуття, переконання.

– Йога корисна для тіла, мозку, свідомості, психіки… Чи справді йоготерапія працює відразу в стількох напрямках? Як обрати, над чим працювати в першу чергу?

– Не рекомендую перед тим, як іти на заняття, вникати в такі непрості, навіть філософські питання. Йога виникла ще до нашої ери, уявляєте, скільки там накопичено знань, вчень і скільки треба часу, щоб у цьому розібратись?

йогаНайпримітивніший інструмент, яким володіє людина, – це тіло. Все починається від роботи з ним залежно від мотивації кожного. Хтось хоче красиву й підтягнуту фігуру, і йога може це дати. Тільки після того, як тіло досягнуло певного рівня, можна вже задумуватись і про інші речі. Навряд чи особа, яка не може просидіти з рівною спиною десять хвилин, досягне гармонії та дотримається філософії йоги.

Йога справді працює і в інших напрямках. Такі елементарні речі, як закрити очі, сконцентруватись, щось уявити, усвідомити себе тут і зараз, апелюють до свідомості, емоційного стану. Такі вправи враховують особливості психосоматики. Не секрет, що наші думки та проблеми відбиваються на тілі різними проявами: хворобами, поставою, ходьбою. І навпаки, через тіло можна впливати на те, що в голові. Наше фізичне тісно пов’язане з психічним. Треба доглядати себе й берегти з цих двох сторін.

– Відомо, що йога прийшла до нас з Індії, де має чіткий релігійний і філософський підтекст. Як ці вчення поєднуються в наших слов’янський людей, які вірять в іншого Бога та мають зовсім інакше уявлення про світ?

– Люди, по суті, вірять в одне й те ж, просто називають і трактують це по різному. Є 12 законів природи, які наслідують йоги. Вважаю їх універсальними для всіх незалежно від віросповідань чи особистих переконань. Гляньте на йогів. Це переважно добрі, спокійні, гармонійні й щасливі люди. Адже коли вивчаєш власне тіло, починаєш краще себе чути, розумієш потреби й бажання. Для цього геть не обов’язково вірити в Шиву чи Будду, йогу практикують у всьому світі мусульмани, індуси, християни, навіть атеїсти. Йога – універсальна, тому зможе знайти ключик до серця кожного, кому цікавий власний розвиток як фізичний, так і морально-духовний. Вона не суперечить жодній релігії. А ті, хто її практикує, вірять в елементарні природні закони: не критикуй, не обмани й ін.

– Йога має чимало різних практик, асан. Поділіться секретом, як їх варто опановувати?

– В йозі є різні підходи. Інструктор використовує одну методику, але адаптує її до людей, з якими займається. Вагітним, наприклад, багато чого не можна виконувати, але водночас для майбутніх пологів корисні вправи з налаштування дихання, відкриття тазостегнових суглобів. Є багато жінок, які не відчувають себе єдиним цілим із дитиною, йога допомагає налаштувати цей контакт. Не менш важлива розтяжка: чим краща, тим скоріше жінка відновлюється після пологів.

Так само йога нараховує декілька тисяч різних варіантів вправ від найпростіших до дуже складних. Я у своїй практиці себе не підганяю. Гарне тіло – це класно, але не потрібно себе рвати, ламати, силувати. Я надаю перевагу інтенсивним заняттям, але з почуттям задоволення. Вони повинні проходити в кайф, адже життя нас і так навантажує. Тіло саме зробить ту чи іншу вправу, коли буде готовим до цього.
– Чому займатись йогою корисно?

– Тому що це профілактика захворювань, пов’язаних із горлом, носом, шлунком, статевою системою. Зміни в собі кожен відчуває індивідуально: дехто після перших занять, інший через рік. Проте абсолютно всі відчують комфорт у спині, перестануть сутулитися, захочуть бути в русі. А ще йога витягує. Через деякі вправи людина реально може витягнутись на декілька сантиметрів. Беззаперечним плюсом є профілактика та лікування спини, що так необхідні при малорухливому способі життя, сидячій роботі. Йога – найефективніший профілактичний метод для функціонування здорового тіла та духу.

DSC_8468п– Йога має безліч плюсів, але чи можна знайти в цих заняттях принаймні якісь мінуси?

Мінуси є в необережності. Найбільше в йогів страждають коліна, а також кисті, лікті. Треба бути з цим обачним: можна зробити дуже круту вправу, але тільки один раз, а після цього все життя лікуватись. Коли починаєш займатись, зазвичай мало що вдається, а потім тіло адаптується, і вже важко зупинитись. Тому треба з розумом підходити до тренувань, втамовувати азарт і розвиватись поступово.

– А чоловіки часто замаються йогою?

– Якщо брати у співвідношенні, то 80% – жінки, а 20% – чоловіки. Стереотипно сильна половина думає, що це не чоловіче заняття. Мало відвідують, соромляться. Хоча успішні йоги-інструктори в більшості – це чоловіки.

– Як виникла ідея викладати йогу в Сарнах, адже раніше цим ніхто не займався?

– У Сарни запропонували приїхати ще рік тому, але  не наважувалась, бо в Івано-Франківську було зосереджене моє життя. Потім вирішила – чому б і не спробувати, тим більше, якщо є попит. Тут спокійніше, можна присвятити більше часу власній практиці та внутрішньому наповненню, менше турбуватиме зовнішній світ. Тому приїхала, щоб віддатись йозі, розвиватись разом із новими людьми.

– А який підхід використовуєте в роботі з клієнтами?

– Я за максимальну взаємодію з людьми. Люблю і поговорити, і насмішити, щоб було комфортно. Чогось їх вчу я, а щось – вони мене. В інструктора повинен бути набір якостей, основа, без якої він не зможе бути ефективним й успішним. Перше – це, звичайно, фізична підготовка, друге – харизма та впевненість у тому, що робиш і кажеш. А ще відповідальність, співчутливість, вміння адаптуватись, знаходити спільну мову з людьми. Вони хочуть бачити не просто інструктора, а й друга, який підтримає. Під час занять буває багато інтимних моментів, наприклад під час розтяжки, інших вправ до людини торкаєшся, тому важливо заслужити довіру, налагодити контакт.

– Що відчуває людина після заняття, якщо воно пройшло правильно та з користю?

– Дуже люблю, коли по людях видно, що вони змінились після заняття. Це одразу помітно: з’являється вогник в очах, спокій, відчуття щастя, комфорту. Кожен по-різному відчуває. Але повинні бути піднесення, ейфорія: коли добре попрацював, а потім розслабився. Йога виснажує, і за логікою, прийшовши додому, хотілося б полежати, але клієнти розповідають, що навпаки відчувають приплив енергії. Хочеться рухатись, діяти. Також покращується сон, з’являється грація, як у хижака. Люди, які займаються йогою, впевнені у своїх рухах, ході та поставі.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz