Катеринівка – село будівельного контрасту та чаруючого затишку

На політичній мапі Сарненського району милує око село Катеринівка, яке уособлює в собі всю велич і красу поліських поселень й нині входить до складу Немовицької ОТГ. Для кожного жителя населеного пункту ріднокрай назавжди полонив серця, адже їхня життєва дорога-історія розпочинається саме з цього місця, з отчого порогу, який завше, з трепетом у душі огортає їх теплом і приязню.

DSC_2499Катеринівка – село будівельного контрасту й природочаруючого затишку. Поселення не стоїть у часі, систематично рухається вперед, адже тут функціонує початкова школа, дошкільний навчальний заклад, бібліотека, клуб, поштове відділення, три магазини з продовольчими та промисловими товарами, медпункт, ДУ «Катеринівська виправна колонія № 46». Для духовних потреб при в’їзді в село у певний час запрошують дзвони місцевої церкви Святої Великомучениці Катерини. Також однією із особливостей населеного пункту є банкомат, що значно полегшує фінансово-готівкову необхідність працівникам бюджетної сфери.

 

Побільше б сучасної української літератури

Найперше вдалося відвідали книгозбірню, звідки у світи виходить духовно-історична та бібліографічна стежка села, де роками зароджують іскри національно-свідомого життя. Привітно зустріла бібліотекар Олена Литвак, яка ось уже чотирнадцять років відкриває горизонти творчо-літературного сходження для співмешканців, знайомить із віхами мистецтва, аби кожен мав зрілий і впевнений погляд на навколишнє середовище. Саме ж приміщення невеличке: в одній кімнаті розташований абонемент, читальні столи й стелажі з книгами, проте не відчуваєш дискомфорту, навпаки – такий літзатишок воз’єднує і ще більше ріднить із бібліотечним світом уцілому. Тут діють виставкові центри: «Небесна сотня», «Доторкнись до джерела славної історії», «Україна моя – ти колиска козацького роду» та ін. До скорботного для українців Дня пам’яті жертв голодомору проводили тематичний ранок, бесіду, а також діяла виставка відповідної літератури. Нині Олена DSC_2502Литвак із дітками 3-4 класів готується до Андріївських вечорниць і зустрічі свята Миколая. Також
при бібліотеці успішно функціонує гурток «Я сама», де дітки отримують перші навики вишивання хрестиком. Маленькі односельці дуже люблять вишивати й, насамперед, за свої перші роботи завдячують талановитій Олені Сергіївні, яка знаходить спільну мову з кожним відвідувачем. Також у школі, згідно з планом, проводить уроки краєзнавства. Цікаво й змістовно проходить конкурс «Бібліотекар року», де з раннього дитинства прищеплює любов до книги, літератури, мистецтва. Про успіхи в бібліотечній галузі свідчать чимало грамот, подяк різних рівнів, зокрема, за високий професіоналізм, активну життєву позицію, вагомий особистий внесок у розвиток бібліотечної справи району, популяризації книги серед читачів. А щодо відвідувачів закладу, то є такі, які повністю перечитали весь книжковий фонд. Найактивніші читачі – Валентина та Сергій Ткачі, Вікторія й Тетяна Ясинські, Ірина Вакулко, Віктор Бондарук та ін. «Хотілося б наразі, – каже Олена Литвак, – мати більше сучасної української літератури. Особливо гостро бракує книг для дітей. Проте сподіваємося, що найближчим часом гарні й змістовні видання заполонять полиці Катеринівської бібліотеки».

 

У Катеринівку на хокей

Чоловік бібліотекарки, Богдан Литвак, який трудиться у штаті обслуговуючого персоналу в клубі, ні на мить не дає згаснути спорту в селі, переймається всіма спортивними заходами. Глава родини Литваків якраз працював у спортзалі, що до 2012 року слугував як кінотеатр. Два місяці тому чоловік самотужки зірвав підлогу, яка під впливом постійної вологи струхла. Фірма-підрядник зробила бетонну стяжку й найближчим часом планують покласти гумове покриття, що слугуватиме багато років.

Богдан Іванович постійно підтримує спортивний дух односельців. Досить часто організовує шахово-шашкові турніри, футбольні змагання. До Дня захисту дітей цьогоріч зібрав охочих на велопробіг лісовими та польовими дорогами довкола поселення. Сам довгий час захищав ворота катеринівського «Динамо». Також зварювальним апаратом власноруч сконструював міні-футбольні ворота, металеву стійку для штанги, реставрував тенісного стола й тепер багато охочих можуть повправлятися в настільному тенісі. А ще не дає забути про славні традиції хокею. На місцевому ставку взимку за відповідних погодних умов завжди людно, адже чоловік приносить дюжину ключок й між командами розпочинаються баталії. До речі, хокейні ворота – також його рук справа. Пограти в цей вид спорту в Катеринівку часто приїжджають і сарненці.

 

Уміють тут співати й виставу показати

DSC_2435Марія Аврамишина – завідувачка місцевим клубом. Народилася в с. Лютинськ Дубровицького району, але доля привела в Катеринівку. Повсякчас намагається урізноманітнювати життя односельців. При клубі діє та користується популярністю вокальний дитячий ансамбль «Полісяночка», який бере участь практично в усіх клубних заходах, а таких упродовж року відбувається чимало. Наразі йде підготовка до Нового року й у заклад поспішають учасники-аматори драмсцени,  які менше як за місяць імпровізують казку «Дванадцять місяців». Окрім того, у планах здивувати присутніх хореографічними та вокальними постановками. Марія Павлівна теж має гарні вокальні дані, а тому допомагає розвивати цей хист в охочих, а ще співає в церковному хорі. Її вихованка Анна Галяк цього року здобула перше місце в популярному мистецькому районному конкурсі «Перлинки Полісся», до того ж, юнка неодноразово перемагала й на інших вокальних заходах, зокрема проведених у Немовицькій ОТГ.

 

Допоки є школа – житиме і село

Катеринівську ЗОШ І ст. із 2010 року, як завідувач, а з 2014-го в статусі директора очолює Оксана Мельник. Молодий, енергійний наставник є прикладом для педагогічного наслідування всього, хоч і невеличкого, колективу. Адже прагне удосконалити й закріпити модерні освітні концепції задля розвитку індивідуальних потребностей школярів, їх самореалізації в соціумі. Успішно, творчо та з новаторським підходом виконує свої посадові обов’язки.

DSC_2445Зараз у навчальному закладі здобувають знання 48 діток, хоча проектна потужність розрахована на 40 школярів. У першому класі цього навчального року за парти сіли 14 діток, які стали першопрохідцями освітньої реформи Нової української школи. Класовод Оксана Касьянюк поділилася приємними враженнями від нововведень. За допомогою конструктора LEGO вдається інтерпретувати багато видів діяльності, адже поєднуючи в собі елементи гри й експериментування, конструкційна діяльність стимулює розвиток у дітей логічного мислення, уяви, фантазії, креативності, творчих здібностей, а також моторику рук. Хоча ще за новими освітніми потребами клас повністю не укомплектований. Чекають на довезення парт, проектора й іншого устаткування. Проте в цих умовах навчились використовувати мультимедійні засоби, освітні програми проектуванням на телевізорі.

«Ми також цього року, – каже Оксана Мельник, – перейшли практику змінного взуття. Тобто в кожної дитини є власна шафа, а тому школярі зможуть щоразу перезуватися в комфортніше, пристосоване для приміщення взуття. Відтак у рази стало чистіше, охайніше, і діткам це сподобалося». Варто додати, що в освітньому закладі тепло й температурна норма відповідає вимогам. Нині школа газифікована, проте готують проектно-кошторисну документацію на встановлення твердопаливного котла.

 

Потреб ще вистачає

Не оминули й ДНЗ «Дзвіночок», яким ось уже п’ятнадцять років завідує креативна Марія Бакунець. До цього жінка свого часу працювала в райцентрі у ДНЗ № 5 «Вербиченька» та № 3 «Ялинка». Закінчила Дубенське педучилище, згодом DSC_2493навчалась у Рівненському державному гуманітарному університеті на факультеті дошкільного виховання, а нещодавно отримала й професійний диплом менеджменту організацій і адміністрування  Рівненського обласного інституту післядипломної освіти.

Як розповіла Марія Олександрівна, нинішнє приміщення ДНЗ використовують із 1964 року і збудоване не за типовим проектом, тому в певний час стіни реорганізовували під потреби дошкільнят. Щось добудовували, зайве – прибирали, зносили. На сьогодні у роздільних приміщеннях розташовані харчоблок, спальні та гральні кімнати, музично-спортивна зала, роздягальні, пральні, туалети, котельня. В закладі функціонує дві різновікові групи, в яких виховують 45 дошкільнят. Молодшу групу «Бджілка» відвідує 20 діток, а старшу «Сонечко» – 25. До того ж, дошкільнят підвозять ще й із DSC_2486навколишніх сіл Зносичі і Немовичі, бо там переповнені місцеві ДНЗ.

Марія Бакунець також наголосила, що катеринівський ДНЗ, один із небагатьох у краї, який на всі 100 відсотків охоплює дошкільною освітою дітей відповідного віку. Денне харчування становить 22 гривні з розрахунку на одну дитину, з яких батьки сплачують лише 40% від загальної вартості. В цьому році встановили твердопаливний котел вартістю 120 тис. грн, замінили пластмасові труби на поліпропіленові, а ще встановили обігрівальні радіатори, тож діткам тут досить комфортно. Вправно проводять період адаптації до шкільного життя, адже дошкільнята старшої групи часто беруть участь в освітніх заходах як свято першого й останнього дзвоника. «Проте існує проблема, – каже завідувачка, – потрібен комп’ютер, підключення його до мережі Інтернет. Бо ж ділову документацію змушені робити в домашніх умовах, що не завжди зручно й оперативно. Також сподіваємося на заміні дитячих ліжечок, адже дошкільнята сплять на стареньких ще радянських часів».

 

Лідирує «районка»

Із 2001 року в місцевому поштовому відділенні листоношею трудиться Оксана Ніколайчук, яка окрім Катеринівки обслуговує ще й Гуту-Перейму. Жителі цих населених пунктів передплачують DSC_2466понад півтисячі примірників різних видань. Звичайно, лідирує «районка», адже людям цікаво знати про політичне та соціальне життя краю. Також багато односельців читають «Експрес» (Львів), «Твій вибір», «Життя»… По два дні в тиждень працює в Катеринівці й Гуті-Переймі, що розташоване на відстані 4 км. За відповідних погодних умов добирається велосипедом, а взимку – прошкує пішки. Звичайно, несе понад 80 видань для 60-ти дворів, пенсійні виплати й товари першої необхідності, на які охоче чекають у сусідньому селі.

 

Товарообіг добре налаштований

DSC_2498
Фото Василя СОСЮКА.

Найнеобхіднішим продуктовим асортиментом товарів у селі забезпечує приватний підприємець Євдокія Смицька, яка у 2005 році з чоловіком (нині покійним) побудували власний магазин. За ці роки по-різному було: не завжди вдавалося реалізувати задумане, проте нині товарообіг налагоджений і щодня сюди поспішають 60-80 мешканців за потрібними товарами. Євдокія Захарівна свого часу закінчила Рівненський кооперативний технікум й отримала спеціальність товарознавець продовольчої групи, тож, як ніхто інший, знає потреби відвідувачів.

У Катеринівці люди цінують труд, власну автентичність і приналежність, дбають про розбудову села. Мешканці за багато років навчилися розуміти красу, яка оточує населений пункт, і любити її кожним подихом серця.

Залиште коментар

Станьте першим, хто прокоментує!

Повідомити
avatar

wpDiscuz