Голос, подарований людям

Письменник або поет, якщо не буде писати, не зможе дихати й жити повноцінно. Це стосується всіх митців.

Маємо чудову нагоду поспілкуватися про мистецтво з талановитою уродженкою Сарн, відомою в Україні співачкою і викладачем Людмилою ПРОТАСЕВИЧ, яка ще 5 років тому займалась педагогічною діяльністю зі студентами Луганського музичного училища та Луганської академії культури й мистецтв, але доля повернула її в рідне місто, і зараз вона передає свої знання, талант і досвід вихованцям Сарненської дитячої музичної школи.

– Пані Людмило, спершу поговоримо про Вашу викладацьку роботу в школі. Чи справді спів благотворно діє на дитячий розвиток як у моральному, так і фізичному плані?

– Спів для дитини дуже важливий, і він необхідніший, бо є відмінною базою для розвитку мови дитини, зміцнюючи голосовий апарат, і вдосконалює дикцію. Діти, які займаються співом регулярно, спокійніші та врівноваженіші. Постійно займаючись ним, можна подолати відчуття замкнутості й пригніченості, благотворно впливає на нервову систему, розвиває її пам’ять й увагу.

– Голос, оздоровлюючись у процесі вокального тренування, сприяє всьому організму?

– Так, безумовно. Гортань – друге серце людини. Вокал, у першу чергу, є профілактикою простудних захворювань. Від тренувань м’язової тканини голосового апарату зникнуть захворювання дихальних шляхів. Вокальна робота – це ще й вентиляція легень, що дуже важливо для зростаючого організму дітлахів. Люди, які систематично співають, збільшують об’єм легень, що додає їм запас міцності. Вірне дихання при цьому розвиває легені, що сприяє кращій циркуляції крові в організмі, добре зміцнює серцевий м’яз. У більшості професійних співаків рівень тривалості життя значно вищий за середній. Співати завжди корисно, навіть якщо особа вважає, що немає ні голосу, ні слуху.

– Правда, що заняття вокалом здатні виправити заїкання?

– У дітей із мовною патологією спів – це один із факторів покращання мови, що допомагає поліпшити дикцію і постановку розмовної мови. Доведено, що легкий ступінь заїкання може геть зникнути, якщо співати регулярно. І чим раніше, тим більше шансів позбутися цього недоліку. Головне – це регулярність занять. Але людям із середнім або сильним ступенем заїкання він не допоможе.

– У Тібеті, наприклад, монахи досі лікують нервові захворювання співом.

– Так, споконвіків ним лікують душевні розлади, він сприяє психічному розвитку та зміцненню нервової системи. Навіть прослуховування музики змінює настрій людини: одні твори заспокоюють та умиротворяють, інші – підіймають настрій. Спів допомагає позбавитися стресів.

– З якого віку можна навчатися вокалу?

– Чим раніше почнете працювати з голосовим апаратом дитини, тим швидше буде розвиватися, почне вірно дихати й інтонувати, звикне до чіткої артикуляції. Оптимальний вік для старту – 6-7 років.

Протасевич
Фото Василя СОСЮКА.

– Які емоції відчуваєте під час співу?

– Отримую величезне задоволення, коли все виходить. Буваю і невдоволена, бо співак – це людина, яка носить інструмент у собі й на звучанні голосу може відобразитись усе: несприятлива погода, нервові потрясіння.

– Для Вас спів задоволення чи робота?

– І те, й інше. Це частина мого життя і можливість реалізуватися.

– Скільки часу потрібно, щоб навчитися гарно співати?

– По-різному. Буває, людина щойно прийшла вчитися, має настільки гарне налаштування голосу, що відразу виконує вірно. Проте інколи шлях до професійного співу досить довгий. У кожного свій темп розвитку.

– Ви маєте вже вагомі здобутки в педагогічній діяльності, виховали плеяду талановитих співаків.

– Так, пишаюсь вихованцями: Наталя Сергійчук, лауреат І премії Міжнародного фестивалю-конкурсу «Українська коляда» (м. Львів, 2018 р.), дипломант Всеукраїнської музичної олімпіади «Голос країни» (м. Київ, 2016 р.), Влад Михайловський, лауреат І премії міського фестивалю-конкурсу молодіжного мистецтва «Спалах талантів» (м. Сарни, 2018 р.), Вероніка Марковець, лауреат І премії міського фестивалю-конкурсу молодіжного мистецтва (м. Сарни, 2018 р.), Катерина Булава – ІІІ місце в V Всеукраїнському фестивалі «Лелеченьки» на Житомирщині (2015 р.), ІІ місце на обласному конкурсі серед учнів шкіл естетичного виховання (м. Рівне, 2016 р.), Катерина Симончук – ІІ місце в обласному конкурсі серед учнів шкіл естетичного виховання (м. Рівне, 2016 р.), Влад Ситнік – студент Луганського музичного коледжу, переможець «Слов’янського базару» у 2017 р., і багато інших.

– Що побажаєте читачам, землякам?

– Щиро зичу всім мирного неба, благополуччя, щоб на Сарненській землі народжувалися і славили її талановиті люди – співаки, музиканти, літератори, художники, спортсмени… Безмежно вдячна моїм слухачам і близьким людям за любов і підтримку.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz