«Custody Records»: нова система зaбезпечення прaв зaтримaних у Сарнах

16 жовтня в Сарненському ізоляторі тимчасового тримання презентували новітню систему контролю за дотриманням прав людини «Custody Records».

634Її суть полягає в цілодобовому відеоспостереженні, що дозволяє за потреби переглянути правомірність дій працівників ізолятора тимчасового тримання, поліцейських і самих затриманих. Крім того, інформація з усіх семи встановлених камер виведена не лише на монітор у Сарненському ІТТ, а й дистанційно — в Управління забезпечення прав людини Національної поліції.

«Досягнення будь-якої мети полягає в системності. Тому намагаємося та створюємо системний підхід до захисту прав людини в діяльності Національної поліції, — зазначив т.в.о. начальника Управління забезпечення прав людини Національної поліції України Євген Леванцов. — Працюємо над тим, аби права людини були максимально захищеними у сфері надання поліцейських послуг. Тому система «Custody Records» — один із етапів реалізації нашої мети».

Безпосереднім гарантом захищеності громадян в 4154ІТТ є інспектори з дотримання прав людини. У Сарнах таких чотири. Однією з тих, хто пройшов конкурс на цю посаду, є Тетяна Магеровська. Жінка розповіла, що головне в роботі це стресостійкість, адже доводиться працювати в цілодобовому режимі з людьми, що вчинили різні правопорушення: від адмінки до тяжких злочинів.

Заступник начальника ГУНП у Рівненській області Руслан Стрельбіцький пояснив, на що спрямована основна діяльність інспекторів: «Система «Custody Records» дає можливість на першочерговій стадії з’ясувати, чи порушувались права людини. В разі порушення прав інспектор встановлює причини й обставини та повідомляє про це уповноважені органи з дотримання прав людини й органи прокуратури. Це гарантія безпечного середовища перебування для осіб, яких утримують в ізоляторі тимчасового тримання».

До прикладу, Великобританія такою системою користується майже 25 років і ділиться успішним досвідом з іншими країнами, зокрема й Україною. Сарни стало третім містом, де функціонує система контролю за дотриманням прав людини «Custody Records», після Херсону та Дніпра. Сарненський ІТТ, який відкрили рік тому, став другим в Україні, що відповідає європейським н541654ормам і стандартам. Це й стало основною причиною, чому для впровадження електронного обліку затриманих обрали саме наше місто.

Виконавчий директор ГО «Експертний центр із прав людини» Юрій Бєлоусов запевнив: «Цей досвід довів, що він ефективний. По-перше, для затриманої особи, адже вона захищена від можливих неправомірних дій із боку працівників поліції, бо весь час перебуває під контролем інспектора з прав людини, який є незалежним від системи розслідування правопорушень, слідчих й оперативних органів. А з іншого боку, ця система захищає працівників поліції від неправдивих звинувачень на їхню адресу».

5312
Фото Василя СОСЮКА.

Ще однією новинкою стало первинне спілкування-інтерв’ю із тимчасово затриманою особою, яке проводить інспектор для виявлення всіх обставин затримання. «Раніше затриману особу, яку доставляли в ізолятор тимчасового тримання, приймали за документами. Після коротеньких запитань, як вона почувається, її практично відразу поміщали в камеру», – порівнює нову систему з досвідом попередніх років Юрій Бєлоусов.

Ініціатива ввести систему «Custody Records» в Україні належала громадським організаціям, а її фактичне запровадження стало можливим завдяки Міжнародному фонду «Відродження» та тісній співпраці Експертного центру з прав людини, Української фундації правової допомоги й Управління забезпечення прав людини при Нацполіції.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz