«Орлівське море» – заслуга громади

Територія Костянтинівської сільської ради – невелика в порівнянні з іншими – 6 тисяч 111 гектарів, а проживає на ній усього 2303 людини. Однак перспектива та потенціал розвитку її населених пунктів є.

Так, упродовж 2017-2018 років відкрито один торгівельний заклад і виробництво будівельних блоків різного типу, а у 2016-му розпочато будівництво готельного комплексу, що зараз призупинено. Про це повідомив учасникам виїзного засідання колегії під головуванням голови райдержадміністрації Ярослава Яковчука, Костянтинівський сільський голова Роман Боровик. Є на території ради також дві школи, Будинок культури, ФАПи.

 

Маленька школа з великими досягненнями

У 2006 р. Орлівська ЗОШ І ступеня переселилася в нове приміщення. Саме батьки школярів починали зводити її фундамент власними силами. Учителі проводили уроки, а потім розвантажували цеглу. Одно слово, будували громадою. І тепер між селом Орлівкою та містом Сарни, на околиці біля лісу – прекрасна будівля, про яку з любов’ю розповіла учасникам колегії директорка освітнього закладу Світлана Рибнік. З гордістю говорила як про тих, хто працював і трудиться нині у школі, так і про вихованців. Лише в минулому році двоє учнів 4 класу зайняли перше і друге місця в обласному конкурсі «Юний дослідник», а Кирил Шеремет – друге місце в Україні. Перше в області і друге в Україні зайняли також у Всеукраїнському конкурсі-огляді «Галерея кімнатних рослин». Зберігають у школі й вироби з глини Максима Шабака, який виготовляє їх власноруч із 2 класу.

В озеленених класних кімнатах, де поновили тільки стіни, донині збережені всі меблі. Гості заглянули в комп’ютерний клас, їдальню, до першокласників. Другий рік поспіль у школі є інклюзивне навчання, і впродовж багатьох років – індивідуальне. Так як в Орлівці немає дитячого садка, на базі школи відкрили групу короткотривалого перебування дітей 5-річного віку.

Світлана Рибнік презентувала концепцію Нової української школи і Програму всебічного розвитку дитини «Крок за кроком» в умовах очолюваного закладу. Щодо Програми, то заклад був єдиним у районі, який започаткував її ще у 2003 році. Також директорка акцентувала увагу на співпраці з батьками. А от облаштований майданчик біля школи і викладений бруківкою вхід до школи, наголосила, заслуга сільського голови. Допомагають і райдержадміністрація та районна рада – у класах два роки тому поставили енергозберігаючі вікна за кошти району.

У 2012 школа визнана як громадсько-активна. Так, діти і прибирають територію села, і відвідують Будинок милосердя, і зустрічаються з воїнами АТО.

У приміщенні старої школи, що існує ще з 1944 року, створені дві музейні кімнати. Як патріоти свого населеного пункту, вчителі хочуть його зберегти, адже це історична пам’ятка – маєток пана Орлова. Проблемою є дах, що сиплеться, тож просять хоча б перекрити стару школу. А список меценатів, який очолює сільський голова, досить солідний – Микола Морозюк, Микола Клевака, Михайло Білецький, Василь Пістоль, Сергій Белеля, Руслан Цуман, Олег Політило, Анатолій Каленюк, Микола Віщик.

Одним із позитивних прикладів того, як громада долучається до вирішення питань на території ради, є очищення водойми, яку багато хто називає «Орлівським морем», та облаштування поряд місця відпочинку, в тому числі й для дітей. На все використали 127 тисяч гривень. Однак жодної копійки не потратили з місцевого бюджету – все зробили за кошти громади села Орлівка. Щороку проводять аналіз води в санстанції і перед початком купального сезону наймають водолазів, аби ті обстежили дно водойми.

Населені пункти розбудовуються, про що свідчать нові оселі обабіч дороги Київ-Ковель. Однак, за словами сільського голови, темпи будівництва останніми роками знизились. Приємно було спостерігати й оброблені паї, які орендує на території ради СГПП «Мир» (Михайло Чиж).

Найшли спосіб і як вирішити проблему стихійних сміттєзвалищ у межах населеного пункту – давали в тих місцях земельні ділянки під будівництво.

У селі Іванівка, куди завітали учасники колегії, є ФАП і магазин Стрільського споживчого товариства. Завідувачка ФАПом Ірина Титечко, запевнила, що медикаментами першої необхідності забезпечені і катастрофи зі щепленнями дітей немає. А Роман Боровик одразу звернув увагу на збудовану у 2017 р. електролінію протяжністю до кілометра і встановлену трансформаторну підстанцію, на що витратили 460 тис. грн. Із них 370 тис грн – із бюджету сільської ради, решта – кошти населення в рамках співфінансування. Нині вирішують питання про підключення цієї лінії.

 

Мрія сільського голови

Територію Костянтинівської ЗОШ І-ІІ ступенів повністю облаштували за кошти сільської ради (укладення бруківки). До речі, освітньому закладу цьогоріч виповнюється 50 років. Школа працює в повні дві зміни – з 8 ранку до 18.30 вечора. Директорка Галина Корень подякувала районній владі та відділу освіти за шкільний автобус, що підвозить дітей із Іванівки. Також депутатам районної ради Роману Ковальчуку, Олександру Хомуку, Володимиру Банацькому, які завжди відгукуються на шкільні потреби. Відзначила і співпрацю школи з ДП «Сарненський лісгосп».

На базі закладу працює шкільне лісництво «Паросток», яке впродовж останніх п’яти років є постійним призером учнівських зборів, що проходять у Рівному. Галина Корень відзначила також досягнення свого творчого та енергійного колективу. До участі у  Всеукраїнському конкурсі «Юний дослідник» учитель Антоніна Крат уже двічі готувала школярів, роботи яких проходили відбірковий тур у четвертому етапі в Києві. А цьогоріч у цьому конкурсі вчителька початкових класів Жанна Чиж із вихованцем Марком Подлєгаєвим вибороли перше місце.

Хоча капітальний ремонт у школі не проводили, але надавали кошти, щоб підтримувати заклад у належних умовах. Нещодавно замінили два котли на твердопаливні.

Завідувачка публічно-шкільною бібліотекою Оксана Тасаж висловила вдячність читачам шкільної книгозбірні, які дарують книги. Скажімо, в минулому році діти подарували 61 книжку, а цьогоріч уже 50.

Сільський голова завжди заздрив тим колегам, у чиїх населених пунктах був дитячий садок, мріяв про ДНЗ у Костянтинівці. І от нарешті мрія здійснилася, коли відкрили ДНЗ «Казка». Його завідувачка Мирослава Белік-Галушко розповіла, що в закладі перебуває 50 діток. Тут розпочали облаштовувати спортивний майданчик, а в планах – зробити дитячу метеостанцію.

Як не дивно, але в населеному пункті немає приміщення для організації та проведення урочистих та інших подій. Власник магазину, приватний підприємець Тарас Банацький тепер вирішує цю проблему, облаштовуючи на другому поверсі свого торгівельного закладу актову залу.

Завершили практичну частину засідання колегії і провели пленарну в місцевому Будинку культури. Цьогоріч у культосвітньому закладі замінили вікна та вхідні двері, на що витратили майже 29 тис грн з місцевого бюджету. Директорка БК Лідія Шеруда розповіла про роботу гуртків, проведені масові заходи та обмінні концерти.

 

Потерпають від двозмінного навчання

На пленарному засіданні колегії начальниця відділу освіти, молоді та спорту Світлана Коркош розповіла про підготовку закладів освіти району до нового 2018-2019 навчального року та створення нового освітнього простору в перших класах.

IMG_0022Попри те, що щороку в закладах дошкільної освіти створюються додаткові місця, існує проблема перевантаження груп, особливо в міській місцевості. Відсоток охоплення дітей ДНЗ становить усього 48 відсотків.

Мережа ЗОШ району задовольняє потреби жителів Сарненщини, однак проблемою, що потребує вирішення, є двозмінне навчання. Найбільше від цього потерпають: Чабельська ЗОШ І-ІІ ступенів, Вирівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Костянтинівська ЗОШ І-ІІ ступенів і  Цепцевицька ЗОШ І-ІІІ ступенів. Вирішити цю проблему можливо, збудувавши нові школи.

Щодо підручників, то якщо учні 1-4 і 5-9 класів забезпечені ними та навчальними посібниками відповідно  на 70 та 80 відсотків, то 10-11 класів лише на 35 відсотків. Їх довозять, за словами Світлани Коркош, відповідно до графіка МОН України.

Об’ємну та детальну інформацію щодо виконання підприємствами, установами й організаціями Указів Президента України, Постанов Кабінету Міністрів України та відповідних розпоряджень голів обласної і районної держадміністрацій, підвищення рівня виконавської дисципліни в районі презентував керівник апарату РДА Василь Стельмах. Скажімо, впродовж 8 місяців цього року виконавчі комітети мали поінформувати про виконання 55 розпоряджень і доручень голови РДА. Зробили це, відповідно до встановлених термінів, лише виконкоми Кам’яне-Случанської, Костянтинівської, Селищенської, Тутовицької та Степанської рад. Окрім того, керівник апарату РДА наголосив на відзначенні Дня захисника України та проведенні урочистих заходів за участю органів самоврядування з цієї нагоди.

 

ОТГ має бути самодостатньою

На пленарному засіданні колегії голова РДА Ярослав Яковчук наголосив, що в усіх має бути запас палива, як мінімум, до кінця року й за опалювальний сезон на підвідній території кожен керівник відповідатиме персонально. А ще закликав забезпечити комфортні умови для роботи дошкільних навчальних і закладів освіти, культури, ФАПів, амбулаторій тощо. І якщо температура знизиться до 8 градусів тепла, не чекатимуть 15 жовтня, а включити тепло раніше. Звісно, з одного боку умови сьогодення й бажання людей – мати нові сучасні та комфортні приміщення, з іншого – треба розраховувати на реальний фінансовий ресурс, тобто джерело фінансування в бюджеті.

Голова райдержадміністрації повідомив також про подані пропозиції на будівництво 4 амбулаторії – у селах Люхча, Ремчиці, Костянтинівка, Корост. В останньому поки що не вирішили питання щодо земельної ділянки. Співфінансування становить орієнтовно 600 тисяч гривень на одну амбулаторію. А вартість кожної сягає шість із половиною мільйонів гривень. До речі, заклад не тільки оснастять сучасним обладнанням, а й матиме житло лікарю, який там працюватиме. Проект мають реалізувати до кінця бюджетного року, але чи вдасться, залежить від співфінансування.

Ярослав Яковчук окремо акцентував увагу й на питанні децентралізації, на якому. Як людина, яка підтримує створення ОТГ, ратує за ту громаду, що буде самоокупною, спроможною і самодостатньою, а не ходитиме з простягнутою рукою. І якщо, приміром, у жителів селища Степань є бажання створити об’єднану територіальну громаду, вони не мають відкидати Степанську районну лікарню, попри те, що її утримання тягтиме з бюджету 10-12 мільйонів гривень. І навіть субвенції, які вони отримають, не покриють затрат на цей заклад. Інше питання – ефективність роботи лікарні, адже хворі шукають той заклад, який може надати якісні медичні послуги.

Насамкінець перший заступник голови РДА Іван Назарець звернув увагу присутніх на виконання завдань початку осіннього призову до Збройних сил України, що розпочався першого жовтня.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz